Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 16:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trudny czas dla czworonogów

Jeśli wierzyć meteorologom, w tym roku lato na Starym Kontynencie może być najgorętsze od dekad. Tropikalne temperatury są zagrożeniem dla życia ludzi i zwierząt. O ile człowiek potrafi się zabezpieczyć, o tyle psy nie mają już tak łatwo.
Trudny czas dla czworonogów
W upały psy muszą mieć zapewniony stały dostęp do wody i zacienione miejsce

Autor: W

O upale możemy mówić, kiedy temperatura powietrza przy ziemi przekracza 30 st. C. Najwyższe temperatury panują zazwyczaj w godzinach 15-18. Kiedy w Polsce było najgoręcej? 29 lipca 1921 r. w Prószkowie koło Opola. Odnotowano wówczas 40,2 st. C. Nieco mniejszy skwar panował w 1994 r., kiedy to 30 lipca w Słubicach odnotowano 39,5 st. C. Upały dokuczają czworonogom. Wszystkie narażone są na udar cieplny, który jest zagrożeniem dla ich życia.

Jak podkreśla Beata Badura, przewodnicząca Zarządu ZKwP - Oddział w Raciborzu, który od kilku lat organizuje w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich - GOSiR w Zakrzowie wystawy psów rasowych, są rasy szczególnie narażone na czynniki atmosferyczne.

- To rasy brachycefaliczne, czyli ze skróconą kufą, jak buldog angielski, buldog francuski czy boston terrier, ale też boksery czy mopsy - wylicza Badura.

Wyjaśnia, że skrócona kufa to skrócony przewód nosowy, którego budowa utrudnia podczas upałów oddychanie i prawidłowe chłodzenie organizmu. Objawy, które mogą wskazywać na udar cieplny u psa, to: ziajanie, ślinienie się, płytki oddech, zmiana koloru (zaciemnienie) warg, dziąseł i języka, osłabienie i wymioty. Powinniśmy przede wszystkim zapobiegać przegrzaniu psa na kilka prostych sposobów.

- Na spacer z psem wychodzimy rano i wieczorem, kiedy temperatura nie jest jeszcze tak wysoka. W ciągu dnia zapewniamy mu stały dostęp do wody i chłodne lub zacienione miejsce. W miarę możliwości wymieniamy na zimną tę wodę, która zdążyła się nagrzać od gorąca - podpowiada rozmówczyni.

Ponadto należy pamiętać, by na spacerze zmniejszać aktywność ruchową. Trzeba mieć na uwadze, że chodnik w słońcu nagrzewa się do wysokich temperatur, a zetknięcie z nim poduszek łap u psa może doprowadzić do ich poparzenia.

- Jeśli pies jest cały dzień na zewnątrz, zapewnijmy mu wodę w baseniku lub sadzawce, żeby mógł się tam schłodzić. W sklepach zoologicznych i hipermarketach można kupić maty chłodzące i kamizelki dla psów, z których mogą korzystać cały dzień - dodaje Beata Badura.

Szczególnie niebezpieczne dla życia czworonogów jest zostawianie ich zamkniętych w samochodzie choćby na krótki czas. Wnętrze pojazdu w kilka minut nagrzewa się do wysokiej temperatury i działa jak piekarnik. W nagrzanym samochodzie może być nawet 85 st. C.

- Obecne przepisy regulują już brak kary za ratowanie psa zamkniętego w pojeździe. Wybijając szybę takiego samochodu, nie narażamy się na żadne konsekwencje ze strony policji - podkreśla Badura.

Jeśli już podejrzewamy wystąpienie udaru cieplnego u psa, jak najszybciej schłodźmy zimnym ręcznikiem i wodą przede wszystkim jego głowę, szyję, podbrzusze i spód łap.

- Najważniejsza w tej sytuacji jest jednak konsultacja z weterynarzem - zaznacza rozmówczyni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna