Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 16:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowe centrum badawcze Grupy Azoty w Kędzierzynie-Koźlu

W Kędzierzynie-Koźlu działalność rozpoczęło Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty ZAK. Inwestycja o wartości 39 mln zł w znaczący sposób wzmocni potencjał badawczo-rozwojowy spółki, jak również całej Grupy Azoty.
  • Źródło: Grupa Azoty ZAK
Nowe centrum badawcze Grupy Azoty w Kędzierzynie-Koźlu

Uruchomienie Centrum Badawczo-Rozwojowego stanowi istotny element strategii Grupy Azoty, której jednym z celów jest dostarczanie wysokiej jakości nowych i ulepszonych produktów oraz utrzymanie długoterminowej przewagi konkurencyjnej. Na realizację projektu pozyskano dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Centrum Badawczo-Rozwojowe (tzw. CBR II) w Grupie Azoty ZAK to kontynuacja Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych (CBR I). Nowa jednostka pozwoli kędzierzyńskiej spółce na poszerzenie skali i zakresu dotychczasowych badań, szczególnie w segmencie Oxoplast. Jej działanie przyczyni się do wydłużenia łańcucha produktowego i przetwórstwa podstawowych chemikaliów w produkty specjalistyczne.

- W Grupie Azoty rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej traktujemy jako dobrą inwestycję, a nie wydatek. Jesteśmy znaczącą firmą europejskiej branży nawozowo-chemicznej i mamy ambicje, aby być pionierem w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań i technologii - zarówno w obszarze nawozowym, jak również w tworzywach i chemii. Uruchomienie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Kędzierzynie-Koźlu to kolejny krok w kierunku rozwoju potencjału badawczo-rozwojowego Grupy Azoty, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem segmentu Oxoplast, którego jesteśmy jednym z wiodących producentów - powiedział Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.

- Własne Centrum Badawczo-Rozwojowe to obiekt, którego nasza spółka zdecydowanie potrzebowała, by móc w pełni realizować swój potencjał. Wytwarzamy produkty wysokiej jakości, dzięki którym umacniamy pozycję Grupy Azoty ZAK na poszczególnych rynkach. Teraz dysponujemy także infrastrukturą badawczą, która pozwoli nam na rozbudowę portfolio produktowego o kolejne innowacyjne rozwiązania - ocenia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Przekazanie obiektu do użytkowania nastąpiło w drugim kwartale bieżącego roku. W ostatnich miesiącach prowadzone były prace rozruchowe – organizacja miejsc pracy, montaż sprzętu, kompletowanie odczynników do badań oraz szkolenie kadry.

CBR II to obiekt o powierzchni ponad 1900 m2, w którym mieści się 10 laboratoriów badawczych podzielonych na pracownie: procesów kondensacyjnych, procesów ciśnieniowych, polimerów oraz badań fizykochemicznych. Dostępna infrastruktura umożliwi realizację obszernej agendy badawczej, opracowanej na kolejne 5 lat. Zawarty w niej program badawczy w głównej mierze skupia się na nowych procesach i produktach specjalistycznej chemii organicznej. Przewidziano realizację 8 projektów, począwszy od badań podstawowych w skali laboratoryjnej, kończąc na pracach rozwojowych w skali pilotażowej. Planowana jest również dalsza współpraca z jednostkami naukowymi, które będą stanowić wsparcie merytoryczne dla zespołów badawczych.

Budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego to koszt 39 mln, z czego ok. 9,5 mln zł spółka pozyskała z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Zobacz film przedstawiający Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty w Kędzierzynie-Koźlu:

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna