Jak wynika z Wikipedii, wspomniane miejscowości mają całkiem bogatą historię.
Przykładowo Wronin pojawia się po raz pierwszy w źródłach z 1294 roku jako Wranow, a od 1531 r. - Wronin (nazwa wywodząca się od nazwy osobowej „wrona”). Powstał jako folwark w już istniejącym układzie przestrzennym „ulicówki”. Do dzisiaj dobrze zachował się ulicowy układ przestrzenny i zabudowa wsi kmiecej. Na przełomie XVI i XVII wieku Wronin należał do hrabiów von Oppersdorf. Od drugiej połowy XVIII w. funkcjonował tutaj młyn. Z zabudowań dworskich, poza ruinami budynków gospodarczych pozostały dwa budynki przy drodze - dawne czworaki oraz stojący obok spichlerz przerobiony na budynek mieszkalny. Widoczny na filmie budynek był niegdyś dworską szklarnią, zwróconą w stronę południową, a w piwnicach zachował się system ogrzewania.
Z kolei osada Grzędzin jest wzmiankowana w 1264 r. Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwy określającej grząski, bagnisty grunt. Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako najstarszą nazwę miejscowości wymienia Grzędzyn podając jej znaczenie „Sumpfplatz” czyli „Bagno”. Nazwa ta została później fonetycznie zmieniona na Grzendzin, a w 1936 r. przemianowano ją na Grenzburg. Po II wojnie światowej powrócono do pierwotnej nazwy. Warto dodać, że stacja Grzędzin była niegdyś bardzo ruchliwa, bo obsługiwała też pociągi z Polskiej Cerekwi, lub też na trasie do Baborowa.
Kilka słów jeszcze na temat wsi Dzielawy. Pierwsze wzmianki o tej osadzie pochodzą z 1340 roku. Według niemieckiego językoznawcy Heinricha Adamy’ego nazwa wywodzi się od polskiego określenia „dzielić”. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu, jako najstarszą nazwę wymienia Dzielów, podając jej znaczenie „Teilstuck” czyli w języku polskim „fragment”. Nazwa została później fonetycznie zmieniona na Dzielau i utraciła swoje pierwotne znaczenie. I w tym przypadku do pierwotnej nazwy powrócono już po II wojnie światowej.
Zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu.
Napisz komentarz
Komentarze