środa, 27 listopada 2024 13:33

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

  • 23.09.2019 18:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest oferowany przez wiele banków, parabanków i firm pożyczkowych. Produkt ten jest dobrym sposobem na uporządkowanie domowego budżetu i spłatę dotychczasowych zobowiązań. Dziś przyjrzymy się, czym jest konsolidacja kredytów i jak roztropnie z niej skorzystać.

Konsolidacja kredytów - co to takiego?

Konsolidacja kredytów to zastąpienie kilku produktów kredytowych nowym, jednym kredytem. Ma on niższą ratę, co pozwala na łatwiejsze spłacanie nowego zobowiązania. Efekt ten uzyskuje się za pomocą przedłużenia okresu kredytowania. Im jest on dłuższy, tym pojedyncza, miesięczna rata, staje się niższa.

Jeżeli zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny, będziemy mieli więc jedno zobowiązanie wobec jednej, a nie kilku instytucji finansowej. To wygodne i praktyczne rozwiązanie - musimy pamiętać tylko o jednym terminie spłaty i kontaktować się z jednym bankiem.

Jest to korzystne również z finansowego punktu widzenia. Często doradcy kredytowemu udaje się wynegocjować lepsze warunki dla nowej pożyczki, zaś łatwiejsza do spłaty rata eliminuje ryzyko opóźnień i powstania negatywnej historii w rejestrze Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Kredyt konsolidacyjny z dodatkowymi środkami

Procedura uruchamiania kredytu konsolidacyjnego dzieli się na kilka etapów. Najpierw określa się wysokość zadłużenia i kwotę konsolidacji. Brane są pod uwagę wszystkie posiadane przez nas produkty bankowe: zadłużenie na karcie kredytowej, debet w koncie, kredyt gotówkowy, kredyt ratalny, czy kredyt samochodowy. Musimy przedstawić bankowi umowy wszystkich posiadanych produktów finansowych, harmonogramy ich spłat oraz wysokość zadłużenia na dzień konsolidacji.

Wiele instytucji finansowych oferuje konsolidację z dodatkowymi środkami pieniężnymi. Jest to oferta dla klientów z pozytywną historią kredytową oraz zdolnością kredytową. Dodatkowe środki nie są przeznaczone na konsolidację, ale na dowolnie wybrany przez nas cel. Warto dokładnie przeanalizować, czy dodatkowa gotówka jest nam potrzebna i czy nie spowoduje, że kredyt będzie trudniejszy do spłacenia.

Wysokość raty kredytu

Instytucja, w której konsolidujemy kredyty, spłaca nasze dotychczasowe zobowiązania. W ten sposób powstaje nowy kredyt, zwany kredytem konsolidacyjnym. Jesteśmy dłużnikami już tylko jednej instytucji. Wybieramy okres spłaty oraz wysokość miesięcznej raty. To ważny etap, ponieważ musimy przemyśleć i jasno sprecyzować, jaka rata będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Musi być ona dostosowana do naszych możliwości finansowych i realna do spłaty.

Konsolidacja kredytów mija się z celem, jeżeli nie będziemy w stanie jej terminowo spłacać. Wysokość raty można regulować poprzez zmianę okresu spłaty – im dłuższy czas kredytowania, tym niższa rata. Musimy pamiętać, że w większości przypadków niska rata powoduje, że ostateczna kwota, którą zarobi na naszym kredycie firma pożyczkowa, staje się wyższa. Z drugiej jednak strony nie warto skracać okresu spłaty jedynie w celu uniknięcia wyższego oprocentowania i odsetek.

--- Artykuł sponsorowany ---