Reklama
sobota, 2 listopada 2024 23:49
Reklama
Reklama
Reklama

Uczcili pamięć inspektora policji Wiktora Ludwikowskiego

24 marca przypada 64. rocznica śmierci inspektora policji państwowej Wiktora Ludwikowskiego, który spoczywa na cmentarzu w Koźlu. Mundurowi uczcili jego pamięć.
  • Źródło: Policja
Uczcili pamięć inspektora policji Wiktora Ludwikowskiego
Oficerowie przedwojennej policji. Ludwikowski siedzi drugi z lewej

Źródło: Archiwum Bogusława Rogowskiego

Zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Opolu młodszy inspektor Jacek Basik wspólnie z komendantem powiatowym policji w Kędzierzynie-Koźlu podinspektorem Hubertem Adamkiem oddali hołd i zapalili znicze na grobie inspektora Wiktora Ludwikowskiego, który został pochowany na kozielskim cmentarzu. Tego dnia spotkali się również z rodziną współtwórcy polskiej policji. Bogusław Rogowski pokazał komendantom rodzinne pamiątki z życia inspektora.

Wiktor Ludwikowski urodził się 23 kwietnia 1886 r. we Lwowie. Był twórcą polskiej policji przedwojennej, ojcem daktyloskopii i wybitnym kryminologiem. Jego podręczniki służyły wielu pokoleniom policjantów. Jako przedstawiciel polskiej policji, współtworzył struktury Interpolu. Był pierwszym komendantem okręgowym w Wielkopolsce. W 1926 roku objął funkcję komendanta w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej, działał w podziemiu i był organizatorem Straży Obywatelskiej, walczącej z okupantem. Gdy wojna dobiegła końca osiedlił się w Koźlu, gdzie zmarł w 1959 roku.

Dla upamiętnienia zasług Wiktora Ludwikowskiego jego imieniem został nazwany w 2016 roku most na Odrze w Kędzierzynie-Koźlu. W roku 2018 jego imię nadano także sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, a w 2019 roku został patronem wielkopolskich policjantów.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wnuk Szufarka 25.03.2023 10:47
Dobrze, że czasie nasilającego się mocno kryzysu wizerunkowego policji, spowodowanego m.in. incydentem z ukraińskim granatnikiem oraz wykorzystywaniem co miesiąc 600 funkcjonariuszy do ochrony prezesa na miesięcznicach w Warszawie i Krakowie,, Nasi policjanci na „głębokiej prowincji” dbają o pamięć swoich poprzedników, którzy przez długie lata przynosili Policji Państwowej chlubę i prestiż oraz dbali o jej wizerunek nie tylko w kraju, ale też po za granicami niepodległej Polski.

Szufarek 24.03.2023 22:50
Dobrze, że w nasilając się ostatnio kryzysie wizerunkowym, Polska policja dba o pamięć funkcjonariuszy, którzy przynosili jej chlubę i prestiż i także po zagranicami kraju.

Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama