Na terenie spółki Grupa Azoty Kędzierzyn firma Best Logistics realizuje cykl dostaw maszyn i urządzeń na budowę nowego bloku w Elektrowni Rybnik. Urządzenia płyną do Kędzierzyna-Koźla aż z portu przeładunkowego w Szczecinie, a następnie - już drogą lądową - transportowane są do Rybnika.
Najbliższe etapy transportu:
Przejazdy ciężkich pojazdów odbywają się w godzinach od 22:00 do 6:00. Trasa obejmuje m.in. drogę wojewódzką nr 408, Kotlarnię, Sierakowice, Sośnicowice, Żernicę, drogę krajową nr 78 za sprawą tymczasowego łącznika w kierunku ulicy Knurowskiej w Bojkowie, następnie przez Knurów ulicami 26 Stycznia oraz Szpitalną, by wrócić na DK nr 78 i dojechać na ulicę Podmiejską w Rybniku, gdzie nastąpi rozładunek.
Następne transporty zaplanowane są na:
24 stycznia 2025 (piątek)
18 lutego 2025 (wtorek)
27 lutego 2025 (czwartek)
03 marca 2025 (poniedziałek)
12 kwietnia 2025 (sobota)
16 kwietnia 2025 (środa)
17 maja 2025 (sobota)
Należy przypomnieć, że Gaz-System i spółka-córka Polskiej Grupy Energetycznej podpisały umowę na przyłączenie powstającego w Rybniku bloku gazowo parowego. Po uruchomieniu będzie to największy blok tego typu w Polsce.
„W ramach umowy planowane jest przyłączenie do sieci przesyłowej Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. urządzeń i instalacji nowego bloku gazowo-parowego w Rybniku. Umowa obejmuje także budowę gazociągu przyłączeniowego oraz budowę stacji gazowej o parametrach technologiczno-pomiarowych Q=160 000 m3/h” – przekazano w komunikacie Polskiej Grupy Energetycznej.
Blok energetyczny 882 MW w Rybniku ma zużywać ok. 1 mld m sześc. gazu rocznie.
Za budowę bloku odpowiada Rybnik 2050, spółka należąca do PGE. W tej chwili powstają fundamenty budynków przyszłej elektrowni, powstaje również stalowa konstrukcja budynku turbiny gazowej. Ukończono budowę pylonu komunikacyjnego.
Jak zapewnia PGE, budowa bloku przebiega zgodnie z harmonogramem i jednostka zostanie oddana do użytku w grudniu 2026. Za prace budowlane odpowiada konsorcjum Polimeksu Mostostal i Siemens Energy. Wartość inwestycji to ok. 4 mld zł.
Zdjęcia w galerii: Zakłady Azotowe Kędzierzyn
Napisz komentarz
Komentarze