Mowa o pojemnikach na odpady biodegradowalne oraz zmieszane. Na przełomie lat 2020 i 2021 w kubły do zbierania niesegregowanych odpadów komunalnych samorząd, na własny koszt, wyposażył każdą zamieszkałą nieruchomość. Z kolei pojemniki na odpady BIO (a także na popiół - w przypadku osób, które deklarują wytwarzanie tej frakcji) mieszkańcy musieli zakupić we własnym zakresie.
Zmiany te wiązały się z dodatkowym obciążeniem finansowym dla osób mieszkających w gminie Bierawa. Miały jednak przyczynić się do wzrostu konkurencyjności przy przetargach na świadczenie usług odbioru śmieci - obecnie zwycięzca przetargu nie musi już wyposażać mieszkańców w pojemniki.
- Wskazując, że to firma wywożąca śmieci ma we wszystko zaopatrzyć mieszkańców, z góry ograniczamy krąg firm zainteresowanych obsługą naszego obszaru - wyjaśniał wójt gminy Bierawa w rozmowie z "Lokalną" pod koniec czerwca 2020 r. - Chcemy wprowadzić konkurencyjność. Ma to długofalowo zatrzymać podwyżki cen za odbiór odpadów komunalnych na terenie naszej gminy. To nie jest rewolucyjna zmiana, ale mały krok ku zmianie systemu. Docelowo chcielibyśmy, żeby to mieszkańcy byli właścicielami kubłów. Wiele elementów składa się na cenę odbioru odpadów komunalnych. Jedną z nich jest wyposażenie mieszkańców w pojemniki na śmieci. Długofalowo jest to dla mieszkańca o wiele droższe rozwiązanie niż jednorazowy zakup używanych kubłów - argumentował.
Teraz w samorządzie przypominają, że kubły powinny być oznakowane odpowiednim logo gminy Bierawa i wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Naklejki z logotypem - osobne dla kubłów do zbierania odpadów zielonych i zmieszanych - dostępne są w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Bierawie.
Warto podkreślić, że otrzymane wcześniej od samorządu kubły na odpady zmieszane posiadają grawer z logo gminy (na zdj.), dlatego na nich nie trzeba umieszczać naklejki. Ten obowiązek dotyczy tylko tych gospodarstw, które na własny koszt wyposażyły się w kolejny bądź kolejne kubły na odpady niesegregowane - w myśl ustawy w gestii samorządów leży odebranie każdej ilości odpadów zmieszanych, jedynie regulaminem gminy mogą ustalać, ile czarnych kubłów dostarczają mieszkańcom.
Wprowadzenie obowiązku oznaczania kubłów ma na celu uszczelnienie systemu. Zminimalizowanie możliwości występowania przypadków, gdy oddawane są śmieci, za które się nie płaci - na przykład oddawanie odpadów BIO, pomimo braku zaznaczenia tego w deklaracji.
W 2015 r. gmina Bierawa wystąpiła ze Związku Międzygminnego "Czysty Region". Od tego czasu prowadzi gospodarkę odpadami komunalnymi na własną rękę.
Napisz komentarz
Komentarze