Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:48
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nastolatek z Ciska z determinacją walczy o życie jak jego w pełni sprawni rówieśnicy

Moim marzeniem jest, by Karol dał sobie w życiu radę. Największym pragnieniem chłopaka jest spotkać się z Robertem Lewandowskim. Drugim marzeniem syna jest przejażdżka lamborghini - uśmiecha się Ewa Pytlik z Ciska. Mama czwórki dzieci walczy o to, by trzynastolatek był jak najbardziej sprawny. W najmniej oczekiwanych momentach niedowład prawej ręki z brutalną siłą przypomina nastolatkowi, że pozostanie z nim na zawsze.
Nastolatek z Ciska z determinacją walczy o życie jak jego w pełni sprawni rówieśnicy

Autor: Fot. archiwum prywatne

Ewa Pytlik ma pod opieką czworo dzieci: córkę i trzech synów. Najmłodszy syn, 13-letni Karol, jest niepełnosprawny. Z powodu okołoporodowego porażenia splotu barkowego ma niedowład prawej ręki.

Ręka nigdy nie będzie w pełni sprawna. Nie da się w niej przywrócić zaniku mięśni. Jednak dzięki rehabilitacji nie ma przykurczu. Ruch ręki jest ograniczony góra-dół, nie sposób przenieść jej za plecy. Nie można nią też obracać, np. przybić nią piątki.

- Syn jest rehabilitowany od urodzenia. Był już dziesięć razy w sanatorium. Jest po dwóch operacjach we Wrocławiu, podczas których zostały połączone nerwy i mięśnie barku. Dzięki rehabilitacji nie ma już takich przykurczy ręki jak kiedyś. Ale gdy tylko z powodu choroby nie ma rehabilitacji, to od razu widać, że ręka pracuje inaczej - podkreśla pani Ewa.

Ręka nie sprawia bólu. Ten niekiedy pojawia się podczas rehabilitacji. Z pewnością bolesne dla Karola były badania EMG. EMG to skrót od elektromiografii. Badanie polega na stymulowaniu wybranego nerwu za pomocą elektrody igłowej, którą wprowadza się przez skórę w okolicę nerwu.

- Najtrudniej było po operacjach, gdy Karol nie mógł poruszać ręką, a nawet palcami. Radość pojawiała się przy pierwszych ruchach, choćby jednym palcem. Gdy syn był mały, płakał podczas rehabilitacji. Musiałam wtedy wychodzić na korytarz. Nie brakowało chwil, że był zły, ponieważ ręka go nie słucha - wspomina pani Ewa.

Karol jest podopiecznym fundacji Bądź Człowiekiem. Z 1 proc. podatku realizowana jest tak potrzebna rehabilitacja dla nastolatka. Wcześniej, żeby chłopiec mógł jeździć do sanatorium, zbierano plastikowe nakrętki.

- Zostały mi one podarowane przez osoby o dużych sercach. Korki zbierała rodzina, znajomi i placówki oświatowe - najwięcej nazbierały ich dzieci ze szkoły w Gościęcinie. Woziłam je potem sama do Opola. Niestety, pan, który prowadził skup, zamknął go. Dziś na rehabilitację Karola mamy pieniążki z 1 proc. podatku - mówi Ewa Pytlik. - Z serca dziękuję osobom, które przekazują nam 1 proc. swojego podatku, i tym, które zasypywały nas nakrętkami - dodaje wzruszona.

Stąd pomysł, by pomóc małej Idze z Pawłowiczek. Przypomnijmy, 800 kg nakrętek od pani Ewy trafiło do rodziców Igi Bernackiej, u której stwierdzono mutację genetyczną CDKL5. To rzadkie zaburzenie genetyczne wywołuje u 6-latki m.in. trudno poddające się leczeniu napady epileptyczne.

Kiedy Karol był młodszy, odwiedzał gabinety rehabilitacyjne w Kędzierzynie, Krapkowicach, Koźlu Porcie, Reńskiej Wsi oraz jeździł na zabiegi do Zakrzowa. Dziś sam dojeżdża na rowerze na zabiegi rehabilitacyjne, które ma w szkole - jest uczniem ostatniej klasy PSP w Cisku. Raz w tygodniu jeździ też do rehabilitantki przyjmującej w gabinecie w Cisku.

Determinacja nastolatka do prowadzenia życia jak jego w pełni sprawni rówieśnicy jest olbrzymia. Dość wspomnieć, że ulubionym przedmiotem Karola jest wychowanie fizyczne. Ponadto jest on piłkarzem LKS Viktoria Cisek. Interesują go zwierzęta - lubi jazdę konną, był już na dwóch obozach jeździeckich. Uwielbia alpaki. Chłopca ciekawi również rolnictwo i motoryzacja.

Swój 1 proc. podatku można przekazać na rehabilitację Karola Pytlika, w polu "cel szczegółowy 1%" wpisując "Karol Pytlik", a w polu "numer KRS" wpisując "KRS 0000071851".

Cały artykuł w 34. nr. Nowej Gazety Lokalnej, który ukazał się 5 października



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: RuchTreść komentarza: Może morsy zadbały by jeszcze o otoczenie dębowej i nie wjeżdżały na zakaz pod samą plaże.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:43Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ja kaziaTreść komentarza: Może ktoś zajmie się "cudem" XXI wieku tj.kontenerami zardzewiałymi przy stadionie koźle i między biedronką a Lidlem i hałdami śmieci pod nimi.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Likwidacja kolejnych koczowisk w kędzierzyńskich lasach!Autor komentarza: ZzzzTreść komentarza: Gdzie to ranczo w Kędzierzynie Koźlu?Tylko dlaczego" ranczo"?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama