Reklama
sobota, 2 listopada 2024 21:10
Reklama
Reklama
Reklama

Nowoczesna metoda leczenia jaskry w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu poszerzył paletę wykonywanych świadczeń medycznych poprzez wprowadzenie nowoczesnej techniki leczenia jaskry. Metoda leczenia mikropulsami dotąd była dostępna jedynie w zaawansowanych klinicznych oddziałach okulistycznych, teraz jest dostępna dla wszystkich pacjentów w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu.
  • Źródło: ZOZ Kędzierzyn-Koźle
Nowoczesna metoda leczenia jaskry w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu

Metody leczenia jaskry na świecie mocno się zmieniają, konsekwentnie śledzimy i wprowadzamy te trendy na Oddziale Okulistycznym naszego szpitala. Dziś jaskrę leczyć można farmakologicznie, laserowo i chirurgicznie. Efektywne leczenie wymaga posiadania nowoczesnego sprzętu medycznego, dlatego wprowadziliśmy innowacyjny laser okulistyczny – niezbędny do leczenia jaskry, nowoczesnymi rozwiązaniami.

Wykorzystuje on zasadę cyklofotokoagulacji przeztwardówkowej za pomocą mikro pulsów (subcyclo). Jest to nowoczesna metoda rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne do leczenia początkowych, zaawansowanych i wszelkich trudnych przypadków jaskry. 

Metoda ta obejmuje szereg bardzo krótkich, mikrosekundowych impulsów światła, których czas trwania i częstotliwość są w pełni regulowane. Ten tryb zabiegu podprogowego umożliwia precyzyjne zarządzanie efektem termicznym na docelowych tkankach i zachowanie struktur ciała rzęskowego. Do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego dochodzi dzięki stymulacji struktury oka produkującego ciecz wodnistą oraz zwiększeniu odpływu cieczy wodnistej przez ciało rzęskowe i drogą naczyniówkowo-twardówkową. Operacja ta obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, co w większości przypadków spowalnia proces neurodegeneracyjny.

Zabieg za pomocą mikro pulsów jest krótki, bezpieczny i bezbolesny dla pacjenta. Ważne, że może być wykonywany u pacjentów z innymi współistniejącymi schorzeniami oczu np.: za mą, zwyrodnieniem plamki żółtej, retinopatią cukrzycową. Może być również wykonywany jako procedura łączona jednoczasowo z zabiegiem usunięcia zaćmy (kompleksowość leczenia, zwłaszcza u starszych i mało mobilnych pacjentów).

W razie konieczności procedurę można powtarzać po 3 miesiącach od poprzedniego zabiegu. Ze względu też na to, że z czasem efekt leczenia laserem maleje, część pacjentów wymaga w razie potrzeby wykonania powtórnego zabiegu po 9-12 miesiącach lub później celem utrwalenia efektu obniżającego cienienie (nie u wszystkich pacjentów). W naszym oddziale do tej pory wykonaliśmy 31 zabiegów laserowych z bardzo dobrym efektem terapeutycznym. 

Leczenie tym sposobem jest dostępne w Polsce od 2 lat, a na świecie od 5 lat. Na chwilę obecną jesteśmy jedynym ośrodkiem w woj. opolskim leczącym tą metodą.

 

Dotąd metoda mikropulsów była używana do leczenia schorzeń siatkówki, obecnie ta metoda pozwala także leczyć jaskrę. Nie mieliśmy do tej pory metody, która by tak skutecznie i mało inwazyjnie leczyła jaskrę. Metoda którą wdrożyliśmy jest obecnie najnowocześniejsza na świecie i rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne oraz Europejskie Towarzystwo Jaskrowe. Z moich wiadomości wynika, że jesteśmy jedynym ośrodkiem w województwie opolskim, który posiada taki sprzęt, podobne urządzenia mają kliniki. Poprzednio dla Pacjenta takie leczenie wiązało się z wyprawą, obecnie możemy na naszym terenie proponować takie rozwiązanie. Możemy też leczenie jaskry łączyć z leczeniem zaćmy - co wiąże się z kompleksowym leczeniem w jednym miejscu i czasie. (…) Każdy Pacjent może być leczony tym laserem - informuje lek. med. Anna Banaś-Cebula Kierownik Oddziału Okulistycznego w SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Nasi Pacjenci poszukiwali możliwości (zaawansowanego) leczenia jaskry poza granicami naszego województwa, odpowiadając na ich potrzeby wprowadziliśmy tą supernowoczesną metodę leczenia jaskry [w naszym szpitalu]. Ta metoda dostępna na naszym Oddziale Okulistyki wprowadza wysokojakościowe standardy leczenia Pacjenta. Dla nas Pacjent jest najważniejszy dlatego staramy się dostosowywać ofertę oddziału do jego potrzeb - tłumaczy Jarosław Kończyło, dyrektor naczelny SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Przypomnijmy:

Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dużo groźniejszą, ponieważ powoduje nieodwracalne ubytki w polu widzenia. W przypadku tego schorzenia kluczowa jest wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zatrzyma postęp choroby i pozwoli pacjentom cieszyć się dobrym widzeniem. 

W naszym kraju, z racji starzejącego się społeczeństwa, problem jaskry może dotyczyć nawet miliona osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby. W 90% przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości, dlatego kluczowe stają się regularne badania wzroku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1033 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama