Reklama
wtorek, 3 grudnia 2024 18:22
Reklama
Reklama
Reklama

Bogdan Tomaszek o potencjale i rozwoju Grupy Azoty ZAK SA

Mamy wielki potencjał w zakresie innowacyjności - uważa dr Bogdan Tomaszek, wiceprezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA.
  • Źródło: Grupa Azoty
Bogdan Tomaszek o potencjale i rozwoju Grupy Azoty ZAK SA
  • W kędzierzyńskiej spółce pełni pan nadzór nad obszarem badań i rozwoju. Jaki udział w kształtowaniu jego osiągnięć ma pana zdaniem czynnik ludzki?

Na dzień dzisiejszy w Grupie Azoty ZAK S.A. pracuje blisko 1600 osób. Z teorii statystyki wynika, że 10% załogi to ludzie kreatywni, którzy poza wykonywaniem swoich obowiązków są zmotywowani, aby robić coś więcej, dążą do udoskonaleń. Ponadto 2% pracowników jest przedsiębiorczych i wie, w jaki sposób dobre pomysły przekuć w biznes, z którego firma będzie miała korzyści. W zakładzie mamy więc ok. 160 osób z innowacyjnym podejściem, a naszym zadaniem jest odnaleźć je i zachęcić, by ujawniły swój potencjał oraz stworzyć warunki do rozwoju. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zarządzanie segmentem innowacyjności. Nie każdy pomysł musi się kończyć patentem, liczą się również drobne usprawnienia. Osoby z innowacyjnym podejściem powinny być odpowiednio docenione.

Obecnie core business spółki opiera się głównie na dwóch segmentach – nawozach i OXO. Należy jednak mieć świadomość, że branża chemiczna nieustannie się zmienia, w związku z czym my również powinniśmy wyprzedzać działania naszych branżowych konkurentów i poszukiwać dalszej dywersyfikacji biznesu. Do tego właśnie potrzebni są ludzie, którzy potrafią nadać pracy odpowiednie tempo. Podkreślam, że można ich znaleźć nie tylko w obszarze B+R, ale i w obrębie produkcji, administracji czy energetyki.

  • Wspomniał pan o poszukiwaniu kolejnego segmentu działalności dla spółki. Czy nie lepiej rozwijać działalność w oparciu o istniejące segmenty produktowe?

Właśnie o to chodzi - nie traktujemy tego zagadnienia dosłownie i nie mamy na horyzoncie stawiania kolejnej wielkotonażowej wytwórni. Ta dodatkowa działalność to wszelkie pomysły, które można skomercjalizować do takiej postaci, by efektem była produkcja małotonażowa, ale wysokomarżowa.

  • Jak ocenia pan stan wynalazczości w Grupie Azoty ZAK S.A.? Ile patentów rocznie zyskuje spółka i jak ten poziom kształtował się w 2021 roku?

W ubiegłym roku udzielono nam sześciu patentów i dokonaliśmy czterech zgłoszeń patentowych. Poziom wynalazczości w naszej firmie jest bardzo obiecujący, a od kilku lat poświęcamy temu obszarowi szczególną uwagę. Tylko w 2021 roku wdrożyliśmy na terenie zakładu trzy innowacyjne rozwiązania, wypracowane wcześniej w obszarze B+R. Niektóre z nich  są na tyle oryginalne, że warto je chronić nie tylko w Polsce, lecz również w Europie i na świecie.

Nasza kadra naukowa w chwili obecnej składa się w większości z magistrów i inżynierów, natomiast w województwie opolskim w sumie mamy ok. tysiąca naukowców, w tym osób z doktoratami i habilitacjami. Mimo tego każdego roku mamy znaczący udział w projektach wynalazczych zgłaszanych do Urzędu Patentowego RP z województwa opolskiego. To pokazuje, jak wielki potencjał w zakresie wynalazczości istnieje w Grupie Azoty ZAK S.A.

  • Badania i rozwój pochłaniają spore środki finansowe. Czy ta inwestycja może się opłacać?

Tak się składa, że prowadzenie lub zakup prac naukowo-badawczych możemy w części wpisać w koszty. Natomiast w ramach płaconego podatku dochodowego CIT jest możliwość uzyskania zniżki z 19 do 5% pod warunkiem, że wyroby są produkowane w oparciu o know-how. Uzależnione jest to od wykazania udziału patentu lub licencji w realizowanej produkcji. Rozwiązanie to funkcjonuje pod nazwą Innovation Box. Szacujemy, że z tego tytułu uzyskamy odpis podatku za rok 2021 na poziomie kilku milionów zł. Innovation Box daje więc w niektórych przypadkach szansę, by w całości sfinansować prowadzenie działalności B+R. Dzięki świadczonym usługom jesteśmy jedną z nielicznych firm, w których obszar innowacji nawet bez powyższych ulg zarabia na siebie.

  • Grupa Azoty ZAK S.A. jest w czołówce polskich przedsiębiorstw chemicznych, jeśli chodzi o projekty z dofinansowaniem zewnętrznym – spółka należy do czołowych wnioskodawców i beneficjentów. Czy pojawiające się na horyzoncie programy mogą być impulsem do rozwoju?

Rzeczywiście nasz udział w tego typu programach jest znaczący. Obecnie realizujemy osiem projektów z dofinansowaniem zewnętrznym, a jeden zakończyliśmy w 2021 r. Jego efektem było powstanie instalacji pilotażowej do prowadzenia procesów technologicznych w kierunku otrzymywania estrów i poliestrów nieftalanowych. Jest to idealny przykład wykorzystania dofinansowania zewnętrznego do wdrażania innowacji w zakresie poprawy naszego core-businessu. Na uwagę zasługuje efektywność pracy kadry w przygotowaniu projektów, ponieważ dofinansowanie otrzymuje większość wniosków składanych przez Grupę Azoty ZAK S.A.

Pomysły na projekty i ich dofinansowanie czerpiemy z różnych źródeł, w tym z obowiązujących Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, w ramach których wyznaczono kierunki rozwoju dla poszczególnych branż, czy Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego oraz uruchamianych programów w obecnej perspektywie finansowej UE. Według tych wytycznych w obrębie zainteresowań przedsiębiorstw z woj. opolskiego powinny znaleźć się m.in. zrównoważone technologie chemiczne, technologie rolno-spożywcze oraz poprawa efektywności energetycznej, które mają ścisły związek z działalnością naszej spółki i obowiązującą strategią rozwoju Grupy Azoty. 

W ramach finansowania projektów rozwojowych, np. z Krajowego Planu Odbudowy, Horyzontu Europa, Polskiego Ładu czy Funduszy Europejskich dla WO (dawne RPO) im bardziej nasze pomysły wpisują się w założenia Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, tym większe są szanse na uzyskanie zewnętrznego dofinansowania.

Również strategia całej Grupy Azoty na lata 2021-2030 będzie mobilizująca dla naszej działalności B+R, ponieważ określono w niej precyzyjnie procent przychodów, jaki ma być rocznie przeznaczany na ten segment działalności.

Te trzy elementy, o których wspomniałem – Krajowe Inteligentne Specjalizacje, różnorodne programy dofinansowań oraz strategia Grupy Azoty – stanowią silny fundament dla rozwoju.

  • Czy w obszarze B+R Grupy Azoty ZAK S.A. powstaną w najbliższym czasie nowe miejsca pracy?

Obecnie prowadzimy rekrutację do tego obszaru, m.in. z uwagi na planowane uruchomienie Centrum Badawczo-Rozwojowego. Poszukujemy osób z inicjatywą i zacięciem naukowym, by odnalazły się w grupie dziesięciu procent innowacyjnych pracowników, a może w zespole tych 2%, które efekty działalności badawczej będą potrafiły spieniężyć.

  • Kędzierzyńska spółka mocno angażuje się w ministerialny program doktoratów wdrożeniowych. Jaki jest stan realizacji tego programu i jak ocenia Pan jego ideę?

Obecnie nasi pracownicy realizują 20 doktoratów wdrożeniowych, w tym 14 z dziedziny chemii. Siedem jest powiązanych z obszarem nawozów, siedem – z produkcją OXO. 

23 marca pracownica naszej spółki – pani Urszula Dorosz - jako pierwsza w Grupie Azoty ukończyła realizację doktoratu wdrożeniowego i uzyskała stopień doktora. Można więc powiedzieć, że przecieramy szlaki kolejnym osobom, które są nastawione na rozwój zawodowy i naukowy.

Jesteśmy otwarci na możliwości, jakie niesie ze sobą program i wciąż zachęcamy nowe osoby do zgłaszania się do niego. Jeśli w obrębie spółki mamy aż 14 doktoratów związanych z produkcją chemiczną i jeden ukończony, może właśnie dzięki nim powstanie nasza „trzecia noga”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OlsenTreść komentarza: To bardzo ciekawe co piszesz. Przenieśli go potem na parafię Azoty.Data dodania komentarza: 3.12.2024, 16:22Źródło komentarza: "Tak dla edukacji, nie dla deprawacji". Ponad 150 osób manifestowało w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIAAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Po primo to służba zdrowia nie może być nastawiona jak fabryka na zyski.... Po drugie NFZ to zbiurokratyzowany i upolityczniony twór który za publiczne pieniądze finansuje siebie zamiast kierować pieniądze ze składek do placówek służby zdrowia za wykonane usługi... Po trzecie dlaczego My mamy finansować leczenie wszelkiej maści niechcianych gości ze wschodu czy tubylców zwanych cyganami ? I po czwarte zminimalizować pracowników administracyjnych bo oni też kosztują.... Czyli najważniejszy jest personel medyczny wszelkich szczebli oraz pracownicy techniczni by tego typu jednostki funkcjonowały... Zmiana na spółki spowoduje że ubodzy obywatele Polski nie będą odpowiednio zaopiekowani medycznie. Zacznie się leczenie tylko bogatych a takich podziały to upodlenie społeczne.Data dodania komentarza: 3.12.2024, 15:48Źródło komentarza: Co dalej z kozielskim szpitalem? Władze powiatu i dyrekcja placówki dementują plotki o sprzedażyAutor komentarza: tyż mieszkaniec ale miastaTreść komentarza: Ja Weihnachtsmarkt there's a lot here folks deutschland... Tu jest Polska a nie .....Data dodania komentarza: 3.12.2024, 15:36Źródło komentarza: Weihnachtsmarkt, czyli Kiermasz Bożonarodzeniowy w Reńskiej Wsi już w sobotęAutor komentarza: pan przed 50Treść komentarza: Panie po 70 i panowie protestujący przeciw edukacji seksualnej ! Mam prawie 50 lat i pamiętam w szkole nr 6 na Stalmacha połowa lat 80 był pan od wf który do szkoły przyjeżdżał z Opola ciekawe prawda z tak daleka . I na lekcjach na basenie to była klasa 3 albo 4 nie pamiętam nauka pływania na małym basenie jako chłopaki po zajęciach wpadaliśmy do szatni dziewczyn gdy były pod prysznicem aby je podglądać i pisk wrzaski były bo jako chłopaki no wiecie ciekawość .Ale wiecie co było dziwne czasami widziałem jak pan od wf dokładnie mydlił dziewczynki i dokładnie je tam mył ! piersi też nie omijał ! wtedy nie było edukacji seksualnej i nie wiedzieliśmy że to złe i kogoś trzeba było zawiadomić bo był to pedofil ! druga rzecz klasa 8 nasza koleżanka wzorowa uczennica pod koniec roku już nie przyszła do szkoły na zajęcia bo uwaga urodziła dziecko ! wtedy też nie było zajęć o edukacji seksualnej tak była ale po łepkach i wy stare dewoty chcecie aby było w szkole w sprawach edukacji seksualnej tak jak za waszych czasów ! dzieci z kapusty i bocian ! a antykoncepcja tylko kalendarzyk ! a jak pan od wf albo pan ksiądz dotyka dziewczynce albo chłopakowi ich intymne części ciała to cicho sza nic się nie stało ! a o tym jak i skąd biorą się dzieci i jak zapobiegać ciąży aby nic nie było ! a nawet o miłości homoseksualnej nic ! bo jak o niej nie powiemy to co nie mam jej i nie będzie ! Proponuję tym starym dewotką i dewotą z pis aby zabrały się za sprzątanie np parku bo przyniesie to coś dobrego A panią Kukułke zapytam tę zęby to na koszt Orlenu u dentysty od Obajtka ?Data dodania komentarza: 3.12.2024, 13:51Źródło komentarza: "Tak dla edukacji, nie dla deprawacji". Ponad 150 osób manifestowało w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIAAutor komentarza: Gość 1Treść komentarza: Wywalanie pieniędzy w błoto po kiego grzyba komu są potrzebne te koziołki chyba że trzeba było dać komuś zarobić.Data dodania komentarza: 3.12.2024, 13:16Źródło komentarza: Koziołek z aparatem fotograficznym. Symbol nadchodzącego jubileuszu „Cewe”. ZDJĘCIAAutor komentarza: HalinaTreść komentarza: Przypadkowy Przechodniu może tego jeszcze nie wiesz, ale Pan Bóg Ciebie kochaData dodania komentarza: 3.12.2024, 12:35Źródło komentarza: Wernisaż sakralnych obrazów w Filii nr 5 MBP w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna