„Świadczenie honorowe” jest wypłacane osobom, które ukończyły 100 lat i to niezależnie od rodzaju i wysokości już wypłacanego przez ZUS świadczenia.
- W grudniu opolski ZUS dodatkowe pieniądze z racji ukończenia stu i więcej lat wypłacił
50 osobom. W tym gronie jest 45 kobiet i 5 mężczyzn. Niemal połowa, bo 22 świadczeniobiorców mieszka w Opolu i powiecie opolskim - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Osoby, które ukończyły lub ukończą 100 lat między 1 marca 2021 r., a końcem lutego 2022 r. i spełnią warunki do przyznania „wyjątkowej emerytury” mogą liczyć na 4512,41 zł brutto miesięcznie (w poprzednim okresie 4294,67 ZUS brutto). Od marca 2022 r. ta kwota się zmieni i należy zakładać, że będzie wyższa. Od kilku lat wysokość „świadczenia honorowego” z każdym rokiem rośnie.
Wysokość świadczenia dla długowiecznych seniorów zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne. Wysokość raz przyznanego świadczenia honorowego nie zmienia się i jest wypłacane do końca życia w tej samej wysokości.
Na Opolszczyźnie najwięcej osób, które mogą poszczycić się co najmniej setką przeżytych lat mieszka obecnie w Opolu – 17, kolejnych 5 seniorów na terenie powiatu opolskiego. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim żyje 6 świadczeniobiorców, po 4 w powiatach nyskim, strzeleckim, 3 w powiecie kluczborskim, po 2 w powiatach brzeskim, prudnickim, krapkowickim oraz oleskim, a po jednym stulatku mieszka na terenie powiatów głubczyckiego i namysłowskiego. Jedna osoba mieszka w województwie śląskim.
ZUS przyznaje świadczenie honorowe automatycznie, nie trzeba więc w tym celu składać wniosków. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku, bo nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).
W marcu 2020 r. świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat pobierało w całym kraju 2,2 tys. osób, a kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 114 mln zł.
Napisz komentarz
Komentarze