Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:12
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trafił za kratki po puczu

Hans Adam Otto von Heydebreck, od którego nazwiska wywodzi swoją nazwę przedwojenny Kędzierzyn, odsiadywał wyrok w kozielskim więzieniu, przekonuje Bogusław Rogowski, miłośnik historii z naszego miasta. Wszystko wskazuje na to, że był tam osadzony przez sześć miesięcy, tuż po klęsce puczu monachijskiego.
Peter von Heydebreck odsiadywał wyrok w kozielskim areszcie

Autor: foto: Andrzej Kopacki

Pucz monachijski był nieudaną próbą przeprowadzenia zamachu stanu w Republice Weimarskiej przez Adolfa Hitlera i gen. Ericha Ludendorffa. Akcja zorganizowana w nocy z 8 na 9 listopada 1923 roku w Monachium przy pomocy bojówek partyjnych SA została rozbita tego samego dnia.

Po puczu rozwiązano Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partię Robotników (NSDAP) i skazano Hitlera na pięć lat więzienia. Pucz monachijski to pierwsza próba przejęcia władzy przez Hitlera. W monachijskiej piwiarni Hitler ogłosił narodową rewolucję, obalenie rządu, marsz na Berlin i utworzenie nowego ośrodka władzy z nim jako kanclerzem. Zresztą dziesięć lat później Hitler zdobył władzę całkowicie legalnie.

Powróćmy jednak do Hansa Adama Otto von Heydebrecka, znanego też jako Petera von Heydebrecka, który urodził się 1 lipca 1889 roku w Koszalinie. Ukończył szkoły kadetów w Koszalinie i Lichterfelde. Brał udział w I wojnie światowej (stracił na froncie lewą rękę) oraz w walkach podczas powstania wielkopolskiego, stojąc na czele Oelser Jägerbatailon (potocznie zwanym Freikorps v. Heydebreck).

Podczas III powstania śląskiego utworzył w Brzegu batalion ochotniczy, który w składzie Freikorps Oberland brał udział w walkach pod Górą Świętej Anny i zdobył Kędzierzyn. W 1923 założył w Zabrzu paramilitarną organizację Freischar. Za zasługi 16 marca 1934, czyli za życia, nazwano jego nazwiskiem (Heydebreck) Kędzierzyn (wówczas Kandrzin). Nazwa przetrwała do 1945 roku. Hans Adam Otto von Heydebreck został rozstrzelany podczas nocy długich noży, do której doszło 30 czerwca 1934.

Noc długich noży to nazwa określająca wymordowanie przez SS (przy poparciu Reichswehry) potencjalnych przeciwników Hitlera wewnątrz (NSDAP), czyli głównych przywódców SA. Wszystko pod pretekstem rzekomo organizowanego przez nich zamachu stanu na Hitlera. Według różnych źródeł w czasie akcji zginęło około tysiąca osób.

Był to dzień upadku SA i początek wzrostu potęgi SS. Noc długich noży zakończyła rywalizację w NSDAP. Hitler mógł już bez przeszkód realizować swoje plany o ekspansji. Po 1934 r. gospodarka III Rzeszy przestawiła się na tory bardzo intensywnych zbrojeń. Wszystko zostało podporządkowane przygotowaniom do II wojny światowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Iksiński 16.10.2021 14:55
Heydebreck po puczu nie trafił do Koźla tylko do Gliwic i Moabit w Berlinie. Pan Kopacki niech przeczyta sobie jego wspomnienia zanim coś napisze.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna