Według danych GUS Polaków w porównaniu z 2021 r. jest mniej o 357 309 osób. To tak, jakby z powierzchni kraju zniknęło miasto większe niż Bydgoszcz, czy niewiele mniejsze od Szczecina - alarmuje portal Interia.
Rzeczywiście z danych GUS wynika, że 80 proc. polskich gmin i ponad 87 proc. powiatów odnotowało w 2022 r. spadek liczby ludności przy czym jedne regiony pustoszeją szybciej niż inne.
W Polsce jest 314 powiatów, w 2022 r. 275 z nich odnotowało spadek liczby mieszkańców. To oznacza, że w ponad 87 proc. polskich powiatów mieszka mniej ludzi niż w 2021 r. Najgorzej pod tym względem przedstawia się sytuacja w pięciu z nich, gdzie w ciągu roku ubyło ponad 5000 osób.
Najszybciej wyludniające się powiaty w Polsce to: raciborski (województwo śląskie); kłodzki (województwo dolnośląskie); inowrocławski (województwo kujawsko-pomorskie); ostrowiecki (województwo świętokrzyskie); kędzierzyńsko-kozielski (województwo opolskie).
Nie tylko tempo pustoszenia ma znaczenie, ale także jego skala. Biorąc pod uwagę procentowy spadek liczby ludności, to do najbardziej opustoszałych w 2022 r. powiatów należy zaliczyć: łobeski (województwo zachodniopomorskie); braniewski (województwo warmińsko-mazurskie); raciborski (województwo śląskie) - informuje Interia.
W Polsce jest 66 miast na prawach powiatu, 61 z nich, czyli ponad 92 proc., odnotowało spadek liczby ludności. Najbardziej dramatycznie sytuacja przedstawiała się w Zabrzu i Bytomiu. Obydwa śląskie miasta zanotowały nie tylko największy odpływ ludności w skali całego kraju, ale także spadek ten był mocno zauważalny na tle ogółu mieszkańców. Podobna sytuacja miała miejsce także w Sopocie. Wśród miast, które nie mają prawa powiatu, procentowo największy spadek liczby ludności odnotowało miasto Chodecz w województwie kujawsko-pomorskim. Do innych miast, które także szybko pustoszeją, należy zaliczyć: Bydgoszcz (województwo kujawsko-pomorskie) i Radom (województwo mazowieckie).
Zabrze, Bytom, Bydgoszcz i Radom to także gminy, z których najszybciej odpływają mieszkańcy. Procentowo rejonem, który wyludnił się w 2022 r. najbardziej, jest gmina Świętajno w województwie warmińsko-mazurskim.
Najbardziej pustoszeją miasta województw: śląskiego, łódzkiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego. Ludności nie ubywa tylko w mazowieckim i małopolskim.
Trudna sytuacja demograficzna nie omija też samego Kędzierzyna-Koźla o czym pisaliśmy jeszcze w styczniu tego roku.
Natomiast w przypadku terenów wiejskich, najszybciej pustoszeją te w województwach: lubelskim i warmińsko-mazurskim.
Warto zatem dokładnie przeanalizować (znajdujący się w poniższym załączniku PDF do pobrania) Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej 2022, który stanowi kompendium informacji m.in. o ludności, rynku pracy, edukacji, warunkach życia, gospodarce i biznesie, a także środowisku i zasobach naturalnych, odzwierciedlając bogaty zasób danych zbieranych, gromadzonych i udostępnianych przez statystykę publiczną.
Jest to podstawowa zbiorcza publikacja GUS zawierająca kluczowe statystyki dotyczące Polski oraz ważniejsze zróżnicowania regionalne i porównania międzynarodowe. Prezentowane dane umożliwiają kompleksowy opis sytuacji społeczno-gospodarczej kraju.
Napisz komentarz
Komentarze