Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Grzędzin, Wronin i Dzielawy w oczach Łukasza Atamańczuka i Radka Skowrona. FILM

Miejscowości Grzędzin, Wronin i Dzielawy w gminie Polska Cerekiew to trzy piękne wioski położone tuż obok siebie. Czas odcisnął na nich swoje piętno, ale wciąż są urokliwe i nostalgiczne. Możemy je podziwiać w liczącym niespełna 3,5 minuty filmie nakręconym przez Łukasza Atamańczuka i Radka Skowrona.

Autor: Stopklatka z filmu Łukasza Atamańczuka i Radka Skowrona

Jak wynika z Wikipedii, wspomniane miejscowości mają całkiem bogatą historię.

Przykładowo Wronin pojawia się po raz pierwszy w źródłach z 1294 roku jako Wranow, a od 1531 r. - Wronin (nazwa wywodząca się od nazwy osobowej „wrona”). Powstał jako folwark w już istniejącym układzie przestrzennym „ulicówki”. Do dzisiaj dobrze zachował się ulicowy układ przestrzenny i zabudowa wsi kmiecej. Na przełomie XVI i XVII wieku Wronin należał do hrabiów von Oppersdorf. Od drugiej połowy XVIII w. funkcjonował tutaj młyn. Z zabudowań dworskich, poza ruinami budynków gospodarczych pozostały dwa budynki przy drodze - dawne czworaki oraz stojący obok spichlerz przerobiony na budynek mieszkalny. Widoczny na filmie budynek był niegdyś dworską szklarnią, zwróconą w stronę południową, a w piwnicach zachował się system ogrzewania.

Z kolei osada Grzędzin jest wzmiankowana w 1264 r. Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwy określającej grząski, bagnisty grunt. Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako najstarszą nazwę miejscowości wymienia Grzędzyn podając jej znaczenie „Sumpfplatz” czyli „Bagno”. Nazwa ta została później fonetycznie zmieniona na Grzendzin, a w 1936 r. przemianowano ją na Grenzburg. Po II wojnie światowej powrócono do pierwotnej nazwy. Warto dodać, że stacja Grzędzin była niegdyś bardzo ruchliwa, bo obsługiwała też pociągi z Polskiej Cerekwi, lub też na trasie do Baborowa.

Kilka słów jeszcze na temat wsi Dzielawy. Pierwsze wzmianki o tej osadzie pochodzą z 1340 roku. Według niemieckiego językoznawcy Heinricha Adamy’ego nazwa wywodzi się od polskiego określenia „dzielić”.  W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu, jako najstarszą nazwę wymienia Dzielów, podając jej znaczenie „Teilstuck” czyli w języku polskim „fragment”. Nazwa została później fonetycznie zmieniona na Dzielau i utraciła swoje pierwotne znaczenie. I w tym przypadku do pierwotnej nazwy powrócono już po II wojnie światowej.

Zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

S.W. 24.09.2021 21:27
Film jest piękny. Niestety nie mogę zgodzić się z artykułem. Autor powołuje sie na Heinricha Adamy, który był jedynie pasjonatem historii, nie miał ani wyższego wykształcenia, ani odpowiedniego przygotowania merytorycznego, poza tym nie znał języka polskiego. W swojej książce, poza wieloma błędami, pisze m.in., że Dzielau i Dzielów to jedna i ta sama wioska, a tymczasem to dwie różna miejscowości. Informacje o Grzędzinie i Wroninie w artykule też są nieprawdziwe, źródła podają całkiem inne nazwy, daty, ...

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna