"SoVo – dostępne radio internetowe", to innowacyjny projekt, którego celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych. Projekt oparty jest na uznanej w Europie dobrej praktyce Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Portal, to miejsce stworzone specjalnie dla OzNI osób z niepełnosprawnością intelektualną, osób z ich otoczenia oraz dla seniorów. Pełni funkcję narzędzia pozwalającego zdobyć wyższe kompetencje cyfrowe. Na jego stronach użytkownicy mogą odnaleźć informacje o tym, jak swobodnie poruszać się w wirtualnej przestrzeni i wykorzystywać zasoby internetu do pracy, nauki, rozwoju swojej pasji i budowania relacji z innymi. Tematyka poruszana na portalu obejmuje wszystkie sfery życia jego użytkowników.
- Tematyka audycji jest bardzo różnorodna. Są to wywiady z różnymi osobami, dotyczące ich życia codziennego, zawodu oraz pasji, jak na przykład wywiad z misjonarzem, dietetykiem, przewodniczącym rady miasta, czy małżonką siatkarza. Ale także wywiady dotyczące radzenia sobie w życiu codziennym przez osoby, które z jakiegoś powodu mają w życiu trochę trudniej lub inaczej, a nie zawsze skupiają się na trudnościach, czy ograniczeniach. Były także audycje dotyczące Warsztatów Terapii Zajęciowej, bezpieczeństwa w sieci, a nawet relacje z różnych imprez takich, jak Pływadła, wystawa prac, noc świętojańska, czy popularnej już na facebooku śmieciarki. Była też audycja dotycząca sprawy trudnej, jaką jest śmierć i żałoba - nagrana po tym, jak zmarła jedna z uczestniczek WTZ - opowiada Maja Kunicka, kierowniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kędzierzynie-Koźlu.
W całej Polsce do grudnia 2020 roku powstało 30 Oddziałów Radia SoVo (15 Senioralnych Grup Radiowych utworzonych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku oraz 15 Grup Radiowych OzNI utworzonych w placówkach PSONI), w których łącznie działa ponad 150 dziennikarzy amatorów. Jednym z oddziałów jest właśnie oddział w Kędzierzynie-Koźlu, którego liderem jest Ewa Kowalczyk-Lecibil. Oddział w Kędzierzynie-Koźlu współtworzy również pięciu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej - Radosław Cybulski, Tomasz Jachimowski, Agnieszka Faron, Anna Osowska i Aleksandra Gwiżdż.
- Wymyślamy tematy, dzielimy obowiązki, bo każdy ma w grupie określone zadania. Nagrywamy dyktafonem i kamerą i umieszczamy gotowe już materiały na portalu www.radiosovo.pl. Obecnie przygotowujemy materiał, krótki reportaż na temat wszystkich pracowni warsztatowych. Uczymy się social mediów i nagrywamy rolki - opowiadają dziennikarze w WTZ.
Ogólnopolski projekt realizowany m.in. przez WTZ w Kędzierzynie-Koźlu zakończył się. Jednak grupa dziennikarzy nadal pracuje. Uczestnicy są zmotywowani do pracy. Spotykają się popołudniami, czują się odpowiedzialni za artykuły, coraz więcej przygotowują i opracowują sami. Sami są też w stanie przeprowadzić wywiad.
Napisz komentarz
Komentarze