Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:10
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przedsiębiorstwa kołem napędowym samorządów

Pierwsze takie przedsięwzięcie w Cisku. Instytucje okołobiznesowe i przedsiębiorców zaproszono na pierwsze forum gospodarcze w gminie Cisek. Przedstawiono rozwiązania związane z pozyskiwaniem środków zewnętrznych i nowych pracowników, a także sposobami kredytowania.
Od lewej: Rajmund Frischko, Henryk Galwas, Roland Wrzeciono i Kamil Piela

Autor: W

- Każdy burmistrz, wójt, prezydent, który chce mieć wpływ na rozwój swojej gminy, musi współpracować z przedsiębiorcami - podkreśla wójt gminy Cisek Rajmund Frischko. Z jego inicjatywy zorganizowano spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Cisku.

- Przedsiębiorstwa przede wszystkim zatrudniają pracowników, czyli osoby zamieszkujące na naszym terenie mogą liczyć na stałą i bezpieczną pracę, wynagrodzenie. Ma to wpływ na osiedlanie się nowych osób na naszym terenie. Wszystko to przekłada się na budżet gminy, a przez to na nasze wydatki na infrastrukturę, oświatę, zdrowie, sport czy kulturę. Tak że przedsiębiorstwa i samorząd to wspólny organizm - podkreśla włodarz.

W gminie Cisek funkcjonuje ponad 300 firm. Wśród nich zarówno przedsiębiorstwa zatrudniające po kilkaset osób, jak i małe rodzinne firmy, które funkcjonują od niedawna.

- To państwo są filarem rozwoju naszej gminy - powiedział wójt, witając gości. - Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pozwoli stworzyć dobry klimat, sprzyjający rozwojowi gospodarczemu w naszej gminie, a dzisiejszy program będzie miał wpływ na rozwój państwa działalności.

Siła w jedności

O tym, że warto się zrzeszać, przekonywał prezes Zarządu Opolskiej Izby Gospodarczej Henryk Galwas, otwierając cykl prezentacji. Na początku podzielił się swoimi spostrzeżeniami.

- Jest mi niezmiernie miło, że po 57 latach, od kiedy wyprowadziłem się z Ciska do Opola, goszczę na forum. Z ogromnym sentymentem tu wracam, często tu bywam - mówił prezes OIG. Wspominał również swojego przyjaciela, śp. ks. Pawła Nimptscha.

Korzyści płynące z przystąpienia do organizacji - jak kierowana przez Henryka Galwasa - to przede wszystkim ochrona i reprezentacja interesów zrzeszonych w niej przedsiębiorców oraz tworzenie warunków do rozwoju ekonomicznego i organizacyjnego członków.

Scharakteryzował krótko funkcjonującą od niemal trzech dekad, działającą na wielu płaszczyznach, instytucję okołobiznesową, którą kieruje. Izba zrzesza ponad 400 firm z województwa opolskiego i innych regionów Polski. Jest instytucją non profit.

- Nie jest dotowana przez żaden samorząd czy instytucję. Utworzyli ją przede wszystkim przedsiębiorcy - podkreślał Henryk Galwas, dodając, że to sami przedsiębiorcy dbają, by izba funkcjonowała, i próbują pomagać finansowo, by mogła się rozwijać.

Kolejny prelegent, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Roland Wrzeciono, zaprezentował przedsiębiorcom ofertę, z jaką wychodzi Samorząd Województwa Opolskiego, w którego imieniu działa OCRG, będąc jego jednostką budżetową.

- W ubiegłym roku podjęliśmy decyzję, aby wyjść poza Opole, ponieważ działamy dla całego województwa. Jeśli pojawiają się zaproszenia z poszczególnych gmin, chcemy być na nich obecni, tak by dotrzeć z naszą ofertą do jak najszerszej grupy przedsiębiorców - mówił dyrektor Wrzeciono.

Jego prezentacja obejmowała cztery obszary: dotacje, inicjatywy własne OCRG, pożyczki i fundusze zwrotne oraz projekty własne realizowane przez OCRG, skierowane do przedsiębiorców.

Rekordowe wypłaty

- Ubiegły rok był rekordowy pod względem wypłaconych środków finansowych. W sumie na konta przedsiębiorców zostało przelane ponad 164 mln zł, z czego 100 mln zł stanowiły dotacje. To zasługa przede wszystkim przedsiębiorców, którzy sprawnie wdrażają programy - zaznaczył dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Wśród instytucji, których przedstawiciele prezentowali swoją ofertę, znalazł się Powiatowy Urząd Pracy w Kędzierzynie-Koźlu. Reprezentowały go Katarzyna Dradra i Aleksandra Neuwald.

Przedstawiły przedsiębiorcom usługi i instrumenty rynku pracy, jakimi dysponuje placówka, w tym staże, refundacja stanowisk pracy, prace interwencyjne, poradnictwo zawodowe dla pracodawców wkraczających na nowy rynek pracy.

W spotkaniu uczestniczył również Kamil Piela z Fundacji Rozwoju Śląska. Wspiera ona w działaniach na rzecz rozwoju Śląska oraz inicjatyw lokalnych we wszystkich dziedzinach życia społecznego z preferencją małych i średnich, a zwłaszcza rodzinnych przedsiębiorstw.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna