Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:12
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mniejszość niemiecka podsumowała ubiegły rok. Doroczny zjazd w Zakrzowie

Delegaci Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim spotkali się w Zakrzowie, by podsumować ubiegły rok. Oprócz sprawozdań nie zabrakło dyskusji na temat języka niemieckiego i zbliżających się wyborów w strukturach TSKN oraz wyborów samorządowych i parlamentarnych.

Autor: TSKN na Śląsku Opolskim

Doroczny Zjazd Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim zgromadził 103 Delegatów z całego województwa opolskiego. W pierwszej kolejności podsumowano rok 2021 i działania podejmowane przez struktury Towarzystwa. Mimo trwającej w ubiegłym roku pandemii Towarzystwo zrealizowało centralnie i lokalnie ponad 600 projektów, w tym: 430 projektów w ramach programu Ożywienie Domów Spotkań, 12 projektów zrealizowanych ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także 49 projektów sfinansowanych z Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec oraz 28 projektów sfinansowanych w ramach dotacji samorządowych. Ponadto TSKN od 2019 roku realizuje projekt „Opolski senior” który w 20 klubach w województwie prowadzi regularne zajęcia dla seniorów. Wśród licznych projektów TSKN nie brakuje inicjatyw młodzieżowych: Konkurs piosenki niemieckiej Superstar, piłkarskie szkółki Miro, gdzie w 11 oddziałach trenuje 407 dzieci, kursów językowych, projektów dotyczących historii lokalnej czy projektów medialnych (DMi-TV).

Rafał Bartek, przewodniczący TSKN podsumowując ostatni rok działalności mówił: "Pozwólcie, że Wam jako przedstawicielom DFK podziękuję za tak liczne spotkania w DFK, w gminach i w powiatach oraz za podsumowanie roku 2021. (…) Każde doroczne spotkanie jest przecież wkładem w umacnianie społeczeństwa obywatelskiego tego regionu. Potrzebujemy tej siły bardziej niż kiedykolwiek, ponieważ wraz z ograniczeniem liczby języka mniejszości w szkołach nadchodzą bardzo trudne czasy. Oczywiście możemy liczyć na wsparcie strony niemieckiej, oczywiście możemy liczyć na wsparcie naszych regionalnych partnerów politycznych, ale to nie zmienia faktu, że jesteśmy dyskryminowani przez Państwo Polskie! (…) chodzi też o to, że nasze dzieci są teraz stygmatyzowane, ponieważ dzieci z innych mniejszości nadal mają 3 lekcje, a tylko dzieci mniejszości niemieckiej będą mieć od nowego roku szkolnego tylko 1 lekcję.

Zrobiliśmy wiele rzeczy, aby się przed tym bronić. Pisaliśmy listy, składaliśmy skargi, organizowaliśmy spotkania, zbieraliśmy podpisy, a w końcu złożyliśmy też skargę w Komisji Europejskiej na Polskę, na kraj, w którym żyjemy i którego jesteśmy lojalnymi obywatelami. Jesteśmy pewni, że wygramy, ponieważ dyskryminacja jest tak oczywista, że w pewnym momencie musi zostać cofnięta. Pozostaje jednak pytanie, kiedy to nastąpi? Dlatego tak ważne jest jak najaktywniejsze "wypełnianie czasu". Dlatego powinniśmy zwracać większą uwagę na nasz język w domu, w naszym środowisku, w mediach, które oglądamy, w DFK".

Podczas zebrania delegaci przegłosowali dwa apele, pierwszy poświęcony tematowi dyskryminacji mniejszości niemieckiej w kontekście zmniejszenia liczby godzin nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości. Drugi apel dotyczy zbliżających się w roku 2023 wyborów w strukturach Towarzystwa a także wyborów parlamentarnych i samorządowych.

W trakcie zebrania delegaci owacjami na stojąco podziękowali panu Bernardowi Gaidzie – byłemu już przewodniczącemu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK), pani Marii Neumann – członkini zarządu ZNSSK i Józefowi Swaczynie – członkowi Komisji Rewizyjnej ZNSSK za ich wieloletnią pracę na rzecz Mniejszości Niemieckiej. Pani Beata Fiola, za szereg działań na rzecz Mniejszości Niemieckiej w regionie, została odznaczona odznaką honorową ZNSSK. Ponadto delegaci przegłosowali uchwałę nadania tytułu Honorowego Przewodniczącego Towarzystwa panu Henrykowi Kroll.

Delegaci jednogłośnie przegłosowali absolutorium dla zarządu TSKN. Ponadto zatwierdzono plan działań na rok 2022. W ogólnej dyskusji poruszono kwestie przyszłości oświaty mniejszości niemieckiej czy realizacji Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce.

TSKN na Śląsku Opolskim jest największą organizacją skupiającą mniejszość niemiecką w Polsce. Członkowie organizują się w 318 kołach terenowych, w tzw. Deutsche Freundschaftskreise (DFK), które funkcjonują głównie na obszarach wiejskich, a których działalność opiera się na organizacji regularnych spotkań i inicjatyw społecznych. Celem Towarzystwa jest podtrzymanie i pielęgnacja niemieckiej kultury, historii i języka niemieckiego. TSKN realizuje swoje cele poprzez organizację konkursów, przeglądów artystycznych, wyjazdów edukacyjnych, wydawanie publikacji, realizację projektów sportowych, społecznych i edukacyjnych.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna