środa, 27 listopada 2024 18:49

Wózki widłowe terenowe - wszędzie tam, gdzie inne nie dają rady!

Obecność wózków widłowych terenowych w branży budowlanej czy w przemyśle ciężkim to w ostatnich latach standard. Dziś trudno wyobrazić sobie codzienną pracę bez tych urządzeń. Chcesz wiedzieć dlaczego? Sprawdź!
  • 08.10.2019 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wózki widłowe terenowe - wszędzie tam, gdzie inne nie dają rady!

W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • jak powstały wózki widłowe terenowe?
  • czym wózki terenowe różnią się od czołowych?
  • dlaczego wózki terenowe są tak chętnie wykorzystywane na budowach?
  • gdzie jeszcze korzysta się z pomocy wózków widłowych terenowych?

Krótka historia wózków terenowych

Historia wózków widłowych terenowych rozpoczyna się oficjalnie w latach 60tych ubiegłego wieku, choć już wcześniej (nawet w trakcie trwania II Wojny Światowej i zaraz po wojnie) podejmowano próby stworzenia podobnego pojazdu. Żadne jednak nie trafiły do oficjalnych rejestrów i nie zostały opatentowane.
Pierwszym, oficjalnie przestawionym światu wózkiem widłowym terenowym był zaprojektowany i stworzony w 1958 roku przez Marcela Brauda pojazd. Ten syn założyciela marki “Braud&Faucheux” nie tylko zapracował sobie tym samym na przejęcie rodzinnej firmy, ale także na zawsze zapisał się na kartach historii jako młody konstruktor. Za inspirację do stworzenia pierwszego wózka widłowego terenowego posłużył Braudowi odwrócony schemat ciągnika rolniczego McCormick, do którego to dodatkowo dołożył niezbędny maszt oraz elementy hydrauliki. W końcowej fazie, prototypowe urządzenie posiadało napęd na 4 koła i mogło unieść ładunki o wadze do 1000kg.

historia wozkow terenowych

Tym samym oferta rodzimej marki (początkowo oparta tylko na maszynach rolniczych wzbogaciła się z czasem o pierwsze dźwigi oraz wózki jezdniowe unoszące). A pierwsza wyprodukowana maszyna MC-5 zyskała nazwę, która funkcjonuje do dziś jako nazwa całej marki- Manitou (co stanowi połączenie francuskich słów “uchwyt” oraz “wszystko”). Natomiast Marcel Braud, mimo wieku, po dziś jest aktywnie zaangażowany w działania firmy.

Różnice pomiędzy wózkami widłowymi terenowymi a czołowymi

Tym, co łączy, tego typu jak tu - wózki widłowe terenowe oraz takie jak tutaj - wózki czołowe spalinowe jest ten sam rodzaj zastosowanego w obydwu rodzajach pojazdów napędu. Natomiast wózki terenowe są bardziej wydajne, mają większy udźwig oraz:

  • zwykle wyposażone są w napęd na 4 koła;
  • wyposażone są w charakterystyczne opony (mniejsze z tyłu, większe z przodu) o głębokich bieżnikach, żeby z łatwością radzić sobie w każdym terenie;
  • mają lepszą przyczepność kół;
  • mogą poruszać się po nawierzchni każdego rodzaju - maszyny te poruszają się nie tylko po równych i utwardzonych podłożach; nie straszne im wyboiste drogi, a także podmokłe i grząskie tereny;
  • mają możliwość jazdy po pochyłościach - czy to wzniesienia, czy pagórki - urządzenia te z łatwością je pokonają;
  • można na nich montować wybrane elementy osprzętu do wózków widłowych np. łyżki, dzięki czemu czemu wózek terenowy zyskuje dodatkowe umiejętności i zastosowania (związane m.in. z transportem materiałów sypkich, czy gruzu);
  • z powodzeniem radzą sobie z transportem długich oraz wielkogabarytowych ładunków.

roznice pomiedzy wozkami terenowymi a czolowymi

Wózki widłowe terenowe na budowach

Wózki terenowe są urządzeniami coraz częściej i chętniej wykorzystywanymi w pracach budowlanych. Dzieje się tak dlatego, iż z łatwością radzą sobie z transportem ciężkim, a także jazdą w trudnych warunkach. Na budowach wózki widłowe terenowe są pomocne m.in w pracach związanych z:

  • transportem ciężkich elementów oraz konstrukcji;
  • transportem materiałów sypkich (takich jak piasek, ziemia);
  • pobieraniem i przewożeniem gruzu budowlanego.

Duże ułatwienie dla wykonywania tego rodzaju prac stanowią wyjątkowe możliwości jezdne wózków widłowych terenowych. Urządzenia te na placach budowy często muszą poruszać się po nierównych podłożach, radzić sobie z trudnym dojazdem czy przemieszczać się po zagruzowanym terenie.

wozki terenowe na budowach

Wózki widłowe terenowe - inne zastosowania

Nie tylko branża budowlana korzysta z efektywnej pracy wózków widłowych terenowych. Na co dzień używa się ich także do nieco innych zastosowań. Gdzie pracuje się na wózkach widłowych terenowych?
1. Rolnictwo - doskonałe możliwości jezdne i duży udźwig to warunki idealne dla pracy w rolnictwie. Dzięki wózkom terenowym zebrane płody rolne, sadzonki, czy nawóz szybko i sprawie docierają do miejsca docelowego przeznaczenia.
2. Magazyny sprzętu ciężkiego i przemysłowe - wózki terenowe sprostają nawet najbardziej wymagającym zadaniom z zakresu transportu bliskiego, z łatwością pobierając oraz przewożąc wielkogabarytowe elementy o dużej wadze.
3. Tartaki - czy podczas przewozu długich pni, czy gotowych już desek - wózki terenowe są wprost niezastąpione. Koła o dużej przyczepności pozwalają im zachować stabilność nawet podczas transportu bardzo długich modułów.
4. Hurtownie i sklepy ogrodnicze - ogrodnictwo to nie tylko delikatne kwiaty, to także składowanie worków z ziemią, transport sadzonek drzew oraz krzewów czy ozdobnych kamieni i piasku. Dlatego wózki widłowe terenowe można spotkać w największych hurtowniach i centrach ogrodniczych.
5. Wysypiska śmieci - pojazdy terenowe sprawdzają się także w pracy na wysypiskach śmieci, gdzie zajmują się przewożeniem dostarczonych odpadów, a także pomagają w unoszeniu ciężkich ładunków.

wozki widlowe terenowe inne zastosowania

Podsumowanie

Wózki widłowe terenowe to pojazdy, które słusznie zyskały dużą sławę w branży budowlanej. Posługując się tego typu pojazdami można znacząco poprawić wydajność pracy oraz przyśpieszyć wykonywanie zadań związanych z transportem. Dzięki dodatkowemu osprzętowi, wózki widłowe terenowe zyskują na wielofunkcyjności i uniwersalności.

--- Artykuł sponsorowany ---