Cześć ofiarom tamtych wydarzeń oraz wszystkim spoczywającym na odnowionej w ostatnich miesiącach nekropolii oddała skromna liczebnie grupa osób. Z uwagi na stan epidemiczny w spotkaniu uczestniczyli wójt gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora, dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej dr Izabela Migocz, przewodniczący rady miasta Kędzierzyn-Koźle dr Ireneusz Wiśniewski oraz Jakub Dobner i dr Marzanna Pogorzelska ze Stowarzyszenia Blechhammer-1944.
W przekazie z tego spotkania znajdujemy informację, że również w Koźlu w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. hitlerowskie bojówki S.A. zaatakowały i doprowadzimy do zniszczenia m.in. miejscową synagogę (obecna ul. 24 Kwietnia). Ten akt przemocy był początkiem końca społeczności żydowskiej na Ziemi Kozielskiej, której tragiczny los dopełnił się wywózką i eksterminacją w latach 1942-43.
Z artykułu opublikowanego w serwisie internetowym wachtyrz.eu można się dowiedzieć między innymi, że synagog, które tamtej nocy stanęły w płomieniach, było w niemieckiej części Górnego Śląska więcej. Naziści podpalili też modlitewnie w Bytomiu, Gliwicach, Toszku, Kluczborku, Opolu, Raciborzu, Oleśnie czy Zabrzu.
Napisz komentarz
Komentarze