Nieco ponad dwa lata temu jeden z czytelników zaalarmował redakcję Nowej Gazety Lokalnej, że wezbrane wody Odry mogą w każdej chwili uszkodzić brzeg rzeki na wysokości kozielskiego pomnika upamiętniającego Powstańców Śląskich. Kamienny fragment obwałowania w tym miejscu faktycznie został dość mocno wypłukany, co zdaniem naszego mieszkańca zapewne nie pozostaje bez wpływu na osłabienie całej konstrukcji.
- Miejsce to tylko z pozoru wygląda bezpiecznie. Gdy nieco dokładniej mu się przyjrzymy, to faktycznie widać, iż nabrzeże zbudowane z kamieni, zostało w niektórych miejscach wypłukane przez wodę - zauważa mieszkaniec Koźla, Eugeniusz Sozański.
- Gdy Odra osiągnie stany ostrzegawcze, o alarmowych nie wspominając, to istnieje bardzo duże ryzyko, że rozmyje tę konstrukcję, na której spoczywa pomnik. Ubytki są już bardzo głębokie. Kamienie wypadają samoistnie, bez naporu wody.
Problem został wówczas zgłoszony Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Gliwicach, ale w miejscu tym nie przeprowadzono żadnych robót naprawczych.
W związku z tym „Lokalna” zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji, czy i kiedy zarządca tego odcinka zamierza uzupełnić wspomniane ubytki.
Odpowiedzi udzieliła nam rzecznik prasowa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie RZGW w Gliwicach Linda Hofman.
„Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informuje, że ubytki, stanowiące przedmiot zainteresowania tak Redakcji, jak i mieszkańców nie świadczą
o stanie całego obwałowania na tym odcinku rzeki Odry. Widoczne ubytki dotyczą jedynie okładziny zewnętrznej fragmentu muru oporowego w tym miejscu. Tym samym wnioskowanie na podstawie punktowych ubytków okładziny, jakoby zagrożone było bezpieczeństwo pomnika Powstańców Śląskich, a przede wszystkim mieszkańców, jest niesłuszną, pobieżną i swobodną interpretacją stanu rzeczy.
Stąd też zarówno Redakcji, jak i mieszkańcom należy się wyjaśnienie przez Wody Polskie w Gliwicach zaistniałej sytuacji. Otóż wszystkie budowle hydrotechniczne, takie jak m.in. wały przeciwpowodziowe i integralne z nimi mury oporowe, służące bezpieczeństwu publicznemu są poddawane okresowym kontrolom bezpieczeństwa i przeglądom, które wynikają tak z obowiązków administratora – PGW WP RZGW w Gliwicach (jednostek w strukturach Gospodarstwa), jak i przepisów ustawy Prawo budowlane. Każda taka kontrola kończy się wystawieniem oceny stanu technicznego dla obiektu hydrotechnicznego.
Niniejsze obwałowanie w czasie ostatniej kontroli pięcioletniej z 2019 r. uzyskało ocenę dobrą oraz ocenę dostateczną podczas kontroli rocznej wykonanej w 2020 r. Oznacza to, że jego obecny stan nie niesie zagrożenia w czasie wezbrania. Nie zmienia to jednak faktu, że Wody Polskie w Gliwicach podjęły działania związane z wykonaniem rzeczowej ekspertyzy i dokumentacji w związku z koniecznością wykonania naprawy korony wału przeciwpowodziowego rzeki Odry w Kędzierzynie-Koźlu wraz z murem oporowym. Na stornie internetowej Wód Polskich zamieszczone zostało postępowanie przetargowe pod taką właśnie nazwą. Oferenci mają czas na złożenie ofert do 20 maja br. Wyniki opracowanej ekspertyzy pozwolą na podjęcie dalszych kroków i określenie zakresu prac budowlanych, obejmujących także przedmiotowy mur oporowy wraz z uzupełnieniem ubytków jego okładziny” - czytamy w odpowiedzi pani rzecznik.
Zamieszczamy też link do wspomnianego wyżej ogłoszenia o postępowaniu przetargowym pn.„Opracowanie ekspertyzy i dokumentacji w związku z koniecznością wykonania naprawy korony wału przeciwpowodziowego rzeki Odry w m. Kędzierzyn-Koźle wraz z murem oporowym”
Napisz komentarz
Komentarze