15 stycznia nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na wymianę źródeł ciepła w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej w Solarni. Pompy powietrzne zastąpią ogrzewanie oparte na węglu (w przypadku budynku po gimnazjum) i oleju. Zadanie obejmie też wymianę stolarki okiennej w placówce. Termomodernizację uda się przeprowadzić dzięki środkom unijnym w ramach Subregionu Kędzierzyńsko-Strzeleckiego. Do I części zamówienia - wymiany pomp ciepła - zgłosiło się dwóch oferentów, a do wymiany stolarki okiennej - pięciu.
Trwają pierwsze prace przy budowie drogi pieszo-rowerowej przy ul. Dworcowej w Bierawie. Wykonawca robi odwodnienie na planowanym do wykonania - na I etapie zadania - odcinku (docelowo ścieżka pobiegnie aż do DW 408). Niestety, roboty, które mają swój początek przy skrzyżowaniu ul. Wiory z ul. Dworcową, nie dotrą do ostatnich budynków przy ul. Dworcowej (w kierunku DW 408). Na początku lutego władze gminy, które zadanie realizują wraz z ZDW w Opolu, planują spotkanie w tej sprawie z marszałkiem Szymonem Ogłazą. Być może uda się przekonać partnera inwestycji, by do tego etapu prac dołożyć brakujące 300 m ścieżki. Zgodnie z umową zadanie ma potrwać do końca czerwca.
Jest szansa, że w tym roku dojdzie do skutku przebudowa kolejnego odcinka DW 408, biegnącego przez Ortowice. Opolski ZDW nie dysponuje jeszcze całą pulą pieniędzy na to zadanie, w związku z czym w pierwszym kwartale nie ogłosi na nie przetargu. Warto jednak przysłuchiwać się doniesieniom z Opola, a przy okazji przypomnieć, że gotowa jest już dokumentacja projektowa wraz z pozwoleniem na budowę odcinków DW 408 w Kotlarni i Brzeźcach. Szczególnie ten drugi, łączący Brzeźce z Kędzierzynem-Koźlem, ma duże znaczenie dla transportu w naszym regionie. Jeśli byłby następny w kolejce, mielibyśmy kompleksowy odcinek drogi, z towarzyszącą mu ścieżką rowerową, od Starego Koźla aż do ronda Milenijnego w Kędzierzynie-Koźlu.
Na przełomie listopada i grudnia ub. r. rozpoczęły się prace przy odwiercie nowej studni w Starym Koźlu. Epidemia koronawirusa pośrednio wpłynęła na opóźnienia przy robotach. Wykonawca poprosił zatem o wydłużenie terminu do końca marca i umowę aneksowano.
Dobre wieści, jeśli chodzi o zabezpieczenie powodziowe gminy Bierawa. Ukazał się plan zarządzania ryzykiem powodziowym, w którym ujęto dwa ważne dla niej zadania. W dokumencie, na podstawie którego odpowiednie instytucje będą się mogły ubiegać o środki, znajdujemy punkty dotyczące budowy zbiornika w Kotlarni i zabezpieczenia powodziowego gminy Bierawa poprzez budowę wałów od Dziergowic do Kędzierzyna-Koźla. Planowane rozpoczęcie inwestycji w Kotlarni to 2023 r. Przypomnijmy, że pierwszy niemal 3-kilometrowy odcinek dziergowicki jest na etapie wydawania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych.
Napisz komentarz
Komentarze