Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"Lasy" mogą wyłożyć połowę. W stolicy pamiętają o zbiorniku Kotlarnia

Zbiornik pokopalniany w Kotlarni ma zostać przekształcony w zbiornik retencyjny. Byłby to jeden z najważniejszych elementów systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego naszego powiatu. Aby móc planować wielomilionową inwestycję, najpierw należy zaktualizować dokumentację projektową. To zadanie leży na sercu włodarzy gminy Bierawy i miasta Kuźni Raciborskiej.

Autor: W

Podstawową funkcją zbiornika retencyjnego dla wód rzeki Bierawka będzie ochrona przeciwpowodziowa i ochrona przed suszą.

Zadanie uwzględniono w Planach przeciwdziałania skutkom suszy oraz Planach zarządzania ryzykiem powodziowym. Głównym inwestorem mają być Wody Polskie. Jednak w zadaniu będą partycypować finansowo również inne instytucje.

Niespełna rok temu list intencyjny dotyczący budowy zbiornika wodnego Kotlarnia podpisali - w obecności wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego oraz prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysława Dacy - przedstawiciele Wód Polskich RZGW w Gliwicach, gminy Bierawa i miasta Kuźnia Raciborska, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Kopalni Piasku Kotlarnia SA. Podczas tamtego spotkania, zorganizowanego 1 lipca w Kuźni Raciborskiej, wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń podkreślał, jak ważne znaczenie ma inwestycja. Poza zbieraniem wody i retencją zbiornik może pełnić funkcję rekreacyjną.

- Funkcja rekreacyjna zbiornika będzie czymś, co powstanie samoczynnie. Z naszą wolą czy bez niej - stwierdził w jednej z ubiegłorocznych rozmów z "Lokalną" włodarz gminy Bierawa, zapytany o ewentualną możliwość stanowienia przez zbiornik miejsca do letniego wypoczynku.

Planowana powierzchnia zbiornika wynosi ok. 900 ha, a jego pojemność ok. 40 mln m sześc. (rezerwa powodziowa 24 mln m sześc.). Jeszcze w ubiegłym roku szacowany koszt jego budowy wynosił ok. 130 mln zł. Wówczas zaznaczano jednak, że miarodajną wartość inwestycji poznamy, gdy powstanie dokumentacja techniczna.

W tej sprawie 19 maja do Warszawy udali się wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń i burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha. Spotkali się tam m.in. z prezesem Wód Polskich Przemysławem Dacą, jego zastępcą Krzysztofem Wosiem oraz dyrektorem generalnym Lasów Państwowych Józefem Kubicą.

- Zbiornik Kotlarnia jest już uwzględniony we wszystkich dokumentach strategicznych. Zanim będzie można przejść do etapu inwestycyjnego, trzeba jednak zaktualizować dokumentację projektową. Szacunki mówią, że pochłonie to 2-2,5 mln zł. Szukamy chętnych do sfinansowania tego zadania. Naszych samorządów na to nie stać - podkreślał wójt Ficoń nazajutrz po rozmowach w stolicy.

Z optymizmem, ale nie bez dystansu, wszak podobnych spotkań było wiele, podchodzi on do wstępnej deklaracji, jaka padła w Warszawie z ust dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Zaoferował sfinansowanie przez jego instytucję połowy zadania. Wygospodarowanie drugiej połowy środków finansowych na zaktualizowanie dokumentacji projektowej leżałoby po stronie gminy Bierawy, Kuźni Raciborskiej, a także zakładów pracy.

Kiedy rozmawiamy, nie jest jeszcze znany orientacyjny rynkowy koszt zadania. Mają go dopiero określić w Wodach Polskich.

- Jeżeli padnie na przykład kwota dwóch milionów złotych, to - idąc za deklaracją Lasów Państwowych - połowę wyłoży dyrekcja generalna LP. Jest ona zainteresowana budową zbiornika Kotlarnia, gdyż obiekt będzie miał wpływ na otaczające lasy. A nasz samorząd wraz z Kuźnią Raciborską poszuka pieniędzy na drugą połowę. Możliwe, że dołoży się do niej również Kopalnia Piasku Kotlarnia - mówi Krzysztof Ficoń.

Cały artykuł w 20. nr. Nowej Gazety Lokalnej, który ukaże się 7 czerwca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna