Reklama
sobota, 23 listopada 2024 05:31
Reklama
Reklama
Reklama

Anna Janik pisze i śpiewa po śląsku

Anna Janik ma 16 lat i mimo młodego wieku jest „ze Śląskiem na ty”. Uczennica drugiej klasy Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu została wyróżniona w konkursie o takiej właśnie nazwie.
Anna Janik pisze i śpiewa po śląsku

Celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie wiedzy o historii i kulturze Górnego Śląska. Opowiadanie zgłoszone do konkursu Ania napisała w gwarze śląskiej.

- Dla mnie gwara zawsze będzie kojarzyć się z domem rodzinnym - mówi nastolatka, która mieszka na osiedlu Żabieniec. - O konkursie dowiedziałam się, przeglądając Facebook mniejszości niemieckiej z Opola. Na napisanie nie miałam zbyt wiele czasu – zaczęłam w piątek wieczorem, a do soboty, do końca dnia, należało oddać gotową pracę.

Ania w swoim opowiadaniu porusza historię opy Paula – swojego dziadka oraz jego koni – tytułowych bohaterów pracy, Fuksa i Morica; przedstawia życie codzienne na wsi. Opisuje sprawy mieszkańców, ich problemy i perypetie. Tło opowieści o koniach stanowi pełen tradycji i gościnności Górny Śląsk.

- Tak naprawdę niczego nie musiałam wymyślać. Opa wielokrotnie opowiadał o swoim życiu. Wystarczyło przelać na papier to, co wspominał. Często rozmawialiśmy o tym, jak się kiedyś żyło. Lubiłam, kiedy opowiadał o swoich doświadczeniach - wspomina autorka.

Ania chętnie używa gwary. Gdy nie potrafiła przypomnieć sobie jakiegoś słowa w gwarze, potrzebnego do opowiadania konkursowego, pytała mamę.

- W domu mówię po polsku i gadam po śląsku. Czasem wystarczy powiedzieć „dzień dobry” i już wiadomo, czy się mówi, czy gada – ze względu na akcent. Według mnie, jeśli zna się gwarę, to jest się w stanie dogadać z każdym człowiekiem, w każdej sytuacji - podkreśla Ania.

W przyszłości zamierza uczestniczyć w kolejnych konkursach, gdyż uważa, że przelewanie wspomnień na papier to świetna sprawa. Nastolatka interesuje się również śpiewem. Od drugiej klasy szkoły podstawowej uczęszczała do Studia Piosenki Miejskiego Ośrodka Kultury. Obecnie chodzi na indywidualne zajęcia do DKF Zdzieszowice, gdzie uczy się wokalu i piosenek zarówno w języku polskim, jak i niemieckim.

Ania Janik brała udział w powiatowym konkursie gwary śląskiej o tytuł mistrza powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w 2020 roku - piosenką „Gołębiorze” wyśpiewała trzecie miejsce. W wakacje uczestniczyła w obozie śpiewu piosenek niemieckich na Górze Świętej Anny. Śpiewa również psalmy i pieśni religijne w kościołach, a także piosenki w języku niemieckim na spotkaniach DFK Kłodnica.

Fragment opowiadania Anny Janik:

„I tak Fuks był bronnym koniem, który był nauczony ciągnąć wóz albo orać na polu, ale miał jeden feiler: nie umiał ciągnąć wozu sam i bezstóż miał Morica do pary. Moric zaś był cały czorny z białą gwiazdą na czole i bardzo zbudowany. Opa bardzo o nie dboł, na nogach zawsze miały podkowy i czyścić je trza było, ale jak Opa zaprząg je do wozu i jechał bez wieś, to aż ludzie się dziwowali na konie”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Sierota po pisieTreść komentarza: Gdzie w woj.opolskim Urząd Marszałkowski planuje budowe ośrodka dla uchodźców?? KONKRETNIE, jaki wydział planuje? Chcę wysłać protest, żeby to nie był KK i was ochronić!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Budowa takich placówek to część rządowej strategii migracyjnej. Wstępnie na CIC przeznaczono 432 mln zł. "Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów (...)"Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:11Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: NiktTreść komentarza: Bardzo ogólna treść. Nie piszecie nic o słabych stronach EPS grafitowego. Wytrzymałość 100kpa? Wytrzymałość na co? EPS ma przynajmniej trzy różne rodzaje wytrzymałości... Może coś o montażu mechanicznym? Wymaganych obecnie parametrach cieplnych przegród? Klasyfikacji ogniowej?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:36Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: Uwe AmplerTreść komentarza: Demontujesz swoim wpisem pisowską manipulację, a oni tego nie lubią ;)Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:52Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: EhhTreść komentarza: Jak można zapomnieć zeskanować reklamówkę, w każdym sklepie musimy za nią musimy zapłacić a tu jeszcze bon dostałData dodania komentarza: 22.11.2024, 19:44Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Tylko grzecznie zapytam, gdzie tam na zdjęciach są pracownicy socjalni? Ci wszyscy emeryci, panie sprzątające, gotujące? Ciekawi mnie to bardzo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:12Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIA
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna