Reklama
środa, 22 stycznia 2025 17:03
Reklama
Reklama
Reklama

Listopadowe uroczystości patriotyczne w Kędzierzynie-Koźlu

Z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Muzeum Ziemi Kozielskiej przygotowało wydarzenie pn. "Tydzień Patriotyczny". Program obchodów tego jakże ważnego dla wszystkich Polaków święta zaplanowano w dniach 11-17 listopada.
Listopadowe uroczystości patriotyczne w Kędzierzynie-Koźlu

Inauguracja Tygodnia Patriotycznego odbędzie się 11 listopada o godz. 15. W programie wspólny śpiew pieśni patriotycznych z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości. Śpiew i prowadzenie koncertu: Izabela Migocz, akompaniament: Katarzyna Rzeszutek.

Dzień później o godz. 17 muzeum zaprasza na wykład prof. dr. hab. Marka Białokura z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego pt. „Jak feniks z popiołów. Odrodzenie państwa polskiego 1918. Myśli-Słowa-Obrazy”.

Ponadto organizatorzy zapraszają na 14 listopada na godz. 11 na defiladę i prezentację kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich. Defilada rozpocznie się przy ul. Pamięci Sybiraków 8, skąd wyruszy w kierunku parkingu obok muzeum przy ul. Kraszewskiego 5. Stowarzyszenie Ochotniczy Szwadron 3. Pułku Ułanów Śląskich powstało w 2010 roku z miłości do kawalerii, koni i historii grupy zapaleńców ze Śląska. Szwadron wchodzi w skład Federacji Kawalerii Ochotniczej i kontynuuje tradycje 3. Pułku Ułanów Śląskich. Ułani posiadają umiejętności kawalerzystów II RP, szkolą się we władaniu białą bronią (szablą i lancą), musztrze konnej czy strzelectwie.

Na 15 listopada (godz. 12) Muzeum Ziemi Kozielskiej przygotowało spotkanie autorskie z Zofią Czechlewską, autorką książki pt. „Polskie tańce narodowe”. W Polsce na przestrzeni wieków powstało kilka charakterystycznych tańców, które wywarły największy wpływ na budowanie kultury narodowej i tradycji muzycznej. Określa się je mianem polskich tańców narodowych. Tańce te wywodzą się z tradycji ludowych, wiejskich, z którymi są silnie utożsamiane, z czasem zostały przysposobione przez wyższe warstwy społeczne i wyniesione do rangi symbolu narodowego. Jak odróżnić kujawiaka od krakowiaka? Czym charakteryzuje się polonez? Na te i inne pytania odpowie Zofia Czechlewska. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz tańców w strojach narodowych (polonez, mazur, kujawiak, oberek, krakowiak) w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.

Natomiast 16 listopada o godz. 17 w muzeum odbędzie się pokaz archiwalnego filmu pt. „Cud nad Wisłą”, prezentowanego przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy. Film powstał w 1921 roku - zaledwie kilka miesięcy po Bitwie Warszawskiej, która miała decydujący wpływ na wygraną Polski w wojnie polsko-bolszewickiej - na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych Rzeczpospolitej Polskiej. Jego reżyserem był Ryszard Bolesławski, uczestnik bitwy, aktor słynnego moskiewskiego MChAT-u i jeden z najważniejszych reżyserów Hollywood lat 30.

„Cud nad Wisłą” to dramat patriotyczny przedstawiający losy rodziny Wieruniów na tle wojny polsko-bolszewickiej. Ze względu na aktualny i budzący żywe emocje temat i doskonałą obsadę aktorską (to jedyna produkcja, w której możemy zobaczyć na ekranie legendarnych ówcześnie aktorów teatralnych: Honoratę Leszczyńską i Wincentego Rapackiego) film cieszył się bardzo dużą oglądalnością wśród polskich widzów. Jego akcja rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej, w dworku rodu Granowskich. Spokojne życie bohaterów filmu zostaje zakłócone przez wojnę z bolszewikami. Po wielu niespokojnych i dramatycznych sytuacjach przychodzi czas na Bitwę Warszawską, która decyduje o zakończeniu wojny. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej 14 listopada 1920 r.

Ostatnim akcentem Tygodnia Patriotycznego będzie XXVI Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe „Świat życia codziennego czasu Powstań Śląskich z perspektywy stulecia”, które zaplanowano na 17 listopada na godz. 10 w kozielskim muzeum. Seminarium otworzą prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK SA Paweł Stańczyk oraz prezes Towarzystwa Ziemi Kozielskiej Edward Nycz.

W pierwszej części (od 10.15 do 12.00) zaplanowano trzy prelekcje, które wygłoszą: Zenon Jasiński - „Dowcip, humor i karykatura okresu Powstań Śląskich”, Marek Białokur - „Polska nieodwrócona plecami. Batalia o Górny Śląsk w latach 1918-1922” oraz Bolesław Bezeg - „Powstania Śląskie w perspektywie geopolitycznej”. W przerwie zaplanowano wernisaż „Ziemia Kozielska w czasie powstań i plebiscytu”, której organizatorami są Instytut Śląski w Opolu oraz Muzeum Ziemi Kozielskiej.

W drugiej części (od 2.30 do 13.45) również przewidziano trzy prelekcje, które wygłoszą: Bernard Linek - „Powiat kozielski w świetle raportów Carla Spieckera (1920-1922)”, Dorota Gajda-Szczegielniak - „Rocznice i ich rola na gruncie szkoły - na przykładzie obchodów rocznic Powstań Śląskich”, Edward Nycz - „Losy powstańców śląskich zamieszkałych w Kędzierzynie-Koźlu – relacja z pierwszych badań”.

Głównymi organizatorami Tygodnia Patriotycznego są Muzeum Ziemi Kozielskiej oraz urząd miasta, a partnerami: Miejska Biblioteka Publiczna, Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Instytut Śląski, Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego oraz Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Głównym sponsorem i honorowym mecenasem wydarzenia jest Grupa Azoty ZAK SA.

Wszystkie wydarzenia będą organizowane zgodnie z aktualnymi wytycznymi i obostrzeniami sanitarnymi. Każde będzie transmitowane online, na fanpage’ach muzeum na Facebooku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Typowy głupi pisior.... Tylko czemu korzystasz lub twoja rodzina ze sprzętu ratującego życie kupionego przez WOŚP ? Hipokryto !Data dodania komentarza: 22.01.2025, 16:00Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: kancelaria prawnaTreść komentarza: Czemu rozpowszechniasz nieprawdę ? Czy chcesz mieć problemy z prawem i ty wówczas będziesz skazaną prawnym wyrokiem sądu ?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:58Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To policjanci czy wykładowcy ? Na ulice i pilnować porządku i służyć społeczeństwu a nie bawić się za nasza kasę w prelegentów po szkołach , przedszkolach - lenie ! Po nam policja ? Skoro ludzi wysyłają do sądu bo sami nie będą prowadzić sprawy. Nastawieni tylko by karać mandatami i w ogóle działanie tylko dla władzy centralnej... Więc pytam się po co nam policja ?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:54Źródło komentarza: Policja wciąż uświadamia i ostrzega. Tym razem przed cyberprzestępcamiAutor komentarza: PablittoTreść komentarza: Nie mam nic przeciwko WOśP, ale instytucje państwowe nie powinny zachęcać do tej zbiórki w takiej skali, to nie jest w porządku, inne fundacje nie maja takiej wielkiej pomocy ze strony państwa jak WOśP, nie slyszę zeby politycy tak ochoczo pomagali w zwiazku z innymi fundacjami, a największy problem dotyczy tego, że państwo wspiera fundację, która kupuje sprzęt do szpitali etc. które to samo państwo ma obowiązek odpowiednio wyposażyć, to jakaś eksremalna sytuacja, a z naszych podatków to wszystko jest teraz za pośrednictwem państwa promowane. Środki NFZ, czyli z naszej wspólnej pracy, są przeogromne, jeżeli brakuje nam te kilka mln, to zrobmy zbiorkę na nfz i załatajmy tę dziurę, a nie robmy z wośp fundatora wszystkiego. To już powoli obłęd. Tak więc WOŚP tak, ale promocja i reklama państwa juz nie. Takie jest moje zdanie.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:29Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: LLLTreść komentarza: SEND NUDES, SZTOS EKIPA, ESSA...Luzactwo i szpanerstwo na ściance czy prymitywne szczeniactwo? Na kolejnych studniówkach usiądą okrakiem na odwróconych krzesłach - NAJLEPSZY TOWAR W MIEŚCIE?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 12:58Źródło komentarza: Tak na studniówce bawiła się młodzież z kozielskiego liceumAutor komentarza: 1983Treść komentarza: Hejt, nienawiść, frustracja... Tak wygląda właśnie Polska XXI wiekuData dodania komentarza: 22.01.2025, 12:21Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcje
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna