Przypomnijmy, że przez ćwierć wieku teren portu w Koźlu był opuszczony i niszczał. Kilka lat temu gmina znalazła inwestora. Firma Kędzierzyn-Koźle Terminale miała zbudować terminal do składowania i przeładunku towarów sypkich i płynnych. Według wstępnych założeń partnerem inwestora w realizacji przedsięwzięcia miało być PKP. Kolej miała wnieść swoją nieruchomość oraz całą infrastrukturę. Jesienią 2017 roku spółka KKT otrzymała pisemne potwierdzenie od PKP SA, że umowa jest wynegocjowana. Był to sygnał do ruszenia z inwestycją o wartości ponad 400 mln zł. Prace miały zostać zakończone w 2020 roku. Nie minęło kilka miesięcy robót, a firma KKT została poinformowany, że PKP odstępuje od najmu torowiska na terenie portu. To storpedowało plany spółki, bo bez dostępu do 500-metrowego odcinka torów kolejowych cała inwestycja nie ma sensu. Prace wstrzymano i od tego czasu nic się w porcie nie dzieje.
W międzyczasie zarówno politycy ówczesnej partii rządzącej, jak i opozycji deklarowali, że pomogą rozwiązać problem. Na obietnicach się skończyło, bo od 2018 roku nikt z tym nic nie zrobił. Spółka KKT, która wydała już 70 mln zł na budowę terminalu, musiała zabezpieczyć to, co już powstało, aby nie uległo zniszczeniu albo rozkradzeniu. Rozpoczęto batalię o możliwość kontynuowania budowy. Tematem zajmowały się różne służby. Sprawa trafiła m.in. do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także do sądu.
Po wyborach parlamentarnych w 2023 roku miał w tej kwestii powiać wiatr odnowy, ale przez długie miesiące nadal była cisza. Jednak w końcu coś drgnęło. Poinformowała o tym prezydent Kędzierzyna-Koźla podczas dzisiejszej (15 stycznia) konferencji prasowej.
- Inwestycja stanęła w 2018 roku, gdy PKP SA nie zatwierdziło wynegocjowanej wcześniej i parafowanej umowy z Kędzierzyn-Koźle Terminale (KKT) na dzierżawę terenu z torami o długości 500 metrów. Od tego czasu inwestor czeka. Jestem pod ogromnym wrażeniem jego determinacji, bo przypuszczam, że każdy inny dawno już by odstąpił od tego tematu - stwierdziła Sabina Nowosielska. - Na szczęście coś ruszyło, bo KKT wznowiło rozmowy z nowymi władzami spółki PKP, które są zainteresowane współpracą. Więc najpierw trzeba będzie podpisać umowę na dzierżawę tego terenu, a następnie wybudować te tory, bo poprzednia władza ze złości, nie wiem chyba na co, te tory zdemontowała. Trzeba będzie załatwiać kolejne pozwolenia i wykonać nowe torowisko. Przypuszczam, że to może potrwać dwa lata. I dopiero później będzie można rozpocząć działalność.
Wznowienie rozmów po kilku latach przerwy, pomiędzy PKP SA i KKT, to światełko w tunelu dla wstrzymanej inwestycji w kozielskim porcie. Choć nie wiadomo ile negocjacje potrwają i jaki przyniosą skutek, ważne, że coś ruszyło.
- Uważam, że to jest ogromny sukces po tylu latach czekania. Niestety, do tego stanu przyczynili się też niektórzy mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla. Znamy nazwiska osób, które robiły wszystko, żeby ta inwestycja nie powstała. No i do tej pory nie powstała. Mam nadzieję, że teraz dojdzie do porozumienia, położenia nowych torów i dokończenia budowy terminalu - mówiła prezydent miasta. - Nie wiem komu przeszkadzało, żeby Kędzierzyn-Koźle mógł być mocniejszym ośrodkiem. Mam duży żal do tych, którzy robili wszystko, żeby ta inwestycja nie powstała. Mam nadzieję, że ta zła passa się skończyła i że inwestor jest na tyle zdeterminowany, żeby to dokończyć.
Inną sprawą jest, to że od 2018 roku zmieniła się sytuacja geopolityczna. Kiedy powstawały plany inwestycji w Koźlu przez nasz kraj szły towary ze wschodu na zachód. Teraz rynek rosyjski jest zamknięty i nic nie wskazuje, że w najbliższym czasie może się to zmienić. Czy w takiej sytuacji funkcjonowanie terminalu do składowania i przeładunku towarów sypkich i płynnych będzie opłacalne? Na to pytanie trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć.
- Trzymam mocno kciuki i mam nadzieję, że kolejny, oby pozytywny komunikat związany z inwestycją, przekaże nam niedługo prezes Kędzierzyn-Koźle Terminale - dodała Sabina Nowosielska.
Napisz komentarz
Komentarze