Nie zapominamy o niebezpieczeństwach czasu pandemii, prowadząc stale obsługę punktu wymazowego COVID-19. Odczuwalny „dług zdrowotny” z okresu pandemii COVID-19, cały czas skutkuje zwiększoną ilością pacjentów na wszystkich oddziałach, szczególnie obserwujemy duże natężenie pracy na oddziałach zabiegowych. Mamy te potrzeby stale na uwadze i dlatego intensywnie rozwijamy się w obszarach leczenia mało-inwazyjnego (laparoskopowego, endoskopowego). Dzięki temu skróciliśmy czas pobytu w szpitalu oraz odsetek powikłań. Jednocześnie nowoczesne zabiegi mało-inwazyjne to dla pacjenta brak bolesnej rany w miejscu operowanej okolicy, lepsze samopoczucie po zabiegu, szybszy powrót do pracy.
W ubiegłym roku na Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej wykonano prawie 600 tego typu zabiegów. Podobnie jest na „Ginekologii” gdzie ponad 80% wszystkich operacji przeprowadzamy właśnie laparoskopowo. W 2022 roku wykonano tam 729 tylko zabiegów mało-inwazyjnych.
Jednocześnie część świadczeń, dotychczas realizowanych w szpitalu przenieśliśmy do Poradni Specjalistycznych m.in. w trybie ambulatoryjnym „jednego dnia” są realizowane zabiegi okulistyczne, laryngologiczne czy urologiczne. Otworzyliśmy Przychodnie Leczenia Stwardnienia Rozsianego, Przychodnie Hepatologiczną i Anestezjologiczną zwiększając zakres naszej oferty. Powyższe działania sprawiły, iż przyjęliśmy w ubiegłym roku blisko 80 tysięcy pacjentów w Poradniach Specjalistycznych.
W 2022 roku przyjęliśmy w szpitalu ponad 31 tys. pacjentów. Pamiętając o potrzebach na wybranych oddziałach zwiększyliśmy liczbę przyjęć pacjentów w stosunku do 2019 roku m.in. na Oddziale Położniczo-Ginekologiczny z pododdziałem Ginekologii Onkologicznej, Oddział Chirurgii Ogólnej oraz Oddział Neurologii z pododdziałem Udarowym.
Cały czas wprowadzamy także działania polepszające jakość i dostępność świadczonych usług. Wdrożyliśmy tzw. Call Center dla Przychodni Przyszpitalnej oraz Przychodni Specjalistycznych. Po remoncie oddany został jednolity zespół nowoczesnego bloku operacyjnego. Na miarę potrzeb i możliwości dokonujemy zakupów nowego sprzętu (skanery żył, aparaty KTG, łóżka, etc.) Nasi pracownicy uczestniczyli w szkoleniach medycznych i konferencjach wpływających na jakość leczenia i bezpieczeństwo Pacjentów. Szkoliliśmy się w zakresie nowatorskich zabiegów i współpracujemy z wieloma ośrodkami medycznymi w kraju. Nasz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii obchodził 50-lecie pracy klinicznej.
Zwiększyliśmy ilość miejsc specjalizacyjnych dla kadry lekarskiej. Dotychczas szkoliliśmy lekarzy- rezydentów na oddziałach: pediatrycznym, ginekologiczno-położniczym, neurologicznym, anestezjologicznym oraz na ortopedii, o. wewnętrznym i geriatrii. Obecnie udało się poprzednią bazę poszerzyć o oddział laryngologii i pododdział onkologii ginekologicznej.
Nobilitacją dla szpitala jest niewątpliwie powołanie dr n. med. Danuty Gmyrek na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pediatrii.
Ubiegły rok to także szereg działań prozdrowotnych i profilaktycznych dla mieszkańców całego regionu. Od usprawnień dla osób niepełnosprawnych, poprzez publiczne działania szkoleniowe z Pierwszej Pomocy czy profilaktykę jaskry, raka piersi i prostaty, podejmowane wspólnie z naszymi Partnerami. Wszystko to przynosi pozytywne skutki i jak się wielokrotnie okazało – ratuje zdrowie i życie!
Szpital to dynamiczny organizm, który nigdy nie śpi. Nawet gdy ciężko pracujemy to i tak zależymy od wielu różnych czynników, doświadczamy tych ograniczeń codziennie. Nieustanny wysiłek setek osób, na wielu najróżniejszych stanowiskach składa się na skomplikowane „puzzle”, jakim jest jego funkcjonowanie.
Pamiętajmy, że obecny tutaj w statystykach wycinek naszej rzeczywistości, nie pokaże konkretnych dramatów Pacjentów i często bardzo trudnych decyzji lekarzy, skomplikowanych procedur medycznych, poświęcenia pielęgniarek i personelu pomocniczego!
Zapewniamy jednak, że zrobimy w 2023 roku wszystko, co w naszej mocy, by pozostać wiernymi, naszej misji: Zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów naszym celem, a jakość świadczonych usług naszą ambicją.
Napisz komentarz
Komentarze