Spacerując ulicą Boczną w Steblowie, pan Jan zwrócił uwagę na dwa stanowiska ciekawego grzyba. W jednym miejscu natrafił na cztery sztuki, w drugim - na sześć, jeszcze owocnikujących. Choć okazy rosną w środku wioski, a nie w lesie, wypatrzenie ich wcale nie jest takie łatwe.
- Już w zeszłym roku widziałem tego grzyba, ale nie zdawałem sobie sprawy, co to jest - mówi Jan Raźniak.
Kiedyś zbierał grzyby. Dziś z racji podeszłego wieku ogranicza się do codziennych spacerów z psem. Tym razem zrobił zdjęcie grzybów i spróbował dowiedzieć się w Internecie, co to za gatunek. Pierwszy trop wskazywał na bardzo rzadką gwiazdę wieloporowatą.
Trudno jednak określić , jaki dokładnie to gatunek. Możliwe, że jest to gwiazdosz workowaty lub gwiazdosz frędzelkowy. Istnieje jednakże wiele podobnych gatunków gwiazdoszy, z których część jest pod częściową, a część pod ścisłą ochroną gatunkową. By zatem w pełni zidentyfikować gatunek, należałoby zbadać mikroskopowe cechy owocników.
Dla przykładu gwiazdosz workowaty jest w Polsce objęty ochroną ścisłą. Znajduje się na "Czerwonej liście roślin i grzybów Polski". Ma status E – gatunek wymierający.
Z całą pewnością jednak nie powinno się naruszać grzybów, których się nie zna, mogą być bowiem objęte ochroną gatunkową.
***
O tym, że każdy obywatel musi respektować zakazy dotyczące dziko występujących roślin i grzybów objętych ochroną gatunkową, mówi Anna Buczkowska, Specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Kędzierzyn.
Przytacza dwa artykuły ustawy o ochronie przyrody. A mianowicie art. 50 i art. 51 tejże ustawy. W drugim z wymienionych artykułów znajdujemy "zakazy dotyczące dziko występujących roślin i grzybów objętych ochroną gatunkową". W ich przypadku zabronione jest zatem m.in. umyślne niszczenie, zrywanie lub uszkadzanie, pozyskiwanie lub zbiór, wwożenie z zagranicy lub wywożenia poza granicę państwa, a nawet hodowla.
Napisz komentarz
Komentarze