Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 00:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Projekt ekologiczny licealistek z Kędzierzyna-Koźla

„Ekologia łączy pokolenia” to projekt społeczny przygotowany przez licealistki z Kędzierzyna-Koźla w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”.

Karolina Kulosa i Oliwia Golańska są uczennicami trzeciej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Środowisko i przyszłość otaczającego nas świata nie są im obojętne. Postanowiły uświadomić innych, jak ważny jest ten temat, i pokazać, jakie działania można podjąć we własnym otoczeniu, by pomóc naszej planecie. Ich projekt skierowany jest do rówieśników, ale też młodszych uczniów z podstawówki oraz przedszkolaków.

Celem projektu jest szerzenie świadomości ekologicznej różnych grup wiekowych. Poprzez prezentacje multimedialne i warsztaty edukacyjne chcemy pokazać, że każdy, niezależnie od wieku, może przyczynić się do wspólnego dobra. Zależało nam na zaprezentowaniu prostych sposobów, które po wprowadzeniu do codziennego życia pozwolą na spowolnienie degradacji środowiska naturalnego i postępującego globalnego ocieplenia. To my jesteśmy przyszłością i razem możemy przyczynić się do zrobienia czegoś dobrego dla naszej planety! – przekonują autorki projektu.

Współpracując ze Związkiem Międzygminnym "Czysty Region", a dokładnie z pomocą Anny Piróg i Katarzyny Smyczek udało im się przeprowadzić trzy spotkania w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 oraz w II Liceum Ogólnokształcącym. Podczas warsztatów zostały poruszone m.in. tematy dotyczące: ekologii, recyklingu, przetwarzania odpadów tworzyw sztucznych oraz odnawialnych źródeł energii.

- W przedszkolu nr 20 zaczęłyśmy od krótkiej prezentacji, przypominającej, jak prawidłowo segregować odpady, a następnie poprzez zabawy edukacyjne przedszkolaki utrwaliły sobie zdobytą wiedzę. Następnie udałyśmy się do szkoły podstawowej nr 18, aby tam również przybliżyć temat ekologii klasom ósmym. Drugiego dnia warsztaty zostały przeprowadzone w naszym liceum, gdzie rozmawialiśmy o odnawialnych źródłach energii, a pani Anna Piróg przybliżyła uczniom temat segregacji i recyklingu - relacjonują licealistki.

Projekt społeczny był organizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”, programu „Mniej plastiku”, którego partnerem jest Lidl Polska, oraz programu „Energia w nauce”, którego partnerem jest Enea.

- Chciałybyśmy bardzo podziękować wszystkim placówkom za chęć współpracy. Szczególne podziękowania dla przedstawicielek Związku Międzygminnego "Czysty Region" oraz dla opiekuna projektu Aliny Pietrzykowskiej - mówią Karolina i Oliwia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna