Reklama
sobota, 23 listopada 2024 02:31
Reklama
Reklama
Reklama

Jeśli nie wyjedzie z Kędzierzyna, siatkarz z Ukrainy dostanie szansę od trenera

Ma dopiero 15 lat. Andrija wraz z rodziną wypędziła z domu okrutna i krwawa wojna, która od końca lutego pustoszy jego ojczyznę. Pasją chłopaka jest siatkówka, którą uprawiał w rodzinnym 220-tysięcznym mieście Kropywnyckim, gdzie uczęszczał do Szkoły Sportowej nr 3. Wraz z mamą i siostrą trafili do Kędzierzyna-Koźla, miasta, które od lat żyje siatkówką.
Jeśli nie wyjedzie z Kędzierzyna, siatkarz z Ukrainy dostanie szansę od trenera
Andrij (drugi z prawej w górnym rzędzie, z numerem 13) z reprezentacją MMKS-u ZAKSY po wygraniu ćwierćfinałów mistrzostw Polski młodzików w Jastrzębiu-Zdroju

Źródło: MMKS

Gdy wybuchła wojna, Andrij przebywał ze swoją szkolną drużyną siatkarską na turnieju w Charkowie. Impreza z uwagi na rozpoczęte działania zbrojne została przerwana, a młodzi sportowcy wraz z trenerami musieli udać się do schronów. 

Nikomu nie uśmiechało się pozostawać w bombardowanym mieście. Każdy jak najszybciej chciał wrócić do domu, do swoich bliskich. Tymczasem samochody i pociągi były przepełnione do granic możliwości. Z ostrzeliwanego przez Rosjan miasta Andrij wydostał się… w bagażniku samochodu osobowego, jadąc tak niespełna 400 km! Najważniejsze, że dotarł cały i zdrowy do swoich bliskich.

Wreszcie w Polsce

Ale i w okolicach Kropywnyckiego nie było spokojnie. W tej sytuacji mama Andrija, Tatiana, postanowiła czym prędzej zabrać syna i córkę Ksenię z rodzinnego miasta i udać się na zachód. Jej mąż pozostał na miejscu - walczy za ojczyznę.

Po wyczerpującej podróży cała trójka dotarła do polskiego Hrubieszowa. Tam natknęli się na pana Grzegorza, który na co dzień jest kierowcą autobusu w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym w Kędzierzynie-Koźlu.

Pod koniec lutego, czyli tuż po wybuchu wojny, w kierunku przejścia granicznego w Korczowej wyruszyły z Kędzierzyna-Koźla dwa autobusy podstawione przez MZK. Były wypakowane darami od mieszkańców naszego miasta. Z powrotem autobusami zabrało się 85 osób (praktycznie same kobiety i dzieci), z czego 10 trafiło do Kędzierzyna-Koźla.

Z inicjatywy kierowców MZK takich wyjazdów na wschodnią granicę było więcej. Wynajęli autobus i kontynuowali pomoc na rzecz uchodźców. Skorzystali na tym m.in. Andrij ze swoją mamą i siostrą, którzy jednym z takich autobusów zabrali się do Kędzierzyna-Koźla. Wtedy młody zawodnik z Kropywnyckiego nie miał pojęcia, że jedzie do stolicy polskiej i europejskiej siatkówki.

Wszak Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle była zwycięzcą poprzedniej edycji Ligi Mistrzów, a i w obecnej nie jest bez szans na wywalczenie europejskiego pucharu, co byłoby wydarzeniem bez precedensu w polskiej siatkówce. Ale i w Europie byłby to nietuzinkowy wyczyn. Obecnie w siatkarskiej Lidze Mistrzów takim bądź nieco lepszym osiągnięciem mogą się pochwalić tylko nieliczne europejskie ekipy. Rosyjski Zenit Kazań wygrał Ligę Mistrzów cztery razy z rzędu, włoskie Trentino trzy razy z rzędu, a rosyjski Lokomotiw Biełogorje Biełgorod dwa razy z rzędu.

Polska rodzina, która przygarnęła pod swój dach Andrija z jego mamą i siostrą, na wieść, że 15-latek gra w siatkówkę, skontaktowała się z Kamilem Mrugałą, wiceprezesem Klubu Kibica Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. On już wiedział, gdzie należy uderzyć, aby młody siatkarz z Ukrainy mógł kontynuować swoją pasję. Dzięki wsparciu klubu oraz siatkarza Norberta Hubera zawodnik z Ukrainy w ekspresowym tempie otrzymał wszystko, co było mu potrzebne do wznowienia treningów.    

Pod właściwy adres

Andrij rozpoczął treningi z zespołem MMKS-u ZAKSY, prowadzonym przez duet trenerski Tomasz Siemaszko i Przemysław Kaczmarczyk, który bez problemu wygrał ćwierćfinały mistrzostw Polski młodzików w Jastrzębiu-Zdroju. 15-latek z Ukrainy gościnnie wystąpił w tym turnieju, choć nie mógł rywalizować podczas meczów o punkty.

- Udział Andrija w naszych treningach jest wypełnieniem jego wolnego czasu, ponieważ on nie może uczestniczyć w kwalifikowanym sporcie. Nie został bowiem zgłoszony na początku sezonu do rozgrywek. Ten chłopak jest z innej federacji, nie ma karty zawodniczej typowej dla naszych zawodników, czyli Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Zatem realizuje swoją pasję. Dwa razy w tygodniu uczestniczy w naszych treningach. Został wyposażony przez pana Przemka Kaczmarczyka i ZAKSĘ, a także przez naszych chłopaków w sprzęt sportowy. Ma zatem jak trenować. Nie mógł jednak pojechać z nami 1 kwietnia na półfinał mistrzostw Polski. W tym czasie ze swoim ukraińskim zespołem, pod okiem ich trenerki, brał udział w zgrupowaniu w Krakowie - relacjonuje Tomasz Siemaszko, którego zapytaliśmy o plany na przyszłość wobec Andrija.

Trener młodzików MMKS-u ZAKSY wyjaśnił, że jest to uzależnione od tego, czy chłopak pozostanie wraz z rodziną w Kędzierzynie-Koźlu, a tego wciąż nie wiadomo.

- Fajny, skromny chłopak. Jeśli pozostanie tu z nami na dłużej, choćby na kolejny rok, sezon, to będziemy dążyć do tego, by zgłosić go do rozgrywek i żeby w przyszłym roku brał udział w rywalizacji o mistrzostwo województwa kadetów, a następnie na poziomie ogólnopolskim w ćwierćfinale mistrzostw Polski. Andrij dobrze rokuje. Od strony technicznej widać, że sporo trenował i ma pojęcie o siatkówce. Na treningach nie odstaje od innych. Zatem jeśli miałby pozostać na przyszły rok, to jak najbardziej będziemy chcieli z niego skorzystać i dać mu możliwość gry - twierdzi Tomasz Siemaszko.

Życiowe dylematy

- Oni raczej nie myślą, żeby tutaj zostawać. Owszem, czują się bezpiecznie, jest im u nas dobrze, ale osobiście nie wierzę, żeby tu zostali. Ich ciągnie do domu. Tam został ich ojciec, dziadkowie - przyznaje w rozmowie z "Lokalną” Kamil Mrugała, wiceprezes Klubu Kibica Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Jednak wszystko się jeszcze może zmienić.

- Andrij korzysta z tej szansy, jaką otrzymał w Kędzierzynie-Koźlu. Ostro się szkoli. Dobrze się stało, że po tym wszystkim, co przeszedł, trafił właśnie tutaj. Najpierw wydostał się z bombardowanego miasta i jechał kawał drogi w bagażniku samochodu. Następnie wraz z mamą i siostrą przyjechali do Polski. Mógł trafić wszędzie, ale los przygnał go do Kędzierzyna-Koźla - zaznacza Kamil Mrugała. - Andrij posiada talent i predyspozycje do uprawiania tej dyscypliny sportu. Drzemie w nim spory potencjał i przy dobrym trenerze może się nieźle rozwinąć. Przyjrzałem mu się nieco ze szkoleniowcem kadry województwa opolskiego, Przemkiem Kaczmarczykiem, który uznał, że Andrij miał całkiem niezłą siatkarską szkołę. Te treningi u nas dobrze mu zrobiły. Jak przyjechał, był bardzo zamknięty w sobie. Dzięki siatkówce otworzył się bardziej na otoczenie. Po kilku dniach był to już zupełnie inny chłopak. Jego mama Tatiana ma już pracę i czasami odnoszę wrażenie, że być może chciałaby tu sobie poukładać życie. Jednak musi wszystko zacząć od nowa. Inna praca, nowa branża i otoczenie. Nie jest to wszystko takie łatwe - kończy nasz rozmówca.       


Piętnastolatek z Ukrainy ciężko pracuje podczas każdego treningu

Andrij podczas jednego z treningów (pierwszy z prawej)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Sierota po pisieTreść komentarza: Gdzie w woj.opolskim Urząd Marszałkowski planuje budowe ośrodka dla uchodźców?? KONKRETNIE, jaki wydział planuje? Chcę wysłać protest, żeby to nie był KK i was ochronić!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Budowa takich placówek to część rządowej strategii migracyjnej. Wstępnie na CIC przeznaczono 432 mln zł. "Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów (...)"Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:11Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: NiktTreść komentarza: Bardzo ogólna treść. Nie piszecie nic o słabych stronach EPS grafitowego. Wytrzymałość 100kpa? Wytrzymałość na co? EPS ma przynajmniej trzy różne rodzaje wytrzymałości... Może coś o montażu mechanicznym? Wymaganych obecnie parametrach cieplnych przegród? Klasyfikacji ogniowej?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:36Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: Uwe AmplerTreść komentarza: Demontujesz swoim wpisem pisowską manipulację, a oni tego nie lubią ;)Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:52Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: EhhTreść komentarza: Jak można zapomnieć zeskanować reklamówkę, w każdym sklepie musimy za nią musimy zapłacić a tu jeszcze bon dostałData dodania komentarza: 22.11.2024, 19:44Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Tylko grzecznie zapytam, gdzie tam na zdjęciach są pracownicy socjalni? Ci wszyscy emeryci, panie sprzątające, gotujące? Ciekawi mnie to bardzo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:12Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIA
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna