W województwie opolskim nasz powiat wygląda dosyć blado. W przypadku Kędzierzyna-Koźla spisało się dotąd zaledwie 48,4 % mieszkańców, w gminie Cisek 49%, a w gminie Reńska Wieś 49,8%.
Liderem naszego powiatu i całej Opolszczyzny jest gmina Polska Cerekiew, gdzie spisało się dotąd aż 80,2% mieszkańców!
Spis powszechny, za pomocą kilku pytań, pozwala zdiagnozować: ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Zebrane w jego ramach dane będą przez najbliższą dekadę podstawą wiedzy statystycznej o Polsce. Spis ludności i mieszkań jest badaniem obowiązkowym, realizowanym co 10 lat. Jest to jednocześnie największe przedsięwzięcie statystyczne podejmowane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. To jedyne badanie, które dostarcza tak pełnych danych o społeczeństwie.
Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rządzący podejmują najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. Od danych ze spisu zależą m.in. kwoty dotacji dla gmin czy środki na ochronę zdrowia w poszczególnych regionach. Ponadto, informacje ze spisów analizują także inwestorzy, samorządy i instytucje unijne. Spisy powszechne są badaniami pełnymi. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych. Po raz pierwszy w historii podstawową formą wypełnienia formularzy jest samospis internetowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego.
Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września 2021 roku.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze