Miejski przewoźnik został zobligowany do szukania oszczędności, a to z kolei odbiło się na częstotliwości kursowania autobusów na niektórych liniach. Nie spodobało się to pasażerom, którzy zaczęli interweniować w tej sprawie.
- Dzisiaj rano moja córka zadzwoniła do mnie z drogi do szkoły, biegnąc na przystanek jedynki spod dworca PKP w Koźlu, ponieważ z rozkładu jazdy zniknęły wszystkie autobusy, którymi może dojechać do szkoły, II LO w Kędzierzynie, na godzinę ósmą. Byłam zdumiona i myślałam, że w pośpiechu coś pomyliła, ale sprawdziłam i niestety nie - informuje pani Katarzyna z Koźla. - Poprzednia zmiana rozkładu miała miejsce 1 kwietnia 2023. Częstotliwość zmian pozostawia więc również wiele do życzenia - tłumaczy nasza czytelniczka dołączając dwa zdjęcia z rozkładem jazdy linii nr 13 po zmianach z 1 i 5 kwietnia.
Faktycznie wynika z nich, że od 5 kwietnia po godzinie 7.00 (aż do godziny 8.16) spod dworca kolejowego w Koźlu nie odjeżdża żadna „trzynastka”. We wcześniejszym rozkładzie jazdy były dwa takie połączenia, a mianowicie o godz. 7.18 i 7.46.
Ta sytuacja bardzo wzburzyła naszą czytelniczkę, która swoje uwagi przesłała pocztą elektroniczną do MZK, prosząc o wyjaśnienie i zarazem dokonanie stosownych zmian w rozkładzie.
- Podczas ostatniej zmiany rozkładu jazdy w dniu 5 kwietnia 2023 roku, doszło do ewidentnej pomyłki. Na trasie linii nr 13 nie ma ani jednego autobusu przez ponad godzinę, a dokładnie 88 minut, w czasie godzin porannego szczytu. Między godziną 6.48, a 8.16, na ul. Piastowskiej w Koźlu, w okolicy osiedla Zachód, nie ma autobusu tej linii, którą najszybciej można dojechać do Kędzierzyna. Dojazd z Koźla do Kędzierzyna, w godzinach największego ruchu, na godzinę 8.00, został przez tę zmianę praktycznie uniemożliwiony. Zmiana rozkładu z 5 kwietnia doprowadziła do sytuacji, że młodzież dojeżdżająca do szkół w Kędzierzynie nie jest w stanie dotrzeć do szkoły na godzinę 8.00, czyli na moment rozpoczęcia lekcji. W wielu miejscach praca rozpoczyna się o godzinie 8.00. Nie da się dojechać na tę godzinę ani linią 13, ani dwoma innymi liniami kursującymi na głównej ulicy Piastowskiej w Koźlu, czyli 2 i 12. Aby dotrzeć z Osiedla Zachód, które to osiedle ma ponad 5 tysięcy mieszkańców, do centrum Kędzierzyna na godzinę 8.00, należy wyjechać o godzinie 6.57 linią nr 12. Przejazd na tej trasie to ok. pół godziny. Czyli pozostaje ponad pół godziny na spacery po mieście o 7.30 rano.
W tym samym czasie tzn. w godzinach porannego szczytu, autobus linii nr 1 wyjeżdża z Koźla do Kędzierzyna 5 razy w ciągu godziny, czyli jeśli ktoś ma szczęście mieszkać bliżej linii nr 1 to ma możliwość dojechać do pracy czy szkoły na godzinę ósmą bez żadnego problemu, mając do wyboru, którym autobusem będzie mu najwygodniej. W rozkładzie „trzynastki” pozostawione zostały autobusy o każdej innej godzinie, po dwa w ciągu godziny, aż do 13. Bardzo proszę o poprawienie tej pomyłki i przywrócenie autobusu po godzinie siódmej. Być może po dziewiątej czy dziesiątej może jechać jeden autobus zamiast dwóch, jest to po godzinach szczytu i autobusy nie są środkiem transportu do szkół i zakładów pracy (…) - czytamy m.in. w liście skierowanym przez panią Katarzynę do MZK.
O wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się do Krzysztofa Bytniewskiego, kierownika wydziału eksploatacji Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Kędzierzynie-Koźlu Sp. z o.o.
- O godzinie 7.08 spod dworca kolejowego w Koźlu jedzie autobus linii nr 15. Jest to autobus, który odjeżdża raptem 10 minut szybciej niż do tej pory jechała „trzynastka”. Co więcej, autobusy linii nr 13 jak i 15 w drodze z Koźla do Kędzierzyna pokonują dokładnie tę samą trasę. Owszem „piętnastka” jeszcze do niedawna odjeżdżała z Placu Raciborskiego na os. Stare Miasto, ale po tych zmianach swój kurs rozpoczyna obecnie od dworca kolejowego na os. Zachód i jedzie do samych Sławięcic. W ten sposób wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. Zatem ten dojazd do szkoły na godzinę 8.00 jest możliwy. Korzystając z okazji namawiam do dokładnego przeanalizowania rozkładu jazdy na wszystkich liniach - apeluje Krzysztof Bytniewski.