Reklama
piątek, 3 stycznia 2025 02:45
Reklama
Reklama
Reklama

Kozielska łącznica wszystko ci powie

Muzeum Ziemi Kozielskiej wykorzystało trzy drewniane łącznice telefoniczne do wykonania urządzenia pozwalającego odsłuchiwać archiwalne nagrania oraz wspomnienia mieszkańców.
Łącznice telefoniczne z lat 50. XX wieku

Autor: ANKO

Mające stosunkowo niewielką wartość muzealną łącznice pochodzą z 1951 i 1958 roku. Powstały w Zakładach Wytwórczych Sprzętu Teletechnicznego.

Teraz dzięki nim osoby zwiedzające muzeum mają okazję dowiedzieć się czegoś więcej o historii naszego miasta i okolic.

Róża Babioch w bardzo obrazowy sposób opowiada o swoim dzieciństwie podczas II wojny światowej, bombardowaniu Koźla i Drezna, podzamczu, rynku, szpitalu wojskowym i pierwszym muzeum.

 

Ryszard Pacułt dzieli się wspomnieniami na temat „Baszty”, jej przebudowy i rozwoju, a Bogusław Rogowski opowiada o kozielskich skarbach. Z kolei Romuald Żabicki wraca pamięcią do rynku, ratusza, kościoła ewangelickiego, pomników oraz placu przed magistratem i prowadzonych tam niegdyś ekshumacji.

Alfons Rataj przybliża rzeczywistość z czasów PRL-u, jak również działalność Milicji Obywatelskiej i ORMO. Zygmunt Derej wspomina miejscowe kina i łaźnię. Natomiast Michał Kuchta przypomina 1-majowe pochody.

 

- Łącznice zostały poddane konserwacji i udoskonalone o pewien współczesny element techniczny, dzięki któremu można wgrywać pliki dźwiękowe. Na dwóch są wspomnienia mieszkańców. Trzecią użytkujemy pod kątem wystawy pn. „Droga do niepodległości” i tam z kolei można odsłuchać pieśni patriotyczne. Dzięki temu można w sposób ciekawy i bardziej przyswajalny poznawać naszą historię - wyjaśnia Aleksandra Gałka, pracownik kozielskiego muzeum.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Zostawił miasto które przez lata budował i umacniał. Ale MYŚLĘ, że ma też zasługi, oni wybudowali wtedy więcej mieszkań niż wszyscy następcy od 1990.Data dodania komentarza: 2.01.2025, 21:42Źródło komentarza: Nie żyje Franciszek Siwiec, wieloletni wiceprezydent Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: Sierota po pisieTreść komentarza: A w partii był? Musiał, chyba na takim stanowisku by się nie utrzymał.Data dodania komentarza: 2.01.2025, 14:27Źródło komentarza: Nie żyje Franciszek Siwiec, wieloletni wiceprezydent Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: macTreść komentarza: Zastanowiłeś/aś się, czy taki żłobek, przedszkole ekonomicznie się obroni? Na wiosce mieszkańcy mają mniejszy wybór. W mieście są większe i często rodzice dla wygody odstawiają dzieci w drodze do pracy. Wybuduje się potem będzie zamykane bo chętnych nie ma.Data dodania komentarza: 2.01.2025, 12:42Źródło komentarza: Sabina Nowosielska w podróży śladami Tomka WilmowskiegoAutor komentarza: MirkaTreść komentarza: Pani prezydent może sklep, żłobek, przedszkole na Kuźniczkach. To małe wioski mają wszystko, a Kuźniczki nic. A nie tylko lans.Data dodania komentarza: 2.01.2025, 12:38Źródło komentarza: Sabina Nowosielska w podróży śladami Tomka WilmowskiegoAutor komentarza: CzytelnikTreść komentarza: Pomijając, że to prezydent miasta, wywiad ciekawy i chętnie czytany, skoro ma ponad 10 tysięcy odsłonData dodania komentarza: 2.01.2025, 12:33Źródło komentarza: Sabina Nowosielska w podróży śladami Tomka WilmowskiegoAutor komentarza: XTreść komentarza: Racja, a te zawistne komentarze to i tak zawsze piszą te same osoby. Smutne, że mogą zaistnieć tylko anonimowo w internecie.Data dodania komentarza: 2.01.2025, 12:26Źródło komentarza: Sabina Nowosielska w podróży śladami Tomka Wilmowskiego
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna