Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 06:50
Reklama
Reklama
Reklama

Europa będzie oszczędzać błękitne paliwo. Nadchodzi ciężka zima

Państwa Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz przed nadchodzącą zimą. W ramach bezpieczeństwa energicznego w UE, zgodziły się one na zmniejszenie zapotrzebowania o 15 proc. Niektóre europejskie kraje, które - podobnie jak Polska - mają w pełni wypełnione magazyny gazu, zostały jednak wyłączone z obowiązku redukcji zużycia błękitnego paliwa, co powinno uspokoić zarówno odbiorców indywidualnych, jak i polski przemysł.
Europa będzie oszczędzać błękitne paliwo. Nadchodzi ciężka zima

Jeśli nadchodząca zima okaże się mroźna i długa, to realizacja porozumienia może okazać się znacznie trudniejsza niż sądzą politycy. 

Jeszcze przed zawarciem wtorkowego porozumienia, część ekspertów nie przez przypadek pytała, czemu kraje, które skutecznie zabezpieczyły się przed rosyjskim szantażem - wydając na ten cel gigantyczne pieniądze - miałyby teraz narażać własne gospodarki i obywateli na ograniczenia w dostawach gazu, wspierając swoim kosztem te państwa, które od samego początku stawiały na bezrefleksyjną współpracę z reżimem w Moskwie?

Dlatego też plan od samego początku budził sporo kontrowersji. Już po jego ogłoszeniu sprzeciw wyraziły: Portugalia, Hiszpania i Grecja, gdzie przecież zimy w porównaniu z krajami Europy Środkowej i Wschodniej są krótkie i łagodne, a mimo tego opór ze strony rządów tych państw był niezwykle silny. 

- Jesteśmy temu całkowicie przeciwni - powiedział portugalski sekretarz stanu ds. środowiska i energii Joao Galamba.

Stąd też w wyniku nacisku kilku europejskich państw, ostateczne porozumienie jest łagodniejsze. Czeska prezydencja w UE - w ramach kompromisu - zaproponowała bowiem, aby z obowiązku redukcji wyłączyć państwa, które na przykład - tak jak Polska - mają w pełni wypełnione magazyny gazu. 

- Ta propozycja jest neutralna dla Polski - mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, dodając, że nasz kraj nie chce, aby jakiekolwiek państwo UE zmuszane było do ograniczania zużycia gazu. 

- Nie możemy rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym na zasadzie wymuszonych rozwiązań. Polska jest w lepszej sytuacji niż inni. Na dzisiaj konieczności ograniczenia dostaw gazu w sezonie zimowym nie widzimy - mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Reasumując, wspomniane ograniczenie będzie tylko dla chętnych. Kraje, które nie są tym zainteresowane, nie będą musiały tego robić. Dotyczy to m.in. Polski. Jak argumentowała minister Moskwa, my przezornie wypełniliśmy nasze magazyny prawie w stu procentach i nie daliśmy się wyprowadzić Rosji na manowce. Teraz Polska będzie mogła podejmować decyzje w taki sposób, aby suwerennie zapewnić swoje bezpieczeństwo w przypadku dostaw błękitnego paliwa. 

- Ale oczywiście, jeśli zajdzie potrzeba podejmowania działań wspierających państwa członkowskie, to jesteśmy na to otwarci - zadeklarował rzecznik Rządu RP Piotr Müller. 

Ostatecznie państwa członkowskie zgodziły się zmniejszyć swoje zapotrzebowanie na gaz o 15 proc. między 1 sierpnia 2022, a 31 marca 2023 r. w stosunku do swojego średniego zużycia w ciągu ostatnich pięciu lat.

„UE jest zjednoczona i solidarna. Decyzja ta wyraźnie pokazała, że państwa członkowskie sprzeciwią się wszelkim rosyjskim próbom podziału UE, poprzez wykorzystanie dostaw energii jako broni” - przekazał Jozef Síkela, czeski minister przemysłu i handlu w komunikacie czeskiej prezydencji. 

„Podczas gdy wszystkie kraje UE dołożą wszelkich starań w celu osiągnięcia redukcji emisji, Rada określiła pewne wyjątki i możliwości złożenia wniosku o odstępstwo od obowiązkowego celu redukcji” - napisano.

Rada zgodziła się m.in. na to, by państwa członkowskie, które nie są połączone z sieciami gazowymi innych krajów UE, były zwolnione z obowiązkowych redukcji gazu, ponieważ nie byłyby w stanie uwolnić znacznych ilości gazu rurociągowego na rzecz unijnych partnerów. Ponadto państwa członkowskie, których sieci elektroenergetyczne nie są zsynchronizowane z europejskim systemem przesyłowym i w dużym stopniu uzależnione są od gazu do produkcji energii elektrycznej, również zostały zwolnione z tych ograniczeń, aby uniknąć ryzyka kryzysu dostaw prądu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kibiceTreść komentarza: A kto w przyszłym sezonie za Janusza? I innych?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:50Źródło komentarza: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pewnie pokonała Barkom Każany Lwów. ZDJĘCIAAutor komentarza: WiesławTreść komentarza: Styropian biały zwykły o grubości 10 cm. jest moim zdaniem wystarczający do ocieplenia i izolacji z zewnątrz ścian budynku przy ścianach z pustaka białego. Fachowiec badał termoizolacyjność ścian i wyszła znakomicie.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:52Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: inżbudTreść komentarza: Izolację termiczną dobiera się na podstawie obliczeń aby spełnić normowy współczynnik U. Zależy to od grubości, rodzaju i materiału przegrody zewnętrznej oraz kilku innych czynników. Nie od pana Mietka z hurtowni, który wam powie że na dach daje się tyle i już.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:25Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MałoszlachetnyTreść komentarza: Są 13stki, 14stki, 800+, kredkowe, zapomogi, dopłaty do czynszów, bezpłatna opieka zdrowotna, darmowe leki dla seniorów, ulgi na dzieci itp. Chcecie zobaczyć prawdziwą biedę to przejedźcie się do Afryki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:21Źródło komentarza: Ruszyła Szlachetna Paczka. Tysiące rodzin czeka na wsparcieAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Ja ociepliłem willę 5 lat temu jedynie 20cm styropianu. Przy obecnych cenach gazu już żałuję, że tylko tyle.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 14:15Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Kiedyś według norm i specjalistów warstwą nieprzemarzalną i najlepszą było 5cm a teraz najlepiej dom wykroić z jednego kawałka styropianu i to z malutką dziurką do wchodzenia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna