środa, 27 listopada 2024 09:38

Internet rzeczy przyszłością polskiej gospodarki

Koncepcja internetu rzeczy lub internetu przedmiotów, po angielsku Internet of Things, a w skrócie IoT, polega na tym, że występują w niej jednoznacznie identyfikowalne przedmioty, które mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane przy użyciu inteligentnej instalacji elektrycznej KNX lub sieci komputerowej. Polski rząd twierdzi, że właśnie w internecie rzeczy tkwi polska przyszłość sieci.
  • 12.09.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
 Internet rzeczy przyszłością polskiej gospodarki

Istota IoT

Zdecydowana większość z nas nie ma pojęcia, co też należy rozumieć pod pojęciem IoT, a wyjaśnienie, że jest to koncepcja internetu rzeczy na niewiele się zdaje. Zjawisko to jednak w sposób znaczący determinuje naszą rzeczywistość, o czym świadczą liczne statystyki. W 2018 roku Forbes informował, że liczba urządzeń podpiętych do globalnej sieci, mogących się komunikować ze sobą bez udziału człowieka, jest już ponad trzy razy większa niż populacja na Ziemi. Specjaliści prognozują przy tym, że do 2030 roku ich liczba będzie aż 16 razy większa. To między innymi smartfony, komputery, ale i takie urządzenia, z których każdy z nas na co dzień korzysta – telewizor, samochód, pralka, lodówka, a nawet całe domy i roboty w fabrykach i w szpitalach. Internet rzeczy cały czas się rozwija i obejmuje kolejne sfery ludzkiej działalności. Można zauważyć jego wpływy w zakresie wydobywania surowców, w budownictwie, w sprzedaży czy w usługach.

Tkwiący w IoT potencjał nie jest jeszcze w całości wykorzystany, a jego możliwości są ogromne, zwłaszcza w połączeniu z coraz szybszymi łączami internetowymi. W Polsce można już korzystać przy tym z technologii światłowodowej np. od UPC.

„Internet Rzeczy – Polska Przyszłości”

Ministerstwo Cyfryzacji w Polsce zorganizowało latem 2019 roku konferencję pod hasłem „Internet Rzeczy – Polska Przyszłości”. Szef MC ogłosił, że do 2020 roku do sieci podłączonych ma być nawet 50 mld urządzeń, a Polska znajduje się aktualnie w wyjątkowym momencie. Koncepcje internetu rzeczy, sztucznej inteligencji czy technologii 5G są w stanie wprowadzić poważne zmiany do naszej rodzimej gospodarki. Nie pozostaje nam nic innego, jak mądrze z takich rozwiązań skorzystać, aby otworzyć Polskę na przyszłość.

We wspominanej konferencji na temat Polski przyszłości udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele świata nauki, biznesu i administracji. Rozmawiano o zarządzaniu internetem rzeczy oraz o tym, jak można na nim zarabiać. W trakcie konferencji miała miejsce debata oksfordzka, w której na słowa i argumenty pojedynkowali się sceptycy i entuzjaści IoT oraz sztucznej inteligencji.

Raport „IoT w polskiej gospodarce”

Jak właściwie dotychczas polska gospodarka wykorzystuje internet rzeczy? O tym mogliśmy się dowiedzieć z raportu „IoT w polskiej gospodarce”, jaki przygotowali członkowie Grupy Roboczej ds. Internetu Rzeczy, powstałej w sierpniu 2018 roku w Ministerstwie Cyfryzacji.

Obszerny, ponad 100-stronicowy raport holistycznie podchodzi do kwestii praktycznego wykorzystywania nowoczesnych technologii internetowych w Polsce.

W naszym kraju działalność prowadzi wiele firm oferujących różne rozwiązania IoT, dostosowane do potrzeb poszczególnych sektorów gospodarki. Nadal takich przedsiębiorstw jest jednak zbyt mało, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym popytem na wszelkiego rodzaju rozwiązania internetu rzeczy. Powinniśmy więc dążyć do stworzenia jak najlepszych warunków dla dalszego rozwoju firm z branży nowoczesnych technologii internetowych, ponieważ w dłuższej perspektywie czasu będzie to wspierać rozwój całej gospodarki.

Dane CompuBase wskazują, że pod względem liczby podmiotów oferujących rozwiązania IoT plasujemy się poniżej poziomu krajów Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, ale blisko regionów o podobnym poziomie rozwoju. Ważne jest to, że w Europie Wschodniej funkcjonuje aktualnie około 900 firm, które oferują rozwiązania IoT, a większość z nich działa w Polsce. Jest ich wystarczająco dużo, aby móc zaspokoić rosnące potrzeby związane z rozwiązaniami internetu rzeczy.

Materiał partnera