środa, 27 listopada 2024 18:39

Jak prezentuje się firma Microsoft w liczbach?

Kiedy 4 kwietnia 1975 roku Bill Gates i Paul Allen zakładali firmę pod nazwą Microsoft, żaden z nich nie spodziewał się, że w perspektywie kolejnych 44 lat stanie się ona jedną z największych firm z branży nowoczesnych technologii na świecie.
  • 07.10.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak prezentuje się firma Microsoft w liczbach?

Rzut oka na historię giganta

Wiemy już, że początki firmy Microsoft, dzieła życia Billa Gatesa i Paula Allena, sięgają 1975 roku. Wówczas współzałożyciele byli młodymi entuzjastami nowoczesnych technologii z głowami pełnymi ambitnych planów na przyszłość. Chcieli upowszechnić komputery i sprawić, że trafią one do każdego domu i każdego biura. Ich plany ziściły się szybciej niż przypuszczali.

Na samym początku firma Microsoft funkcjonowała w małym, prywatnym mieszkaniu, ale już po trzech latach od jej zarejestrowania przychody przedsiębiorstwa przekroczyły 1,3 mln dolarów, co bez wątpienia świadczy o wielkim sukcesie Gatesa i Allena. W 1991 roku przedsiębiorstwu udało się sprzedać produkty sygnowane marką Microsoft o wartości ponad 1 bln dolarów amerykańskich. Były to głównie programy komputerowe.

Czołowym dziełem Microsoft jest system operacyjny Windows. Pierwszy system Windows 1.0 powstał 20 listopada 1985 roku, po dwuletnich pracach. Pierwotnie miał nazywać się Interface Manager, ale zmieniono jego nazwę na Windows. Prawdziwy boom na systemy Windows trwa od 1994 rok. Od tego czasu, w ciągu dwóch kolejnych lat, Microsoft sprzedał 10 mln kopii systemu Windows 3.0 oraz nowego Windows 3.11.

Kultowy już Windows 98 pojawił się na rynku w czerwcu 1998 roku i był ostatnim systemem opartym na MS-DOS. Kolejnym był Windows XP, który stał się jednym z najlepiej sprzedających się produktów marki Microsoft. Dostępny był on w 25 wersjach językowych, a następny Windows Vista upowszechniono w 35 językach. W 2009 roku wydano Windowsa 7, a w 2012 roku Windowsa 8, który znacząco różnił się od poprzedników. Zyskał on ekran startowy z kafelkami, nazwany Modern UI. We wrześniu 2014 roku miało miejsce ważne wydarzenie dla Microsoftu – premiera Windowsa 10, który miał zastąpić dotychczasowe wersje Windowsa oraz Windowsa Phone.

Od niewielkiej garażowej firmy, Microsoft urósł do rozmiarów giganta rynku oprogramowania komputerowego, który może się poszczycić imponującymi danymi liczbowymi.

Microsoft ma się czym pochwalić

Według informacji przekazanych przez samą firmę Microsoft, na świecie funkcjonuje obecnie ponad 800 mln urządzeń wyposażonych w system operacyjny Windows 10. Z kwartału na kwartał na stronach firmy Microsoft prezentowane są wyniki finansowe. W I kwartale 2019 roku korporacja uzyskała 14-procentowy wzrost przychodów względem analogicznego okresu w 2018 roku, osiągając poziom przychodów rzędu 30,6 mld dolarów.

W II kwartale 2019 roku główne działy Microsoftu jak Office 365 czy LinkedIn również odnotowały zyski. Przychody w segmencie obejmującym między innymi pakiet Office wyniosły aż 11 mld dolarów – z tytułu Office 365 wzrosły o 31 proc., z produktów konsumenckich Office i usług w chmurze o 6 proc., a z LinkedIn o 25 proc w stosunku do II kwartału roku 2018.

W podsumowaniu Microsoft podał, że przychód łączny dla firmy za II kwartał 2019 roku wyniósł 33,7 mld dolarów i wzrósł o 12 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku, przychód operacyjny osiągnął pułap 12,4 mld dolarów i wzrósł o 20 proc. Dochód netto w tym samym okresie wyniósł 13,2 mld dolarów i wzrósł o 49 proc.

Microsoft nadal na szczytach

Bez wątpienia rosnące przychody i liczba osób korzystających z oferty Microsoft świadczą o sile koncernu z Redmond. Użytkownicy mogą cieszyć się ze znakomitych produktów – programów, systemów operacyjnych, aplikacji i rozwiązań w chmurze, co ułatwia im korzystanie z komputerów i internetu. Nowoczesne oprogramowanie w parze z super szybkim internetem, dostarczanym do polskich gospodarstw domowych m.in. internet UPC, sprawiają, że wchodzimy na zupełnie nowy poziom praktycznego zastosowania nowoczesnych technologii.

Materiał partnera