Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 12:20
Reklama
Reklama
Reklama

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach

Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej tradycyjnie odbywają się w Kędzierzynie-Koźlu. Ich organizatorem jest działające w naszym mieście od 33 lat Stowarzyszenie Kresowian zrzeszające Polaków pochodzących zza Buga i ich potomków.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach

Autor: Urząd miasta

Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej połączone były z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Uroczystość przeprowadzono pod hasłem "Ofiarom - pamięć i cześć, Polsce i Ukrainie - przyjaźń i zgoda, OUN, UPA i SS Galizien - hańba i potępienie".

W programie wydarzenia znalazły się: msza święta za ojczyznę, przemarsz ulicami Koźla, apel pamięci przy tablicy pamiątkowej zawieszonej na budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 oraz konferencja historyczna pod tytułem "Żeby prawda była prawdą".

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP to święto obchodzone corocznie 11 lipca, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach przedwojennych Kresów w czasie II wojny światowej, ustanowione na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016

Rzezią wołyńską określa się ludobójstwo, którego dokonali nacjonaliści ukraińscy podczas II wojny światowej na ludności polskiej zamieszkującej południowo-wschodnie rejony II Rzeczypospolitej, okupowanej wówczas przez Niemców.

Zimą 1943 roku dowództwo ukraińskich oddziałów partyzanckich podjęło decyzję o usunięciu wszystkich Polaków z wszystkich ziem uznawanych przez nich za ukraińskie. Niemal natychmiast plan eksterminacji zaczęto wprowadzać w życie. Punktem kulminacyjnym akcji była tak zwana „krwawa niedziela”.

11 lipca 1943 oddziały UPA zaatakowały jednocześnie kilkadziesiąt wsi polskich. Mordowano wszystkich, nie oszczędzając nawet dzieci. W kilku osadach nie ocalał nikt, a domostwa spalono.

Tylko w lipcu Ukraińcy zabili kilkanaście tysięcy Polaków i wielu swoich rodaków, którzy próbowali ratować mordowanych sąsiadów. Szacuje się, że na Wołyniu zginęło około kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców narodowości polskiej. Do podobnych czystek etnicznych doszło też w byłych województwach: lwowskim, tarnopolskim, stanisławowskim i poleskim. Tu również zginęły tysiące Polaków.

Dopiero tworzenie oddziałów samoobrony polskiej, a w szczególności powstanie w styczniu 1944 roku partyzanckiej 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty zahamowało rzeź na Wołyniu. Pojawiły się też akcje odwetowe Polaków. Walki z bandami UPA toczyły się jeszcze po zakończeniu II wojny światowej, do 1948 roku.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jagienka 14.07.2022 00:40
A co Krzyżacy mają z tym wspólnego?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LLLTreść komentarza: Wszystkim nie można przecież dać! Przecież muszą być miliony na ośrodki dla nachodźców!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:45Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Skoro taka sytuacja jest, to niech ktoś zadba chociaz o te drogi tymczasowe. Po deszczach są mega dziury, a jak spadnie śnieg i będzie z pół nawiewac to nie wyobrażam sobie przejazdu tamtedyData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:01Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: XyzTreść komentarza: A przecież Pań Sałacki mówił we wrześniu, że zostały ostatnie sztuki. A biblioteka na każdym spotkaniu promuje jego książkę. Czyżby nikt nie chciał kupować?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:54Źródło komentarza: Spotkanie z autorkami oraz bohaterem książki pt. “Andrzej Sałacki – Życie na medal”Autor komentarza: laba1950Treść komentarza: Dlaczego takie informacje podajecie po fakcie a nie wcześniej ! Na zdjęciach widać kto o tych występach wiedział. Puste tylne rzędy mówią wszystko. Wstyd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:47Źródło komentarza: Najmłodsi zaśpiewali o Polsce. Piękny pokaz patriotyzmu. ZDJĘCIAAutor komentarza: PewexTreść komentarza: Żarty, dalej na kasę czekają...Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:23Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: joTreść komentarza: chcieliście rudego to macie rudego!!!on nigdy nie spelnia danego słowa!!!także nie łuddżcie się niczego nie zrobi!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 04:19Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdna
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna