22 marca w Centrum Obsługi Inwestora w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz Gminy Kędzierzyn-Koźle oraz prezesów spółek: Foosung Poland Sp. z o. o., Foosung Co. Ltd. i Koura. Podczas spotkania ogłoszono podpisanie w najbliższym czasie porozumienia dotyczącego wspólnego przedsięwzięcia – joint venture i zapowiedziano rozpoczęcie inwestycji.
W kontekście przygotowań do jej realizacji, pomiędzy gminą a inwestorami podpisany został list intencyjny potwierdzający współpracę w zakresie wzmocnienia potencjału gospodarczego gminy i powiatu, w tym:
- współpracę na rzecz terminowej i efektywnej realizacji inwestycji opartej na nowoczesnych, bezpiecznych dla otoczenia technologiach;
- współpracę w zakresie wspierania edukacji w dziedzinie chemii w szkołach i innych ośrodkach edukacyjnych gminy i powiatu pod kątem pozyskiwania kadr i budowania dobrej oferty zatrudnienia w nowo budowanym zakładzie;
- wspólne działania w procesie rekrutacji pracowników;
- wsparcie pracowników w logistyce dojazdów do pracy w ramach dostępnych możliwości;
- regularny kontakt w sprawie wymiany informacji w zakresie postępu kolejnych etapów realizacji inwestycji i komunikowaniu ich społeczeństwu gminy.
- Bardzo się cieszę, że docieramy do etapu wbicia przysłowiowej łopaty i rozpoczęcia ambitnej – pierwszej w Europie – inwestycji zaplanowanej przez firmę Foosung. Liczę, że inwestorowi uda się zrealizować zakładany harmonogram terminowo i efektywnie, a nowoczesny zakład, wzmocni nasze zaplecze biznesowe oraz wzbogaci rynek pracy w Kędzierzynie-Koźlu - podkreśla Sabina Nowosielska, prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle. - Z naszej strony deklarujemy oczywiście wsparcie i pomoc w procesie inwestycyjnym - dodaje.
Firma Foosung planuje zrealizować w Kędzierzynie-Koźlu inwestycję budowy nowoczesnego zakładu produkcyjno-usługowego nieorganicznych związków fluorowych wykorzystywanych jako komponent do produkcji baterii akumulatorowych.
W marcu 2019 roku Foosung otrzymał decyzję wsparcia realizacji inwestycji ze strony Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w lipcu 2019 roku spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego blisko 20 ha terenu inwestycyjnego od Gminy Kędzierzyn-Koźle. Po uzyskaniu zgód środowiskowych i pozwolenia budowlanego, inwestorzy planują rozpoczęcie przedsięwzięcia na Polu Południowym w II kwartale 2022 roku, a zakończenie do II kwartału 2024 roku.
Proces poszukiwania kadr rozpocznie się na przełomie II i III kwartału 2023 r. Planowany koszt realizacji inwestycji wynosi ponad 370 mln złotych, ilość miejsc pracy w początkowym etapie wyniesie 80, a docelowo 150.
Napisz komentarz
Komentarze