Reklama
wtorek, 17 grudnia 2024 11:40
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Finał projektu Erasmus+ w II Liceum Ogólnokształcącym

W II Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano konferencję podsumowującą rezultaty kończącego się już projektu Erasmus+ pt. „Twarzą w twarz – jak skutecznie budować trwałe relacje interpersonalne w dobie internetu i portali społecznościowych”.

Koordynatorami projektu z ramienia liceum były Koryna Warzecha i Monika Michaliszyn, a ogromną pomocą służył także Austin Sheils. Projekt trwający trzy lata (2019-2022) był oparty na współpracy czterech szkół europejskich: II LO (Kędzierzyn-Koźle, Polska), Istituto d'Istruzione Superiore Margherita Hack (Morlupo, Włochy), Sehremini Anadolu Lisesi (Stambuł, Turcja) oraz Liceul Tehnologic Sfantul Pantelimon (Bukareszt, Rumunia).

W ramach projektu zostały zaplanowane cztery wizyty partnerskie, z których trzy, pomimo pandemii, doszły do skutku. Czwarta, odbywała się wirtualnie. Adresatami projektu była młodzież ze wspomnianych szkół, nauczyciele oraz społeczność lokalna. Wszystkie zajęcia, warsztaty, sesje odbywające się w trakcie wizyt i pomiędzy nimi dawały uczniom możliwości do tego aby w sposób jak najbardziej praktyczny kształcić umiejętności interpersonalne. Najbardziej trudne było to w czasie pandemii, jednak i tutaj znaleziono rozwiązanie na podtrzymanie kontaktu poprzez comiesięczne spotkania na platformie internetowej, gdzie uczniowie wspólnie mogli brać udział w interaktywnych aktywnościach.

Oprócz spotkań, młodzież wzięła udział w międzynarodowym konkursie plastycznym na plakat, powstały w oparciu o wspólną lekturę książki Benjamina Zephaniah pt. „Refugee Boy”, a uczniowie naszego liceum zorganizowali także debatę oxfordzką w języku angielskim nadawaną na żywo dla szkół partnerskich na temat ważności relacji twarzą w twarz.

Cennym efektem projektu jest także „Księga Wspomnień” („The Book of Memories”), opisująca przeżycia młodych ludzi z czasów lockdownu. Pozostałymi rezultatami projektu są nie tylko zdobyte umiejętności pracy w grupie, wiedza oraz doświadczenie w relacjach interpersonalnych, ale także powstałe w oparciu o nie konspekty zajęć służące do prowadzenia warsztatów na ten jakże ważny obecnie temat. Innymi cennymi lekcjami zdobytymi w trakcie realizacji projektu jest wzrost świadomości na temat różnorodności kulturowej w obecnym świecie, wspólne odkrywanie dziedzictwa europejskiego regionów, w których odbywały się wizyty, a także ogromny wzrost kompetencji językowych, choćby z racji tego, iż językiem roboczym projektu był język angielski, stąd uczniowie (i nauczyciele) mieli wspaniałe warunki do praktycznego wykorzystania swoich umiejętności. 

Pomimo trudności, które pojawiły się w trakcie realizacji projektu – długotrwałe zamknięcia szkół, nauczanie zdalne, restrykcje związane z pandemią, a także inwazja Rosji na Ukrainę na miesiąc przed planowaną wizytą w szkole rumuńskiej, projekt ten można w zupełności uznać za sukces. Możliwości, które dzięki niemu pozyskali uczniowie, międzynarodowe przyjaźnie, które nawiązali i które trwają, praktyczne umiejętności, które zdobyli będą im służyły jeszcze przez długie lata. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jebać pis i kkTreść komentarza: no masz racje ale to twój ukochany pis go rozpił przez ostatnie lata i do tego jeszcze na nim zarobił biorąc akcyzę za alkohol a pełowskie scierwo będzie musiało mu pomócData dodania komentarza: 17.12.2024, 09:15Źródło komentarza: Mężczyzna może zapić się na śmierć. Zrozpaczona rodzina prosi o pomocAutor komentarza: edekTreść komentarza: A jak tam twój bóg pomógł idiotycznym odmawianiem różańca w obozak koncentracyjnych niemieckich gdzie nie winni ludzie byli gazowani na śmierć kobiety gwałcone a dzieci w pierwszej kolejności szły do gazu bo co idioto miały grzech pierworodny i dobry katol niemiec oczyszczał ich z grzech wez ty sie walnij z tym klepaniem wierszyków i do roboty pomóc ręcznie a nie tylko wierszyk i w twoim niemaniu bardzo pomagszData dodania komentarza: 17.12.2024, 09:13Źródło komentarza: Mężczyzna może zapić się na śmierć. Zrozpaczona rodzina prosi o pomocAutor komentarza: LeńTreść komentarza: Kto miał służbę w tym czasie w straży miejskiej? Co robiły patrole? Kto był operatorem monitoringu? Chyba nie zatrudnili tam jakiegoś kierowcy carycy na pół etatu. Chyba nie spał? Do likwidacji ten wydział umData dodania komentarza: 16.12.2024, 20:16Źródło komentarza: Wandale nie odpuszczają. Poważne zniszczenia na os. Pogorzelec. ZDJĘCIAAutor komentarza: MaciuTreść komentarza: Czy będą skrzydełka po 1 zł?Data dodania komentarza: 16.12.2024, 12:08Źródło komentarza: Wielkie otwarcie Dealz w Kędzierzynie-Koźlu! Sprawdź co kupisz i w jakich cenachAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: A mnie bardzo interesuje trasa którą będą wożone wielkogabarytowe elementy do elektrowni w Rybniku 🤣😂🤣Data dodania komentarza: 16.12.2024, 07:36Źródło komentarza: Wojsko instaluje mosty w Krapkowicach. Do Opola dojedziemy szybciej jeszcze przed świętami? ZDJĘCIAAutor komentarza: PawelTreść komentarza: Wczesniej si nie dało! Slusznie ktos zauwazyl ze to tylko przez wzglad na wybory. Ludzie sami wiecej i szybciej dzialaja niz te rządy przejadajace tylko pieniadze w swietle fleszy.Dlaczego u nas nie moze byc jak w bogatej Szeajcarii gdzie ludzie raz na miesiac sportkaja sie na rynku i obraduja bez potrzeby utrzymywania bandy politykow limuzyn biur i calego tego majdanu za ktory placimy my wszyscy characzem z wynagrodzen a nawet emerytur a i tak wszedzie brakuje na wszystko pieniedzy!! Po co oni?! Wystarczylyby zwykle co miesieczne nawet na zywo przeprowadzane referenda!Data dodania komentarza: 16.12.2024, 06:01Źródło komentarza: Wojsko instaluje mosty w Krapkowicach. Do Opola dojedziemy szybciej jeszcze przed świętami? ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna