Reklama
sobota, 2 listopada 2024 21:11
Reklama
Reklama
Reklama

W kozielskim szpitalu zaczęto leczyć stwardnienie rozsiane

Leczenie stwardnienia rozsianego rozpoczęło się w przychodni szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. To trzecie takie miejsce w województwie i bardzo potrzebne mieszkańcom naszego powiatu. Nie trzeba już jeździć do Opola, można leczyć się bliżej domu.
  • Źródło: ZOZ Kędzierzyn-Koźle
W kozielskim szpitalu zaczęto leczyć stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane (w skrócie SM z łac. sclerosis multiplex) to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego. Wpływa na mózg i rdzeń kręgowy. Jest wywołana nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, który zaczyna atakować osłonki nerwów, zaburzając przekazywanie impulsów nerwowych. Skutkuje ona wieloma zmianami w organizmie do konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim włącznie.

Według raportu NFZ z września 2021 roku w Polsce zdiagnozowano ponad 46 tysięcy osób z tą nieuleczalną obecnie chorobę. Najczęściej chorują młodzi pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, szczególnie często występuje wśród pań (w 71 procent przypadków). Obecnie stosowane leczenie pozwala na skuteczne zahamowanie przebiegu choroby. Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem NFZ wprowadziło powszechny program leczenia stwardnienia rozsianego, który dzięki staraniom SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu jest teraz dostępny mieszkańcom naszego powiatu.

Lekarze oddziału neurologicznego szpitala - kierownik oddziału dr n. med. Michał Glonek oraz zastępca kierownika oddziału lek. med. Joanna Szota-Petrolewicz przyjmują w poradni leczenia stwardnienia rozsianego zlokalizowanej na parterze przychodni przy ul. 24 Kwietnia 7 w Kędzierzynie-Koźlu.

Poradnia leczenia SM przyjmuje pacjentów dorosłych ze zdiagnozowanym stwardnieniem rozsianym w piątki w godzinach 8.-14. Rejestracja telefoniczna pod numerem: 774062525.

- Część mieszkańców naszego powiatu korzystała z leczenia stwardnienia rozsianego w Opolu. Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy naszego powiatu i nie tylko oni, nie musieli trafiać do dalekich lokalizacji na leczenie. Udało nam się pozyskać finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia na taką poradnię. To kolejny element spłaty długu zdrowotnego wobec naszych mieszkańców - mówi Jarosław Kończyło, dyrektor naczelny SP ZOZ.

Aspekty leczenia omawia kierownik oddziału neurologicznego wraz z pododdziałem udarowym SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

- Będziemy leczyli pacjentów w oparciu o program lekowy Ministerstwa Zdrowia. Jest to program skierowany do osób u których choroba przebiega rzutami. Do programu kwalifikuje się pacjentów z aktywną postacią stwardnienia rozsianego, tzn. takich, u których ostatni rzut wystąpił w przeciągu kilku ostatnich miesięcy lub u których, w kontrolnym badaniu rezonansem magnetycznym, wystąpiły aktywne zmiany świadczące o postępie choroby - precyzuje dr n. med. Michał Glonek.

Więcej o stwardnieniu rozsianym można się dowiedzieć ze stron:

https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-stwardnienie-rozsiane

https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/dla_pacjenta/fop/stwardnienie_rozsiane_-_przewodnik_dla_pacjenta.pdf

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1033 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna