Wysyłanie pocztówek to zwyczaj, który powoli zanika, a jeszcze 20-30 lat temu wiadomość przesłana pocztą była jedynym sposobem komunikacji na odległość. Przed każdymi świętami ludzie wysyłali miliony kartek świątecznych.
Dziś większość z nas wysyła je SMS-em albo pocztą elektroniczną, ale warto pamiętać, że zwyczaj ten rozpowszechnił się właśnie dzięki pocztówkom. Wysyłanie kartek świątecznych to wspaniały sposób, aby osobiście pozdrowić wszystkich, na którym nam zależy.
Z tego właśnie powodu zrodził się pomysł na robienie kartek świątecznych przez naszych uczestników - czytamy na facebookowym profilu Hufca Pracy w Kędzierzynie-Koźlu.
Historia pocztówki, zwanej na początku odkrytym listem czy kartą korespondencyjną, sięga drugiej połowy XIX wieku. Jako pierwsza wprowadziła ją do obiegu poczta austro-węgierska, ale pomysł takiej formy kontaktu bardzo szybko stał się popularny na całym świecie. Polskie słowo pocztówka wymyślił sam Henryk Sienkiewicz. Pisarz wygrał konkurs na nawę kartki pocztowej.
W PRL-u pocztówki wydawało przede wszystkim Biuro Wydawnicze Ruch. Do końca lat 60. XX wieku, podobnie jak w latach międzywojennych, powszechne było korzystanie z usług malarzy i grafików. Wśród twórców kart świątecznych pojawiają się m.in. takie nazwiska jak Jadwiga Iwaszkiewicz, Maria Orłowska-Gabryś czy Danuta Kosztaluk-Skowrońska.
Kartki z tego okresu są bardzo różnorodne. Oprócz przystrojonej choinki, pojawiają się na nich zimowe pejzaże, Mikołaj z workiem prezentów, czasem zwyczaje ludowe.
Pocztówki świąteczne, zarówno te przedwojenne, jak i te z okresu PRR-u, stanowią przekrój wielu technik plastycznych, od pasteli i akwareli, po drzeworyt. Czasem są to fotografie, czasem rysunki. Jeden element jest wspólny - napis „Wesołych Świąt” i oczywiście życzenia na odwrocie.
Napisz komentarz
Komentarze