Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 20:15
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Fotograf Pabla Picassa przeżył obóz w Blechhammer i marsz śmierci

Utworzenie podczas II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy wielkiego kompleksu obozów na obszarze dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla spowodowało, że w jego granicach przebywała przez kilka lat prawie 50-tysięczna rzesza ludzi niemal z całej Europy, a nawet spoza jej granic.
Fotograf Pabla Picassa przeżył obóz w Blechhammer i marsz śmierci
Michel Sima i Pablo Picasso w pracowni w Antibes

I choć trudno o nich powiedzieć, że byli mieszkańcami ówczesnych Blechammer, Ehrenforst czy Heydebreck, bo przebywali tu pod przymusem, to jednak spędzili na tym terenie sporo czasu. Wśród nich były osoby, które były znane ze swego dorobku przed wojną lub zyskały sławę już po jej zakończeniu, a których nazwiska możemy znaleźć na kartach encyklopedii. Jedną z takich osób był Michał Smajewski, znany później jako Michel Sima, więzień podobozu Auschwitz w Sławięcicach.

Michał Smajewski przyszedł na świat 12 maja 1912 roku w Słonimiu na Nowogródczyźnie (obecnie miasto leży na Białorusi) w polskiej rodzinie pochodzenia żydowskiego. Od dziecka przejawiał wyjątkowe zdolności artystyczne, dlatego w 1929 roku wyjechał do Paryża studiować rzeźbę w słynnej Académie de la Grande Chaumière. Nauki pobierał tam do 1932 roku. Potem terminował w pracowniach rzeźbiarskich, m.in. u Ossipa Zadkine’a i Constantina Brancusiego.

W tym czasie wszedł w środowisko paryskiej awangardy artystycznej. Do jego znajomych należeli m.in.: Henri Matisse, Jeane Cocteau, Francis Picabia, Paul Éluard, Max Ernst, Robert Desnos. Poznał wtedy także Pabla Picassa. To właśnie na spotkaniach bohemy powstał jego pseudonim artystyczny: Sima - jako anagram słowa amis (przyjaciel).

Sima dał się wtedy poznać również jako utalentowany fotograf. Wykorzystywał te umiejętności zarobkowo, pracując dla paryskich agencji prasowych - dokumentował dla nich na kliszy fotograficznej bieżące wydarzenia.

Nie jest do końca jasne, ale są przesłanki do postawienia tezy, iż w 1940 roku Sima wstąpił do Camp de Coëtquidan - francuskiego obozu wojskowego w Bretanii, gdzie szkolono polskich ochotników do tworzących się na terytorium Francji polskich formacji wojskowych.

Dalsze losy Simy – Smajewskiego nie są dobrze opisane (nie zostawił spisanych wspomnień po wojnie). Wiadomo, że pozostał we Francji, gdzie jako Żyd został 2 sierpnia 1942 roku aresztowany w Nantes i uwięziony w obozie przejściowym w Drancy. Stamtąd – 29 sierpnia 1942 roku - wysłano go trzydziestym ósmym transportem do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Po kilku dniach podróży w bydlęcym wagonie Sima wraz z blisko dwustoma innymi mężczyznami został wyselekcjonowany na stacji kolejowej w Koźlu i trafił do obozu pracy dla Żydów Blechhammer w Sławięcicach. Tam poznał Waltera Spitzera – innego znanego artystę, tworzącego po wojnie w Paryżu.

Sima przeżył obóz w Blechhammer, marsz śmierci do Gross-Rosen i uwięzienie w obozie koncentracyjnym Buchenwald. Po wyzwoleniu, będąc poważnie chory i wyniszczony fizycznie i psychicznie, zamieszkał na francuskim Lazurowym Wybrzeżu, gdzie przypadkowo spotkał Pabla Picassa, za którego namową ponownie zajął się fotografią oraz rzeźbą i ceramiką.

Sima udostępnił Picassowi wynajmowane przez siebie atelier w pomieszczeniach Château d’Antibes, należącego do jego wieloletniego przyjaciela Romualda Dor de la Souchère, które wiele lat później stanie się muzeum poświęconym życiu i twórczości tego genialnego hiszpańskiego artysty.

W 1946 roku w Château d’Antibes powstał cykl fotografii Smajewskiego dokumentujących prace Picassa nad jego najważniejszym dziełem z tego okresu — muralem "Radość życia". Sima towarzyszył artyście niemalże każdego wieczora, tworząc raporty fotograficzne, dokumentujące pracę i dzieło hiszpańskiego artysty.

Jak czytamy w tekście Agnieszki Chwiałkowskiej pt. „Artystyczna przyjaźń w atelier Madoura – Michel Sima, Pablo Picasso”:

Na niektórych zdjęciach Picasso zostaje ukazany bezpośrednio przy pracy, na innych, podążając za wytycznymi Smajewskiego, przyjmuje najróżniejsze pozy wokół obrazów i ceramik. Bogatą kronikę artystycznych działań Hiszpana na Lazurowym Wybrzeżu uzupełnia cykl fotografii, wykonanych przez pochodzącego z Polski twórcę w atelier Madoura. Spotkanie z Picassem po opuszczeniu obozu koncentracyjnego w znacznym stopniu wpłynęło na dalszą drogę Michela Simy. Artysta nie tylko przyjął rolę dokumentalisty Picassa czy Matisse’a, twórcy portretów drugiej Szkoły Paryskiej, ale również na nowo zajął się rzeźbą i ceramiką. Na obiektach z lat 40. i 50. widać wpływ lokalnych tradycji, paryskich nauczycieli oraz rzeźb i ceramik, które Sima prawdopodobnie oglądał, zamieszkując w mieście świateł. Ceramika Smajewskiego w dużym stopniu została ukształtowana również dzięki doświadczeniu i twórczym eksperymentom hiszpańskiego mistrza.

Poza bogatą dokumentacją fotograficzną Pabla Picassa i jego aktywności twórczej Sima fotografował także wielu innych twórców Szkoły Paryskiej, takich jak: Georges Braque, Marc Chagall, Jean Cocteau, Marcel Duchamp, Max Ernst, Alberto Giacometti, Fernand Léger, Man Ray, Henri Matisse, Joan Miró i Francis Picabia.

Publikował swoje fotografie w magazynach "Vogue" i "Life". Zmarł w kwietniu 1987 roku w Tauriers we Francji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna