Reklama
sobota, 12 kwietnia 2025 11:43
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama
Reklama

Nowoczesna metoda leczenia jaskry w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu poszerzył paletę wykonywanych świadczeń medycznych poprzez wprowadzenie nowoczesnej techniki leczenia jaskry. Metoda leczenia mikropulsami dotąd była dostępna jedynie w zaawansowanych klinicznych oddziałach okulistycznych, teraz jest dostępna dla wszystkich pacjentów w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
  • Źródło: ZOZ Kędzierzyn-Koźle
Nowoczesna metoda leczenia jaskry w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu

Metody leczenia jaskry na świecie mocno się zmieniają, konsekwentnie śledzimy i wprowadzamy te trendy na Oddziale Okulistycznym naszego szpitala. Dziś jaskrę leczyć można farmakologicznie, laserowo i chirurgicznie. Efektywne leczenie wymaga posiadania nowoczesnego sprzętu medycznego, dlatego wprowadziliśmy innowacyjny laser okulistyczny – niezbędny do leczenia jaskry, nowoczesnymi rozwiązaniami.

Reklama dotacje unijne dla firm

Wykorzystuje on zasadę cyklofotokoagulacji przeztwardówkowej za pomocą mikro pulsów (subcyclo). Jest to nowoczesna metoda rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne do leczenia początkowych, zaawansowanych i wszelkich trudnych przypadków jaskry. 

Metoda ta obejmuje szereg bardzo krótkich, mikrosekundowych impulsów światła, których czas trwania i częstotliwość są w pełni regulowane. Ten tryb zabiegu podprogowego umożliwia precyzyjne zarządzanie efektem termicznym na docelowych tkankach i zachowanie struktur ciała rzęskowego. Do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego dochodzi dzięki stymulacji struktury oka produkującego ciecz wodnistą oraz zwiększeniu odpływu cieczy wodnistej przez ciało rzęskowe i drogą naczyniówkowo-twardówkową. Operacja ta obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, co w większości przypadków spowalnia proces neurodegeneracyjny.

Zabieg za pomocą mikro pulsów jest krótki, bezpieczny i bezbolesny dla pacjenta. Ważne, że może być wykonywany u pacjentów z innymi współistniejącymi schorzeniami oczu np.: za mą, zwyrodnieniem plamki żółtej, retinopatią cukrzycową. Może być również wykonywany jako procedura łączona jednoczasowo z zabiegiem usunięcia zaćmy (kompleksowość leczenia, zwłaszcza u starszych i mało mobilnych pacjentów).

W razie konieczności procedurę można powtarzać po 3 miesiącach od poprzedniego zabiegu. Ze względu też na to, że z czasem efekt leczenia laserem maleje, część pacjentów wymaga w razie potrzeby wykonania powtórnego zabiegu po 9-12 miesiącach lub później celem utrwalenia efektu obniżającego cienienie (nie u wszystkich pacjentów). W naszym oddziale do tej pory wykonaliśmy 31 zabiegów laserowych z bardzo dobrym efektem terapeutycznym. 

Leczenie tym sposobem jest dostępne w Polsce od 2 lat, a na świecie od 5 lat. Na chwilę obecną jesteśmy jedynym ośrodkiem w woj. opolskim leczącym tą metodą.

 

Dotąd metoda mikropulsów była używana do leczenia schorzeń siatkówki, obecnie ta metoda pozwala także leczyć jaskrę. Nie mieliśmy do tej pory metody, która by tak skutecznie i mało inwazyjnie leczyła jaskrę. Metoda którą wdrożyliśmy jest obecnie najnowocześniejsza na świecie i rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne oraz Europejskie Towarzystwo Jaskrowe. Z moich wiadomości wynika, że jesteśmy jedynym ośrodkiem w województwie opolskim, który posiada taki sprzęt, podobne urządzenia mają kliniki. Poprzednio dla Pacjenta takie leczenie wiązało się z wyprawą, obecnie możemy na naszym terenie proponować takie rozwiązanie. Możemy też leczenie jaskry łączyć z leczeniem zaćmy - co wiąże się z kompleksowym leczeniem w jednym miejscu i czasie. (…) Każdy Pacjent może być leczony tym laserem - informuje lek. med. Anna Banaś-Cebula Kierownik Oddziału Okulistycznego w SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Nasi Pacjenci poszukiwali możliwości (zaawansowanego) leczenia jaskry poza granicami naszego województwa, odpowiadając na ich potrzeby wprowadziliśmy tą supernowoczesną metodę leczenia jaskry [w naszym szpitalu]. Ta metoda dostępna na naszym Oddziale Okulistyki wprowadza wysokojakościowe standardy leczenia Pacjenta. Dla nas Pacjent jest najważniejszy dlatego staramy się dostosowywać ofertę oddziału do jego potrzeb - tłumaczy Jarosław Kończyło, dyrektor naczelny SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Przypomnijmy:

Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dużo groźniejszą, ponieważ powoduje nieodwracalne ubytki w polu widzenia. W przypadku tego schorzenia kluczowa jest wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zatrzyma postęp choroby i pozwoli pacjentom cieszyć się dobrym widzeniem. 

W naszym kraju, z racji starzejącego się społeczeństwa, problem jaskry może dotyczyć nawet miliona osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby. W 90% przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości, dlatego kluczowe stają się regularne badania wzroku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Monitoring tam trzeba zainstalować bo zaraz ten zabawki zniszczą. A pobliska policja ma to w d*pie...Data dodania komentarza: 11.04.2025, 17:00Źródło komentarza: Nowoczesny plac zabaw w zielonej scenerii. ZDJĘCIAAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Na biedną i inteligentną nie trafiło.....Data dodania komentarza: 11.04.2025, 16:56Źródło komentarza: Kobieta skuszona obietnicą szybkiego zysku – straciła blisko 200 tysięcy złotychAutor komentarza: ElektronikTreść komentarza: Mam zaszczyt być absolwentem technikum elektryczno- elektronicznego ówcześnie mieszczącego się w dzisiejszych zgliszczach. Szkoła do której najtrudniej było się dostać a jeszcze trudniej ukończyć. Już w III klasie korzystaliśmy z podręczników akademickich w zakresie automatyki i elektroniki. Cała klasa zdawała dodatkowo matematykę na maturze bo nie musieliśmy się do tego dodatkowo przygotowywać. Inżynierowie Starostka, Czerniachowski,Neumann i Leksza zorganizowali nam wiele nieprzespanych nocy ale dzisiaj... łezka w oku. Serdecznie pozdrawiam wszystkich absolwentów ZST i dawnych nauczycieli.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 16:37Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ślonski synekTreść komentarza: Wspaniała kuźnia kadr. Wyszło z niej wielu przyszłych inżynierów, realizują się w Polsce, Niemczech i na całym świecie. Stajnia dla koni za Niemca i stąd też ksywka jednego nauczyciela. Łącznik ze stołami do pingla. Ogrzewanie parowe i jego efekty dźwiękowe, codziennie szkolne bułki na przerwie. O piwnicach wiedzieliśmy, że są. Pisemko podziemne BARAKOWÓZ, mam 1 egzemplarz. Kiedyś to było.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:53Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIAAutor komentarza: hahaTreść komentarza: jakiś lokalny gawędziarz dorobił legendę do baraku który dawno temu powinien być rozebranyData dodania komentarza: 11.04.2025, 12:16Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIA R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: My w PiS udzieliliśmy 250.000 wiz w różnych placówkach dyplomatycznych. A prezydent Andrzej Duda słusznie blokuje odwołanie tych ambasadorów z placówek. My w PiS ubogaciliśmy kraj elitarnymi przedstawicielami wielu krajów i jednej religii, co już widać w miastach w trakcie Ramadanu.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 23:58Źródło komentarza: Nowa dyrektor ICSO „Blachownia” i plany współpracy z miastem
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama