Na obiekcie przy ul. Mostowej powstały piękne alejki, oczko wodne, skalniaki i centralny plac, gdzie prowadzone będą zajęcia edukacyjne. W przyszłym roku teren na os. Azoty intensywnie się zazieleni tysiącami roślin, sprzyjając spacerowaniu i obcowaniu z przyrodą.
Będziemy też wiedzieć, co podziwiamy, ponieważ wzdłuż ścieżek zostały zamontowane tabliczki opisujące bogactwo podziwianej flory. Z bliska przyjrzymy się m.in. azaliom, barwinkom, hibiskusom ogrodowym, magnoliom, klonom, różom, liliom wodnym, bluszczom, rododendronom, paprociom czy piwoniom drzewiastym. Chwilę relaksu zapewni odpoczynek na jednej z kilkunastu ławek z widokiem na oczko wodne z wodospadem.
Nie zabraknie też małej architektury. W centralnym miejscu ogrodu powstał plac, gdzie będą mogły odbywać się zajęcia edukacyjne. Roślinność w centrum bioróżnorodności w pierwszej kolejności będzie podlewana deszczówką. Jako „łapacz deszczu” posłuży dach „Wodnego oKKa”, skąd woda trafi do specjalnego zbiornika.
Zatem w ogrodzie splecie się nowoczesność z ekologią. Ponadto teren zostanie klimatycznie oświetlony, a poczucie bezpieczeństwa zapewni system monitoringu.
Koszt budowy centrum ochrony bioróżnorodności wyniósł ponad 1,7 miliona złotych, z czego ponad milion stanowi dofinansowanie unijne.
Jak przypomina Bogusław Rogowski, pod koniec lat 60. ubiegłego wieku na osiedlu Zacisze, Zakłady Azotowe „Kędzierzyn” zbudowały sztuczne lodowisko. Nazwano go „Azotor”. Był to w tamtym czasie drugi tego typu obiekt na Opolszczyźnie. W zakładowym klubie sportowym „Unia” powstała sekcja hokejowa, która po kilku latach była już drużyną drugoligową. Na osiedlu działała też sekcja jazdy figurowej. Poniżej udostępniamy zdjęcia autorstwa Bogusława Rogowskiego z czasów świetności kędzierzyńskiego lodowiska!
Przez krótki czas funkcjonował tam też skatepark. Jego fotkę również zamieściliśmy w naszej galerii fotograficznej. Tego nie możesz przegapić!
Napisz komentarz
Komentarze