Chodzi o nowoczesną instalację fotooptyczną, dzięki której więcej odpadów trafi do odzysku - nawet o 10 procent. Wartość tej inwestycji to ponad 11 milionów złotych, z czego 6,7 miliona złotych pochodzi z dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.
- Instalacja fotooptyczna pozwala naszej spółce uzyskać zdecydowanie lepszy poziom odzysku poprzez wysegregowanie aż jedenastu frakcji odpadów, które przychodzą w żółtych workach. Po tak dokładnej segregacji będziemy mogli drożej i więcej surowców sprzedać. Jest to milowy krok, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami - mówił Grzegorz Mankiewicz, wiceprezes zarządu spółki.
Wykonawcą zadania będzie jeden z liderów w branży instalacji fotooptycznych - firma Eggersmann Polska Sp. z o.o.
- Instalacja wizualnie się nie różni, od tej, która jest obecnie. Segregacja nadal będzie polegała na transporcie taśmowym, ale teraz dwa separatory przy użyciu optyki będą wydzielać pożądany materiał, a przy użyciu pneumatyki, czyli strumienia powietrza wyprowadzane dalej, gdzie już ludzka ręka zrobi resztę. Prędkość taśmociągu dochodzi do czterech metrów na sekundę, więc jest on szybki, a samo rozpoznawanie materiały, to już są milisekundy, więc w mgnieniu oka - powiedział Waldemar Witkowski, członek zarządu Eggersmann Polska Sp. z o.o.
Nowa instalacja pozytywnie wpłynie nie tylko na środowisko, ale pozwoli również ograniczyć koszty funkcjonowania spółki. Oznacza to również, że jeszcze więcej odpadów segregowanych przez mieszkańców w żółtych i niebieskich workach będzie mogło trafić do recyklingu. Inwestycja umożliwi wysegregować za następujące frakcje: PET transparentny, PET niebieski, PET zielony, PEHD, PP, KDPŻ (kartoniki do płynnej żywności), karton, pozostałość 3D, 2D, papier.
Napisz komentarz
Komentarze