Nie na gospodarstwo domowe, a na adres przypadać ma jeden dodatek węglowy. Uszczelniono przepisy o tym jednorazowym wsparciu finansowym. Zmiana ma ukrócić zapędy części społeczeństwa do wyłudzeń. Sprawić, że straci sens składanie kilku wniosków o dodatek węglowy z jednego adresu. Nagminne stało się bowiem, że osoby zamieszkujące wspólnie pod jednym dachem dzieliły się na kilka gospodarstw domowych i osobno wnioskowały o dodatek, licząc na multiplikację wsparcia.
Niejasne pozostaje z kolei, w jakiej kwocie ostatecznie będzie wypłacany dodatek węglowy. O ile początkowo zakładano, że wyniesie on 3 tys. zł, dziś nie jest to już pewne. Wszak pula środków na dodatek węglowy już się wyczerpała - przeznaczone przez rząd na wypłatę świadczenia 11,5 mld zł nie wystarczy.
Zebraliśmy dane dotyczące liczby deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w poszczególnych gminach naszego powiatu. Zgłoszenie do CEEB źródła ogrzewania budynku było obligatoryjne. Nadto gdy chcemy się starać o dodatek węglowy, musimy być wpisani do ewidencji.
W gminie Bierawa do CEEB złożono 2721 deklaracji. Z kolei liczba wniosków o dodatek węglowy wynosi 1650.
1795 deklaracji do CEEB złożono w gminie Cisek, z czego 1366 dotyczy źródeł ciepła opalanych węglem i paliwami węglopochodnymi. Liczba wniosków o dodatek węglowy w gminie Cisek to 1279.
W gminie Pawłowiczki o dodatek węglowy zawnioskowano 1753 razy.
Polska Cerekiew. Najmniejsza gmina naszego powiatu, to i najmniejsza liczba deklaracji do CEEB - a dokładnie: 1208. W gminie Polska Cerekiew złożono 1058 wniosków o dodatek węglowy.
Liczba deklaracji do CEEB, jakie złożono do gminy Reńska Wieś, to 2828. Z kolei o dodatek węglowy zawnioskowano w tym samorządzie 1701 razy.
Na koniec gmina Kędzierzyn-Koźle. W niej deklarację do CEEB złożono 7147 razy (stan na 13 września). Zaś wniosków o dodatek węglowy - 2303.
Napisz komentarz
Komentarze