Od marca ubiegłego roku opolskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oferowały pomoc firmom, które szczególnie dotkliwie odczuwały skutki pandemii COVID-19. Główne formy wsparcia, po jakie sięgnęli płatnicy w naszym regionie, to odroczenie terminu płatności składek i rozłożenie na raty należności z tego tytułu.
- W tym czasie rozpatrzyliśmy ponad 6100 wniosków o przesunięcie w czasie terminu płatności składek. Kolejnych prawie 1200 wniosków dotyczyło układu ratalnego. W zdecydowanej większości wydaliśmy decyzje pozytywne - informuje Magdalena Buła, dyrektor oddziału ZUS w Opolu.
Opolscy przedsiębiorcy i samozatrudnieni wnosili ponadto o zmianę warunków umowy o rozłożeniu na raty należnych składek – 270 wniosków, zmianę warunków umowy o odroczenie terminu płatności składek – 123 prośby oraz o umorzenie należności z tytułu składek – 44 wnioski.
Dane ZUS pokazują, że między marcem 2020 roku, a lipcem bieżącego, płatnicy składek w całym kraju wysłali niemal 369 tys. wniosków o ulgi i umorzenia. Uzasadniali je trudną sytuacją finansową, wynikającą z ograniczenia świadczenia usług bądź wytwarzania dóbr lub całkowitego zamknięcia przedsiębiorstw. Najwięcej formularzy, bo 282,5 tysięcy dotyczyło odroczenia terminu płatności składek, a prawie 64 tysięcy zawarcia z ZUS układów ratalnych.
Jeśli przedsiębiorca ma problem z opłaceniem składek, może złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności. Po podpisaniu umowy z ZUS o odroczeniu terminu płatności składek, przedsiębiorca będzie mógł je uregulować w późniejszym terminie. Odpada w tym momencie ryzyko naliczania odsetek za zwłokę, a do uregulowania zostanie jedynie opłata prolongacyjna.
Popularną formą oddłużenia jest również układ ratalny. To rozwiązanie znane jest nie od dzisiaj. Polega na tym, że jeśli przedsiębiorca ma zadłużenie i nie jest w stanie go spłacić jednorazowo, to może złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty. ZUS zapewnia, że każdy przypadek traktuje indywidualnie, biorąc pod uwagę sytuację majątkową, materialną i rodzinną wnioskodawcy. Jeśli zgodzi się na układ ratalny, to przedsiębiorca będzie spłacał zadłużenie przez uzgodniony okres i w kwotach, które nie będą dla niego nadmiernym obciążeniem. Od chwili podpisania umowy nie płaci też odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną.
Napisz komentarz
Komentarze