Reklama
środa, 22 stycznia 2025 16:58
Reklama
Reklama
Reklama

Ograniczenia dla niezaszczepionych. Politycy już zdecydowali - bez „paszportu covidowego” nie wejdziesz do restauracji, nie wsiądziesz do pociągu i autobusu

Jak informują światowe agencje prasowe prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił w poniedziałek (12 lipca) wieczorem telewizyjne przemówienie. W związku z gwałtownym zwiększeniem się liczby przypadków zakażeń wariantem Delta SARS-CoV-2 zapowiedział cały szereg decyzji, w tym wprowadzenie obowiązku szczepień dla pracowników ochrony zdrowia i stacjonarnych placówek opiekuńczych. Podobną decyzję ogłosił wkrótce potem premier Grecji. Czy podobne restrykcje powinny być wprowadzone również w Polsce? Czy to dobry pomysł?
  • Źródło: WP, UJ, Bankier.pl
Ograniczenia dla niezaszczepionych. Politycy już zdecydowali - bez „paszportu covidowego” nie wejdziesz do restauracji, nie wsiądziesz do pociągu i autobusu

Autor: foto: Pixabay

Macron poinformował, że od jesieni „w niektórych przypadkach” Francuzi będą musieli płacić za testy PCR. Prezydent Francji zapowiedział również, że od sierpnia „paszport covidowy” - czyli kod QR lub certyfikat potwierdzający, że posiadacz ma negatywny wynik testu, jest w pełni zaszczepiony lub niedawno wyzdrowiał - będzie używany m.in. w barach, restauracjach i kawiarniach, a także innych miejscach użyteczności publicznej, w tym w zbiorowym transporcie dalekobieżnym (pociągi, autobusy).

Podobne decyzje ogłosił w tym samym czasie rząd Grecji. Od września pracownicy ochrony zdrowia i placówek odpowiadających polskim domom pomocy społecznej (DPS) oraz zakładom opiekuńczo-leczniczym będą mieć obowiązek okazania certyfikatu zaszczepienia przeciwko COVID-19. Natomiast już od połowy lipca tylko osoby zaszczepione będą mogły korzystać z usług lokali gastronomicznych czy klubów w pomieszczeniach zamkniętych, natomiast stoliki na zewnątrz są dostępne - przynajmniej na razie - dla wszystkich.

Przymiarki również w Polsce

Jak informuje należący do WP portal abc zdrowie prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego odniósł się już do zaostrzenia procedur wobec osób niezaszczepionych we Francji i Grecji. Jego zdaniem jeśli w Polsce ponownie dojdzie do dużych wzrostów zakażeń koronawirusem, możliwe będą tylko dwa rozwiązania.

- Wybór będzie bardzo prosty, albo ograniczamy wszystko, albo ograniczamy tylko możliwości osób, które stanowią zagrożenie. A osoby zaszczepione są bezpieczne dla otoczenia, czy też bardziej bezpieczne niż niezaszczepieni. Ratują gospodarkę i prowadzą normalne życie - podkreśla prof. Pyrć.

Ekspert dodaje, że w środowisku medycznym cały czas trwają rozmowy na temat tego, czy bardziej restrykcyjne obostrzenia powinny objąć niezaszczepionych.

Z kolei portal Bankier pl donosi, iż we wtorek podczas konferencji prasowej w Łodzi Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka poinformował, że wobec niebezpieczeństwa czwartej fali pandemii i szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa wariantu delta, nie wyklucza się w naszym kraju wprowadzenia pewnych zasad bezpieczeństwa związanych ze stopniem zaszczepienia Polaków.

Pytany o możliwości wprowadzenia w kraju rozwiązań podobnych do tych we Francji, gdzie głównie osoby zaszczepione będą mogły korzystać na przykład z centrów handlowych, niektórych usług oraz instytucji kultury, Saczka odpowiedział, że ważny jest przede wszystkim społeczny aspekt rozwiązań prowadzących do przerwania ryzyka zakażeń.

- Jak najdalszy jestem od tego, abyśmy dzielili społeczeństwo. Każdy jest wolnym obywatelem i podejmuje określone decyzje. Jednak dzięki osiągnięciom medycznym w tej chwili w zasadzie jedynym antidotum, które może przerwać łańcuchy zakażeń SARS-CoV-2 i powrócić do normalności, są szczepienia - powiedział Główny Inspektor Sanitarny. - Może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce też pewnego rodzaju zasady będą wdrożone właśnie w takim kontekście, aby osoby, które są zaszczepione nie były narażane na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione - podkreślił Saczka i dodał, że decyzje w sprawach tego typu rozwiązań należą do premiera.

Tymczasem z najnowszego raportu wynika, że mamy w całej Polsce 86 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem (z czego 1 przypadek na Opolszczyźnie). Z powodu koronawirusa w całym kraju zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły kolejne 3 osoby - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Tylko dla zaszczepionych

Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego spłynął apel kilkudziesięciu przedstawicieli środowiska naukowego w sprawie ujednolicenia „zaleceń” dotyczących odwiedzin chorych w szpitalach. Sygnatariusze listu zasugerowali, aby zagwarantować prawo do odwiedzin pacjentów w lecznicach, ale tylko osobom zaszczepionym.

„Zwracamy się do z apelem o wypracowanie przez ministerstwo zaleceń dotyczących wizyt bliskich u pacjentów przebywających w szpitalach na oddziałach niecovidowych, w sytuacji, w której osoba odwiedzająca została w pełni zaszczepiona przeciw Covid-19. W chwili obecnej decyzja umożliwiająca wizytę, bądź jej zabraniająca, jest podejmowana indywidualnie przez dyrektora każdego szpitala. Efektem tego jest uznaniowość realizacji jednego z podstawowych praw pacjentów, jakim jest bezpośredni kontakt z bliskimi” - czytamy w korespondencji do ministra zdrowia.

„Przyznanie praw do odwiedzania chorego członka rodziny przez osoby zaszczepione stanowiłoby też zachętę do szczepień, wyraźnie wskazując, że ci, którzy podjęli decyzję zaszczepienia się przeciw Covid-19 cieszą się większymi przywilejami niż osoby niezaszczepione. Utrzymywanie jednakowych obostrzeń dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych może podważać wiarę w skuteczność szczepień” - kontynuują autorzy listu.

Pełną treść apelu znajdziesz TUTAJ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Malkontent 17.07.2021 11:51
Osoby zaszczepione są niebezpieczne dla siebie i dla wszystkich innych w otoczeniu! Nie zdają sobie sprawy z tego, że szczepionka nie chroni ich w 100% od zachorowania, ani tym bardziej od roznoszenia wirusów (w 1000 i 1 mutacji) na innych. Przestają liczyć się z innymi. Zwłaszcza młodzi mężczyźni zachowują się jak odurzeni czymś! Zaszczepiony, nie zaszczepiony - zachowujmy się w otoczeniu zgodnie z zasadami współżycia społecznego, okazując innym też poszanowanie ich praw, a nie tylko egzekwowanie swoich. Powinien uczyć tego dom rodzinny i szkoła. Z tym jest jednak coraz gorzej, niestety...

AND 17.07.2021 11:13
CZEMU NIGDZIE W ŚRODKACH MASOWEGO PRZEKAZU JEST CISZA NA TEMAT ROZRUCHÓW WE FRANCJI PO DECYZJI MARCONA

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Typowy głupi pisior.... Tylko czemu korzystasz lub twoja rodzina ze sprzętu ratującego życie kupionego przez WOŚP ? Hipokryto !Data dodania komentarza: 22.01.2025, 16:00Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: kancelaria prawnaTreść komentarza: Czemu rozpowszechniasz nieprawdę ? Czy chcesz mieć problemy z prawem i ty wówczas będziesz skazaną prawnym wyrokiem sądu ?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:58Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To policjanci czy wykładowcy ? Na ulice i pilnować porządku i służyć społeczeństwu a nie bawić się za nasza kasę w prelegentów po szkołach , przedszkolach - lenie ! Po nam policja ? Skoro ludzi wysyłają do sądu bo sami nie będą prowadzić sprawy. Nastawieni tylko by karać mandatami i w ogóle działanie tylko dla władzy centralnej... Więc pytam się po co nam policja ?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:54Źródło komentarza: Policja wciąż uświadamia i ostrzega. Tym razem przed cyberprzestępcamiAutor komentarza: PablittoTreść komentarza: Nie mam nic przeciwko WOśP, ale instytucje państwowe nie powinny zachęcać do tej zbiórki w takiej skali, to nie jest w porządku, inne fundacje nie maja takiej wielkiej pomocy ze strony państwa jak WOśP, nie slyszę zeby politycy tak ochoczo pomagali w zwiazku z innymi fundacjami, a największy problem dotyczy tego, że państwo wspiera fundację, która kupuje sprzęt do szpitali etc. które to samo państwo ma obowiązek odpowiednio wyposażyć, to jakaś eksremalna sytuacja, a z naszych podatków to wszystko jest teraz za pośrednictwem państwa promowane. Środki NFZ, czyli z naszej wspólnej pracy, są przeogromne, jeżeli brakuje nam te kilka mln, to zrobmy zbiorkę na nfz i załatajmy tę dziurę, a nie robmy z wośp fundatora wszystkiego. To już powoli obłęd. Tak więc WOŚP tak, ale promocja i reklama państwa juz nie. Takie jest moje zdanie.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:29Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: LLLTreść komentarza: SEND NUDES, SZTOS EKIPA, ESSA...Luzactwo i szpanerstwo na ściance czy prymitywne szczeniactwo? Na kolejnych studniówkach usiądą okrakiem na odwróconych krzesłach - NAJLEPSZY TOWAR W MIEŚCIE?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 12:58Źródło komentarza: Tak na studniówce bawiła się młodzież z kozielskiego liceumAutor komentarza: 1983Treść komentarza: Hejt, nienawiść, frustracja... Tak wygląda właśnie Polska XXI wiekuData dodania komentarza: 22.01.2025, 12:21Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcje
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna