Po uzyskaniu akceptacji szczepionki przez Europejską Agencję Leków oraz otrzymaniu szczepionki w ramach Narodowego Programu Szczepień rozpoczął się w wyznaczonych punktach szczepień SP ZOZ (ul. 24 kwietnia, ul. Harcerska i ul. Judyma) proces szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Szczepionka dojechała do nas ok godz. 9.00 - 27 grudnia br. Otrzymaliśmy wystarczającą ilość dawek szczepionki by zrealizować pierwsze szczepienia w fazie „0” - zgodnie z zapowiedzią pierwsze 75 dawek (15 ampułek po 5 dawek w każdej).
Szczepienia rozpoczęliśmy w przychodni przy ul. 24 kwietnia od godz. 13.30 w niedzielę 27 grudnia. Pierwszymi zaszczepionymi zostali dyrektor SP ZOZ p. Jarosław Kończyło i Lekarz Naczelny dr Grzegorz Duszel oraz Naczelna Pielęgniarka SP ZOZ p. Danuta Szeliga. Potem kolejno osoby zdeklarowane i zgłoszone do zaszczepienia z personelu medycznego SP ZOZ.
Sama procedura szczepienia przeciw wirusowi SARS-CoV-2 nie różni się od standardowego szczepienia. Wszystko odbywa się przy zachowaniu reżimu epidemicznego - z dezynfekcją rąk i utrzymaniem odległości włącznie. Każdy przed szczepieniem wypełnia ankietę informacyjną oraz potwierdza zgodę na otrzymanie szczepionki. Po zebraniu podstawowego wywiadu i sprawdzeniu przez lekarza koniecznych parametrów zdrowia osoba szczepiona jest proszona o podanie wybranego ramienia i po przygotowaniu szczepionki następuje proces iniekcji. Dbamy o zachowanie intymności podczas badania lekarskiego i całej procedury. Punkty badań i szczepień są na bieżąco dezynfekowane i wietrzone zgodnie z zaleceniami - co najmniej raz na godzinę. Po szczepieniu konieczne jest pozostanie w poczekalni przez ok. 30 min. Po poinformowaniu personelu o dobrym samopoczuciu i uzyskaniu terminu podania drugiej dawki szczepionki, będzie można opuścić punkt szczepień.
- Do pierwszego szczepienia w SP ZOZ zdeklarowało się ponad 55% personelu i ta liczba osób zdeklarowanych rośnie.
- Każdy z punktów szczepień ustanowionych przez SP ZOZ pracuje zgodnie z wymaganiami NFZ w dni powszednie.
- Szczepienia dla pracowników bez względu na formę zatrudnienia oraz firm współpracujących z SP ZOZ są dobrowolne.
Jak powiedział Dyrektor Naczelny SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu - Jarosław Kończyło - Korzystam ze szczepień profilaktycznych, moje dzieci są szczepione i jak pokazuje doświadczenie życiowe jest to proces i bezpieczny i skuteczny. Szczepienia na COVID to mobilność i otwartość na świat, a ja nie wyobrażam sobie zamkniętego świata.
Dr Grzegorz Duszel - Lekarz Naczelny, Kierownik Oddziału Laryngologicznego SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu - powiedział natomiast - Zostałem ukształtowany zawodowo na gruncie medycyny akademickiej, z szacunkiem i respektem dla autorytetów naukowych. Nie miałem w związku z powyższym żadnego problemu z podjęciem decyzji o przystąpieniu do tego szczepienia, które uznaję za fundamentalne do powstrzymania pandemii. Gdybym miał jakiekolwiek wątpliwości lub odmienne poglądy w tym temacie nie wyobrażam sobie codziennej pracy w zawodzie lekarza.
Danuta Szeliga - Naczelna Pielęgniarka SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu dodała - Chciałabym by jak najwięcej osób się zaszczepiło - nauce trzeba wierzyć i jej zaufać - musimy skończyć z koronawirusem, szczepimy się żeby wrócić do normalności.
Temat rozpoczęcia procesu szczepień przeciwko COVID-19 podsumował także Wojewoda Opolski Adrian Czubak - Jak zapowiadaliśmy Narodowy Program Szczepień rozpoczynamy od kadry medycznej w Kędzierzynie-Koźlu - najlepszym miejscu na Opolszczyźnie aby te szczepienia rozpocząć - tutaj rozpoczęła się ta walka i tutaj jak powiedziano wcześniej - mamy szansę zakończyć sprawę koronawirusa. Zachęcamy Państwa do szczepień. Chcę zapewnić, że w każdej gminie w woj. opolskim mamy punkt szczepień i od jutra rozpoczynamy cykl szczepień - najpierw kadry medycznej, a potem całej populacji. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem.
Napisz komentarz
Komentarze