Ostatnio na terenie naszego powiatu niemal codziennie mamy do czynienia z próbami oszustw na seniorach. Niestety, część z nich jest udana. Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez przestępców sposobów, jest metoda „na wnuczka”. Do osoby starszej dzwoni oszust przedstawiający się jako wnuczek. Mówi, że miał wypadek i potrzebuje pieniędzy na pokrycie kosztów związanych z uregulowaniem należności w zamian za „oczyszczenie z zarzutów”.
To tylko jeden ze scenariuszy wykorzystywanych przez przestępców. Co zrobić żeby nie dać się oszukać?
- Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
- Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
- Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
- Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.
- Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.
Rozmawiajmy z naszymi rodzicami i dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich dobroć. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Nie zapominajmy także o osobach starszych, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
Aby przeciwdziałać i zapobiegać oszustwom na osobach starszych, wspólnie z zawodnikami najlepszej w Europie drużyny siatkarskiej Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, stworzyliśmy spoty profilaktyczne. Oto pierwszy z nich, przedstawiający próbę oszustwa „na wnuczka”.
Napisz komentarz
Komentarze