Pod pojęciem termomodernizacji rozumie się wszelkiego typu działania, które prowadzą do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię. Mogą to być usprawnienia zamontowanych instalacji grzewczych, zmiana sposobu ocieplania domu czy wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Rozwiązania termomodernizacyjne powinny mieć wpływ na oszczędność oraz ekologię. Wszystkie tego typu działania są promowane przez rząd w formie ulgi podatkowej. Dlatego, jeśli planujesz sfinansować swoje marzenie o bardziej energooszczędnym domu, koniecznie zbieraj wszystkie faktury, aby móc odliczyć poniesiony koszty i uzyskać ulgę podatkową.
Ulga termomodernizacyjna – kto może z niej skorzystać?
Skorzystanie z ulgi możliwe jest tylko w przypadku modernizacji wykonanych w domach wykończonych i oddanych do użytku, a nie w trakcie budowy. Prawo do odliczenia kosztów konkretnych działań termomodernizacyjnych mają osoby, płacące podatek dochodowy od osób fizycznych według skali podatkowej (17 proc. i 32 proc.) oraz jednolitej stawki podatku liniowego 19 proc., a także opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W skrócie muszą być to właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych albo obiektów mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej.
Na jakie produkty i usługi przysługuje ulga termomodernizacyjna?
W skład produktów, które objęte są ulgą na termomodernizację wchodzą materiały budowlane przeznaczone do ocieplania domu, okna, drzwi i bramy garażowe wraz z systemem montażowym. Ponadto na liście znajdziemy kotły gazowe i olejowe, przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej oraz wszelkie materiały, które mają pomóc w poprawie funkcjonowania instalacji grzewczej i elektrycznej. Dodatkowo w ramach ulgi możemy odliczyć kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętowaniem.
Poza produktami i materiałami wykorzystywanymi do obniżenia wykorzystania energii w gospodarstwie domowym, od podatku możemy także odliczyć usługi, typu ekspertyzy, audyty energetyczne czy analizy termograficzne obiektu. Rozliczyć można również wykonanie projektu i dokumentów, niezbędnych do wykonania termomodernizacji. Ponadto ulga przysługuje na montaż urządzeń, takich jak kotły, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, a także wymiana instalacji grzewczych, wodnych i elektrycznych, okien, drzwi oraz bram.
Jakich wydatków nie można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Przed przystąpieniem do rozliczenia podatku najlepiej sprawdzić dokładną listę produktów i usług, które można odliczyć. Okazuje się bowiem, że ulga nie przysługuje w sytuacji, gdy realizacje zostały wykonane z pieniędzy pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z ulgi nie można również skorzystać, gdy środki finansowe zostały już zwrócone podatnikowi w innej formie.
Ulga termomodernizacyjna – ile wynosi?
Konkretna kwota ulgi zależy od poniesionych wydatków, natomiast określona została maksymalna jej wysokość. Odliczona kwota nie może wynosić więcej niż 53 tys. złotych. Ograniczenie to dotyczy wszystkich działań, podjętych przez podatnik bez względu na to, w ilu budynkach ja wykonywał. Istotny nie jest fakt liczby obiektów, a ich właścicieli. Okazuje się bowiem, że jeśli dom ma kilku właścicieli to każdemu przysługuje ulga termomodernizacyjna w wysokości do 53 tys. złotych.
W jaki sposób odliczyć ulgę termomodernizacyjną?
Zanim uwzględnimy ulgę podatkową na termomodernizację w rozliczeniu rocznym musimy sprawdzić w jaki sposób ją rozliczyć. Dlaczego to istotne? Osoby opłacające podatek liniowy lub według skali podatkowej odpisują ulgę od dochodu, natomiast podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ulgę termomodernizacyjną odliczają od przychodów. Dodatkowo wszelkie modernizacje, aby były uwzględnione przez urząd skarbowy, musza być udokumentowane fakturami wystawionymi przez czynnego płatnika VAT.
Napisz komentarz
Komentarze