Siedemnasta edycja etapu gminnego Śląskiego Berania odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Reńskiej Wsi 26 kwietnia. Wzięło w niej udział 62 uczestników. Zaprezentowali się młodzi z trzech przedszkoli i pięciu szkół z terenu gminy. Występy oceniali nauczyciele i opiekunowie grup: Elżbieta Freier, Barbara Pietrzak, Jolanta Fundakowska, Katarzyna Damrat i Bożena Niewienda.
Największe owacje w kategorii przedszkolaków otrzymała Hanna Friedla i Dawid Pilarz z Publicznego Przedszkola w Pokrzywnicy. Świetnie zaprezentowały się przedszkolaki z placówki w Reńskiej Wsi, które odegrały scenkę rodzajową „Kot w trzewikach”. W kategorii klas VII-VIII szkół podstawowych i gimnazjów najlepiej wypadli uczniowie ZS w Komornie za scenkę „Wykupiny panny młodej” i ZGS w Długomiłowicach, którzy odegrali „Śląskie wesele".
W kategorii szkół podstawowych ZSP w Większycach przedstawiło scenki „O chopach i babach” i „Kobiecy fortuch”, ZSP w Pokrzywnicy – „Rodzinna tradycja” i „W kolejce do lykorza”, a oddział ZSP w Łężcach – „Kołacz czy kołocz”. Monologi wygłosili Maja Nypa, Aleks Kubica i Szymon Bich. Wszyscy wymienieni awansowali do etapu wojewódzkiego. Nagrody w postaci pucharów dla solistów, medali dla zespołów oraz dyplomów ufundował GOK.
- Celem konkursu jest pielęgnowanie tradycji mówienia w języku śląskim, bo dziś mało osób porozumiewa się w nim – przyznała Danuta Marzec, dyrektor GOK w Reńskiej Wsi. - Członkowie jury zwracali uwagę na propagowanie wartości dziedzictwa własnej kultury, popularyzowanie znajomości gwary śląskiej, jej bogactwa, oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat zwyczajów, tradycji i wierzeń. Stąd śląskie wesele, wykupiny panny młodej. To rzeczy, których najmłodsze pokolenie nie zna. Również legendy i obrzędy związane ze środowiskiem bliskim młodym ludziom - dodaje.
Tegoroczna edycja konkursu wojewódzkiego w Izbicku odbędzie się 10 maja w ramach otwartej imprezy - Dzień Europy z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Napisz komentarz
Komentarze