Reklama
sobota, 12 kwietnia 2025 05:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ekstra wypłata dla stulatków. Sześciu mieszka w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim

Osobom, które ukończyły 100 lat przysługują dodatkowe pieniądze z ZUS. Chodzi o „świadczenie honorowe”. Na Opolszczyźnie taką specjalną emeryturę dostaje obecnie 50 osób.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
  • Źródło: ZUS
Ekstra wypłata dla stulatków. Sześciu mieszka w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim

Autor: MabelAmber/Pixabay

„Świadczenie honorowe” jest wypłacane osobom, które ukończyły 100 lat i to niezależnie od rodzaju i wysokości już wypłacanego przez ZUS świadczenia.

Reklama

- W grudniu opolski ZUS dodatkowe pieniądze z racji ukończenia stu i więcej lat wypłacił
50 osobom. W tym gronie jest 45 kobiet i 5 mężczyzn. Niemal połowa, bo 22 świadczeniobiorców mieszka w Opolu i powiecie opolskim - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego. 

Osoby, które ukończyły lub ukończą 100 lat między 1 marca 2021 r., a końcem lutego 2022 r. i spełnią warunki do przyznania „wyjątkowej emerytury” mogą liczyć na 4512,41 zł brutto miesięcznie (w poprzednim okresie 4294,67 ZUS brutto). Od marca 2022 r. ta kwota się zmieni i należy zakładać, że będzie wyższa. Od kilku lat wysokość „świadczenia honorowego” z każdym rokiem rośnie.

Wysokość świadczenia dla długowiecznych seniorów zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne. Wysokość raz przyznanego świadczenia honorowego nie zmienia się i jest wypłacane do końca życia w tej samej wysokości.

Na Opolszczyźnie najwięcej osób, które mogą poszczycić się co najmniej setką przeżytych lat mieszka obecnie w Opolu – 17, kolejnych 5 seniorów na terenie powiatu opolskiego. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim żyje 6 świadczeniobiorców, po 4 w powiatach nyskim, strzeleckim, 3 w powiecie kluczborskim, po 2 w powiatach brzeskim, prudnickim, krapkowickim oraz oleskim, a po jednym stulatku mieszka na terenie powiatów głubczyckiego i namysłowskiego. Jedna osoba mieszka w województwie śląskim.

ZUS przyznaje świadczenie honorowe automatycznie, nie trzeba więc w tym celu składać wniosków. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku, bo nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

W marcu 2020 r. świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat pobierało w całym kraju 2,2 tys. osób, a kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 114 mln zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Monitoring tam trzeba zainstalować bo zaraz ten zabawki zniszczą. A pobliska policja ma to w d*pie...Data dodania komentarza: 11.04.2025, 17:00Źródło komentarza: Nowoczesny plac zabaw w zielonej scenerii. ZDJĘCIAAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Na biedną i inteligentną nie trafiło.....Data dodania komentarza: 11.04.2025, 16:56Źródło komentarza: Kobieta skuszona obietnicą szybkiego zysku – straciła blisko 200 tysięcy złotychAutor komentarza: ElektronikTreść komentarza: Mam zaszczyt być absolwentem technikum elektryczno- elektronicznego ówcześnie mieszczącego się w dzisiejszych zgliszczach. Szkoła do której najtrudniej było się dostać a jeszcze trudniej ukończyć. Już w III klasie korzystaliśmy z podręczników akademickich w zakresie automatyki i elektroniki. Cała klasa zdawała dodatkowo matematykę na maturze bo nie musieliśmy się do tego dodatkowo przygotowywać. Inżynierowie Starostka, Czerniachowski,Neumann i Leksza zorganizowali nam wiele nieprzespanych nocy ale dzisiaj... łezka w oku. Serdecznie pozdrawiam wszystkich absolwentów ZST i dawnych nauczycieli.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 16:37Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ślonski synekTreść komentarza: Wspaniała kuźnia kadr. Wyszło z niej wielu przyszłych inżynierów, realizują się w Polsce, Niemczech i na całym świecie. Stajnia dla koni za Niemca i stąd też ksywka jednego nauczyciela. Łącznik ze stołami do pingla. Ogrzewanie parowe i jego efekty dźwiękowe, codziennie szkolne bułki na przerwie. O piwnicach wiedzieliśmy, że są. Pisemko podziemne BARAKOWÓZ, mam 1 egzemplarz. Kiedyś to było.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:53Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIAAutor komentarza: hahaTreść komentarza: jakiś lokalny gawędziarz dorobił legendę do baraku który dawno temu powinien być rozebranyData dodania komentarza: 11.04.2025, 12:16Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIA R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: My w PiS udzieliliśmy 250.000 wiz w różnych placówkach dyplomatycznych. A prezydent Andrzej Duda słusznie blokuje odwołanie tych ambasadorów z placówek. My w PiS ubogaciliśmy kraj elitarnymi przedstawicielami wielu krajów i jednej religii, co już widać w miastach w trakcie Ramadanu.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 23:58Źródło komentarza: Nowa dyrektor ICSO „Blachownia” i plany współpracy z miastem
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna