Zielono dosłownie i w przenośni zrobi się na terenach przy ul. Miłej na zapleczu hali targowej „Manhatan” oraz na podwórkach przy ul. Lompy, Powstańców i Dmowskiego. W utworzonych miejskich centrach ochrony różnorodności biologicznej zostaną wykonane liczne nasadzenia. Powstaną łąki kwietne i skwery z ozdobnymi bylinami, w tym roślinami miododajnymi, trawniki oraz zieleń niska umożliwiająca żerowanie pożytecznych owadów. Między budynkami przybędą kolejne drzewa - graby, klony polne, jarzęby, jabłonie ozdobne, lipy, wierzby i dęby oraz zielone altany i pergole. Dla żyjących obok ludzi ptaków, nietoperzy i owadów zaplanowano budowę budek (domków).
Na podwórkach zostaną też wybudowane miejsca parkingowe, ale z zadaszeniami pokrytymi zielenią. Wiodące przez podwórka ścieżki będą miały nawierzchnię szutrową, ze zrębków drewnianych lub z płyt z kamienia naturalnego. Ponadto gmina zleci opracowanie projektowe zieleni oraz inwentaryzację przyrodniczą.
Projekt, realizowany wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną i związkiem międzygminnym „Czysty Region”, jest wart 3,6 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi prawie 2,2 mln zł. Prace potrwają do końca 2020 roku. „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego - etap III” uzyskało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.
Miejska Biblioteka Publiczna wesprze miasto poprzez kampanię edukacyjno-informacyjną na temat wykorzystania lokalnych zasobów przyrodniczych. W jej ramach odbędą się spotkania autorskie i warsztaty dla dzieci i dorosłych, także na urządzanych podwórkach. Ich uczestnicy przygotują wystawę pt. „Zielonym tropem”.
Na skalę województwa kampanię dotyczącą ochrony bioróżnorodności przeprowadzi związek międzygminny „Czysty Region”. Dla Opolan zostaną zorganizowane warsztaty ekologiczne i konkurs plastyczny. Do mieszkańców województwa trafią też książki, poradniki, plakaty i kolorowanki o ekologii. Na terenie wszystkich 11 gmin członkowskich związku, w tym miasta, w ramach projektu zostanie wsparta akcja „Sprzątanie świata” – poprzez zakup worków i rękawiczek. Związek zakupi również i zamontuje 12 pojemników na gromadzenie odpadów niebezpiecznych.
Materiały graficzne: Buława sp. z o.o.
Napisz komentarz
Komentarze